Henryk Sikora - laudacja

Pan Henryk Sikora jest nagrodzony za długoletnia działalność na rzecz popularyzowania ideałów Solidarności w Australii i w Polsce, za promowanie osiągnieć wolnej i demokratycznej Polski w Australii, za działalność charytatywną na rzecz szpitali dziecięcych, oraz za działalność edukacyjna promująca wartości pluralizmu, solidarności społecznej i tolerancji.

Pan Henryk Sikora był jednym z najaktywniejszych działaczy związkowej części ruchu Solidarności. W 1983 roku przybył wraz z rodzina do Australii gdzie natychmiast zaczął organizować pomoc dla Polski i poparcie dla Solidarności. Prowadzone przez niego Biuro Koordynacyjne NSZZ Solidarność stało się centrum promującym ideały Solidarności. Przedłużeniem tej działalności – już po odzyskaniu przez Polskę suwerenności – było stworzenie Australijskiego Funduszu Solidarności z Polską, którego pan Henryk był współzałożycielem i sekretarzem wykonawczym. Fundusz przekazał polskim szpitalom dziecięcym sprzęt medyczny i lekarstwa wartości ok. 1 miliona dolarów. Pan Henryk był także współzałożycielem Australijskiego Instytutu Spraw Polskich i współorganizatorem wielu wizyt w Australii wybitnych Polaków. Po powrocie do Polski w 2003 roku włączył się w działalność edukacyjno-promocyjna, najpierw w ramach Centrum Fundacji Solidarności, a później w Instytucie Lecha Wałęsy. Jest niestrudzonym organizatorem konferencji, sympozjów i wystaw promujących wartości solidarnościowego ruchu, szczególnie wśród młodzieży.

Agnieszka Cahn - laudacja

Pani Agnieszka Cahn jest nagrodzona za upamiętnianie historii myślenickich Żydów i długoletnią działalność na rzecz tolerancji.

Pani Agnieszka jest absolwentką polonistyki na UJ, pracowniczka NGO i animatorką życia społecznego. Po dłuższym pobycie w Anglii, gdzie poślubiła Anglika, Martina Cahna, osiedliła się w Myślenicach. Tam współorganizowała Stowarzyszenie Wspólnota Myślenice, w którym pełni role wiceprezesa. Stowarzyszenie wkrótce rozszerzyło swoją działalność na propagowanie wielokulturowej historii regionu, w tym badanie historii myślenickich Żydów. Projekt Pani Agnieszki ‘Myślenice Obojga Narodów’, upamiętniający społeczność żydowska, okazał się ogromnym sukcesem, a jednocześnie początkiem innych projektów promujących wielokulturowość i tolerancje. Działalność ta jest niezwykle cenna w przezwyciężaniu uprzedzeń etnicznych, zapełnianiu ‘białych plam’ w historii, oraz w budowaniu dialogu polsko-żydowskiego.

Tomasz Fopke - laudacja

Pan Tomasz Fopke jest nagrodzony za działalność na rzecz kultury, tradycji, języka, obyczajów i muzyki kaszubskiej oraz budowanie więzi społecznych.

Pan Tomasz jest animatorem kultury regionalnej, tradycji kaszubskich, autorem tekstów i przekładów na jezyk kaszubski, inicjatorem projektów upamiętniających kaszubskich twórców, niestrudzonym organizatorem chórów kaszubskich i festiwali muzycznych, a także autorem opracowań nt. kultury kaszubskiej. Jest wszechstronnie uzdolniony, czego wyrazem są liczne występy, przez które przybliża wszystkim swoja ukochana ‘małą ojczyznę’ kaszubską. Ilość osób, które zainspirował, i ilość osób z którymi współpracuje Pan Tomasz, można liczyć w setkach.

Maria Dąbrowska-Majewska - laudacja

Pani Maria Dąbrowska-Majewska jest nagrodzona za humanizacje życia poprzez tworzenie bibliotek sąsiedzkich propagujących czytelnictwo na terenie Warszawy, oraz za prace wychowawcza z więźniami w zakładach karnych.

Pan Maria ukończyła studia teatrologiczne i pedagogiczne, pracowała w korporacjach, Biurze Porad Obywatelskich i w przedszkolu, ale jej główna pasja życiowa – i ogromnym życiowym sukcesem – jest propagowanie czytelnictwa. Założona przez nią Fundacja ‘Zmiana’, oraz poł-formalne biblioteki sąsiedzkie szerzą nie tylko kulturę i czytelnictwo, ale także budują sąsiedzkie więzi społeczne. Przedłużeniem tej działalności jest praca pedagogiczna z więźniami okolicznych zakładów karnych. Należy podkreślić, ze Pani Maria jest nie tylko oddanym społecznikiem, ale także wspaniałym organizatorem inspirującym okolicznych wolontariuszy i zapaleńców. Jej działalność jest niezwykle wysoko oceniana przez władze lokalne i dyrekcje zakładów karnych – a przede wszystkim przez wszystkich, którzy doświadczyli jej poświecenia i życzliwości.

Krzysztof Gabanski - laudacja

Ksiądz Krzysztof Gabanski jest nagrodzony za niezwykle skuteczna praca z młodzieżą, szczególnie w przezwyciężaniu alienacji społecznej i nihilizmu.

Ksiądz Gabanski jest młodym wikarym, który poświecił się nie tylko obowiązkom kapłańskim, ale także działalności społeczno-kulturalnej na rzecz lokalnego środowiska, w szczególności młodzieży. Działalność ta pozwala młodym ludziom odnaleźć swoje miejsce w społeczności, a także odnaleźć sens życia w pomocy udzielanej innym. Jest inicjatorem akcji ‘Tak pomagam’, ‘Tornister Pełen Uśmiechu’, organizuje zbiorki żywności i odzieży dla potrzebujących, jest założycielem szkolnego teatru, grupy młodzieżowej ‘Droga do Emaus’ i autorem dziesiątków innych wspaniałych inicjatyw. Jego praca promieniuje na cale środowisko lokalne.