Dzulietta Kiworkowa i Emma Kiworkowa-Raczkowska - laudacja

Panie Dzulietta Kiworkowa i Emma Kiworkowa-Raczkowska, corka Pani Dzulietty, nagrodzone są za bezinteresowną i niezwykle skuteczną stomatologiczna opiekę i leczenie dzieci w Polsce i Armenii.

Obie Panie działają w ramach Fundacje „Wiewiórki Julii”, która to Fundacje same założyły i same prowadzą – jako Prezes i Wiceprezes. Fundacja organizuje leczenie dentystyczne dzieci z ubogich rodzin i domów Dziecka w małych miasteczkach i na wsi. Współpracują z nią liczni stomatolodzy-społecznicy wciągnięci do pracy przez Panią Dziuliette i Pania Emme. Do ich najbardziej znanych inicjatyw należał zakup i wyposażenie mobilnego Dentobusa kursującego po całej Polsce.

Pani Dzulietta trafiła do Polski 30 lat temu, po studiach dentystycznych w Stawropolu, gdzie urodziła się i uczęszczała do szkoły jej córka, Emma Kiworkowa-Raczkowska. Pani Emma zdobyła stypendium w USA, ukończyła stomatologie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a doktoryzowała się w Lublinie. Obie Panie mają opinie doskonałych specjalistek i zaangażowanych społeczników nie tylko w Polsce, ale także w Armenii skąd pochodzi ich rodzina. Co jakiś czas latają do Erewania by leczyć zęby dzieciom w tamtejszych Domach Dziecka oraz szkolić młodych stomatologów.

Doktor Krystyna Kobel-Buys - laudacja

Pani Doktor Krystyna Kobel-Buys jest nagrodzona za wybitne osiągniecia w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku, a szczególnie za promowanie kompleksowej rehabilitacji tych osób.

Jest wybitna lekarka-neurologiem i działaczką w środowisku osób niepełnosprawnych. Wraz ze swoją matką i siostrą założyły w 1992 roku w Mikoszowie Stowarzyszenie Świętego Celestyna pomagające osobom niepełnosprawnym. Jest to unikalny ośrodek, w którym osoby niepełnosprawne są leczone, rehabilitowane, uczone oraz zatrudniane. Dr Kobel-Buys jest również uznanym naukowcem-specjalistą od porażenia mózgowego. W centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii, gdzie pracuje, organizuje konferencje naukowe, sympozja oraz szkolenia. Za swoje zasługi na polu medycznym i społecznym była wielokrotnie nagradzana, wyróżniana i dekorowana, m. in. Krzyżem Kawalerskim, tytułem „Lekarza Roku 2000”, „Lekarza Niezwykłego Roku 2006”, oraz Europejska Nagroda Obywatelska przyznana przez Parlament Europejski dla Stowarzyszenia Sw. Celestyna. Równie doceniany jest jej talent w przyciąganiu wolontariuszy. Jej zaangażowanie, wrażliwość i niezwykła osobowość zjednują jej przyjaciół i współpracowników, a jej przykład promieniuje na cale środowisko medyczne.

Iwona Nawara - laudacja

Pani Iwona Nawara nagrodzona jest za działalność na rzecz chorych na nowotwory oraz za zainicjowanie i współtworzenie w Krakowie pierwszego w Polsce stacjonarnego Centrum Psychoonkologii.

Od początku swej pracy jako psycholog, Pani Iwona Nawara prowadziła grupę wsparcia dla pacjentów i ich rodzin, a po kilku latach pracy objęła prezesurę Stowarzyszenia Wspierania Onkologii „Unicorn” poświęcając się zdobywaniu funduszy, planowaniu szkoleń i rozszerzaniu zakresu pracy Stowarzyszenia. Trzeba podkreślić, ze wszystkie te osiągniecia nie przeszkodziły jej w założeniu rodziny, urodzeniu i wychowaniu trojga dzieci, z których jedno cierpi na porażenie mózgowe. Wymaga to heroicznego wysiłku i ogromnego poświecenia. Pani Iwona Nawara także inspiruje i przyciągaj do pracy społecznej innych. Ta silą inspiracji pozwoliła Pani Iwonie stworzyć ogromny „łańcuch ludzi dobrej woli”, wyremontować budynek przekazany przez Wojewodę Małopolskiego i otworzyć pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii „Zielony Dół” wspierające fachowo pacjentów chorych na raka i ich rodziny. Większość jego pracowników to wolontariusze – ludzie zainspirowani przez Panią Iwonę Nawarę.

Dorota Komornicka - laudacja

Pani Dorota Komornicka jest nagrodzona za inicjatywy w społeczności lokalnej, szczególnie za stworzenie Funduszu, który finansuje oddolne lokalne inicjatywy i organizacje w jej „malej ojczyźnie” w rejonie Bystrzycy Kłodzkiej.

Z wyksztalcenia jest inżynierem zootechnikiem, prace zaczęła w hodowli owiec, ale jej pasją jest działalność społeczna, która podbudowała fachowa praktyka jako stypendystka Departamentu Stanu USA. Pani Dorota jest założycielką i prezesem Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika, który finansuje lokalne inicjatywy edukacyjne, kulturalne, sportowe, budujące tolerancje i ochrony środowiska. Fundusz sfinansował miedzy innymi ponad 900 stypendiów dla dzieci i młodzieży, urządził 10 gabinetów rehabilitacyjnych, pomógł wyremontować lokalne zabytki, otworzyć świetlice oraz wydać szereg publikacji promujących lokalną historie.

Jak większość urodzonych społeczników, Pani Dorota Komornicka jest także magnesem dla innych społeczników. Skupia wokół siebie krąg lokalnych wolontariuszy – znanych jako „górale” – wskrzeszając wspólnotowe tradycje sudeckie. W swoim środowisku nazywana jest „inspiratorem spośród gór”.

Andrzej Rukowicz - laudacja

Pan Andrzej Rukowicz nagrodzony jest za wieloletnią działalność na rzecz ratowania zabytków architektury drewnianej i za propagowanie historii regionu otwockiego.

Jest absolwentem ASP, ale jego pasją życiową od czasu wczesnej młodości była architektura drewniana uwieczniona przez Gałczyńskiego jako styl „świderermajer”. Pan Andrzej Rukowicz odnajduje ocalałe domy oraz uświadamia mieszkańców i władze lokalne o ich wartości. Organizuje także – zawsze bezinteresownie – wystawy i spotkania artystyczne. Był organizatorem odrestaurowanego pociągu parowego na oraz licznych wystaw fotograficznych. Był także projektodawcą i współtwórcą pocztówek i kalendarzy promujących stare budownictwo regionu. Za swoja działalność Pan Andrzej Rutkowicz otrzymał w ubiegłym roku nagrodę m. St. Warszawy.