Waldemar Domański - laudacja

Pan Waldemar Domański z Krakowa - twórca Biblioteki Polskiej Piosenki i inicjator Lekcji Śpiewania „Radosna Niepodległości”, w których Krakowianie w święto Niepodległości i w rocznicę Konstytucji 3 Maja wykonują wspólnie na Rynku Głównym Krakowa pieśni i piosenki patriotyczne. „Lekcje śpiewania” odbywają się podczas różnych patriotycznych okazji. W Ośrodku Kultury Biblioteka Piosenki Polskiej prowadzonym przez Pana Waldemara Domańskiego powstała także baza danych wszystkich muzyków, kompozytorów, zespołów i chórów działających na terenie Małopolski. Pan Waldemar powołał „Towarzystwo Śpiewacze”, „Rozśpiewaną Szkołę”, akcję zbiórki starych płyt pod kryptonimem „Szanujmy wspomnienia – nie wszystko do kosza”. Najnowsze pomysły pana Waldemara Domańskiego to akcja na rzecz przywrócenia właściwej liczebności ptaków miejskich poprzez montowanie budek lęgowych, oraz działania pod hasłem „Radni dla bezradnych”. Pan Waldemar dał się poznać jako mistrz w budowaniu wspólnoty, poczucia więzi i współdziałania ponad podziałami.   

Na wniosek pani Joanny Dunikowskiej Kapituła Fundacji Polcul przyznaje panu Waldemarowi Domańskiemu nagrodę za „stworzenie Biblioteki Polskiej Piosenki, zorganizowanie Lekcji Śpiewania i innych akcji społecznych na rzecz Krakowa”. 

Matina Bocheńska - laudacja

Pani Matina Bocheńska z kilkoma osobami założyła i obecnie prowadzi zespół folklorystyczny „Grupa Teatralna Warszawiaki”. Zespół ten propaguje odchodzący w przeszłość warszawski folklor i historię przedwojennej Warszawy, a szczególnie Pragi. Poprzez monologi i piosenki przypomina dawnych mieszkańców Pragi i Czerniakowa. Zespół występuje na ulicy i w podwórkach starych kamienic. Jak przed laty ich mieszkańcy rzucają wykonawcom zwinięte w papierek monety. Zdarza się, że starsze osoby przystają na ulicy i słuchają tych starych podwórkowych szlagierów ze łzami w oczach. Warszawskie tematy czerpią z podwórkowych ballad, piosenek Stanisława Grzesiuka, Jaremy Stępowskiego i przedwojennych kabaretów.   

Kapituła Fundacji Polcul przyznaje pani Marii Bocheńskiej nagrodę za „założenie i prowadzenie zespołu folklorystycznego ‘Grupa Teatralna Warszawiaki’”. O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz

Andrzej Folwarczny - laudacja

Pan Andrzej Folwarczny nagrodzony jest za niestrudzoną i skuteczną działalność na rzecz zbliżenia Polaków i Żydów w ramach stworzonego przez siebie Forum Dialogu Miedzy Narodami, za przeciwdziałanie nietolerancji i ksenofobii i za edukacje młodzieży w duchu przyjaźni i wzajemnego szacunku.

            Pan Andrzej Folwarczny jest nie tylko inicjatorem Forum Dialogu – największej i najstarszej polskiej organizacji pozarządowej promującej dialog polsko-żydowski – ale także posłem na Sejm w latach 1997-2001, przewodniczącym Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, a przede wszystkim edukatorem ludzi młodych. Pracuje niestrudzenie z młodzieżą z całej Polski pomagając im poznać wspólną, ponad 1000-letnią historie Polaków i Żydów, uwrażliwić ich na wspólne wątki kultury, zwalczać uprzedzenia i fałszywe stereotypy. W programach Forum uczestniczyło już ponad 1000 młodych ludzi ze wszystkich części Polski.

            Pan Andrzej Folwarczny promuje także dialog polsko-żydowski za granicą, szczególnie w USA i Australii, gdzie jest znany i podziwiany jako nasz ambasador porozumienia i przyjaźni. Wyrazem uznania dla jego ogromnych zasług było odznaczenie w 2015 roku Orderem Odrodzenia Polski.

Anna Federowicz - laudacja

Pani Anna Fedorowicz jest nagrodzona za całokształt działalności społecznej, obywatelskiej i pro-demokratycznej w ciągu ostatnich 40 lat, a w szczególności za budowanie środowiskowych więzi, upamiętnianie tradycji demokratycznych oraz propagowanie pluralizmu i tolerancji w życiu codziennym.

Niewielu społeczników może poszczycić się tak piękną kartą jak Pani Anna Fedorowicz. Jej działalność dysydencka w latach komunizmu, a także jej dokonania w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, są ogólnie znane. Mniej znane są jej inicjatywy z lat późniejszych, takie jak budowania pomników i tablic upamiętniających demokratycznych i wolnościowych działaczy: Jana Nowaka Jeziorańskiego, Halinę Mikołajska i Ankę Kowalska; udział w stworzeniu Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, zainicjowanie akcji stworzenia Muzeum Komunizmu, a także niestrudzona pomoc ludziom chorym i potrzebującym. Jest jednym z najbardziej cenionych architektów społeczeństwa obywatelskiego w środowisku warszawskiej inteligencji, wybitnym twórcą i obrońcą solidarnościowego etosu i wolnościowych tradycji, a przede wszystkim przykładem wrażliwości społecznej i społecznego zaangażowania.

Gabriela Gibas-Psuturi - laudacja

Pani Gabriela Gibas-Psuturi nagrodzona jest przez Fundacje Polcul za założenie oraz długoletnie prowadzenie Żywieckiej Fundacji Rozwoju, promującej lokalne inicjatywy rozwojowe, wzmacniającej więzi środowiskowe, mobilizującej szczególnie ludzi młodych do społecznego zaangażowania na rzecz regionu.

Jest powszechnie znana i podziwiana jako animatorka społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym. Po ukończeniu studiów zaangażowała się w Akademii Innowatorów Społecznych Ashoka, budując partnerskie relacje pomiędzy lokalnymi społecznikami, ludźmi biznesu i środowiskami akademickimi. Plonem tych działań były przeliczne projekty, takie jak „Moja Ulica – Zapomniana”, „Żywiec bez czadu”, czy „Edukacja na Wesoło”. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii, jej działalność przyciąga młodzież. Ten technologiczny talent przekłada się także na sukcesy w uzyskiwaniu funduszy społecznych, odpisów podatkowych, międzynarodowych kontaktów (szczególnie z Gruzją), co wpływa na ogromne ożywienie całej społeczności lokalnej.