Leszek Podolecki - laudacja

Pan Leszek Podolecki ze Świnoujścia zajmuje się od 1992 roku biednymi, bezdomnymi, byłymi i obecnymi więźniami z zakładów karnych w woj. Zachodnio-Pomorskim. Odwiedza skazanych w więzieniu. Prowadzi tam grupowe zabiegi terapeutyczne i pomaga w nawiązywaniu kontaktów z rodzinami. Między innymi założył Stowarzyszenie Ewangelicznej pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne”, które wydaje dwumiesięcznik „Dobry Łotr”. Gazeta ta jest przeznaczona dla osadzonych w zakładach karnych. Więźniowie publikują w niej swoje wiersze, opowiadania, a nawet swoje prace malarskie. Przed 20 laty zorganizował w Świnoujściu Schronisko dla Bezdomnych na 30 miejsc, wkrótce potem powstały kolejne schroniska w Gryfinie, Wolinie i w Trzebini. Obecnie organizuje nowy ośrodek w Świnoujściu dla osób młodych, byłych więźniów i bezdomnych, którzy będą tam mogli w godnych warunkach przejść szkolenie przygotowujące do podjęcia pracy. W ośrodku będzie prowadzona terapia indywidualna i grupowa mająca na celu m. in. nawiązanie zerwanych kontaktów z rodzinami, uchronienie przed kolejnym wejściem na drogę przestępstwa i bezdomności i usamodzielnienie się. W około 30 procentach przypadków ta pomoc okazuje się skuteczna. W swojej wieloletniej pracy na rzecz osób potrzebujących pomocy dał się poznać jako człowiek wielkiego serca. Przez swoich podopiecznych jest szanowany i obdarzany wielkim zaufaniem. Jest też doceniany prze władze regionalne i państwowe.

Nasza Fundacja przyznaje Panu Leszkowi Podoleckiemu nagrodę im. Jerzego Bonieckiego za „wieloraką działalność readaptacyjną na terenie zakładów karnych i poza nimi.” O nagrodę wnioskowała konsultantka Polculu pani Teresa Siwak

Leszek Stępień - laudacja

Pan mjr Leszek Stępień ze Szczodrego koło Wrocławia jest pierwszym polskim żołnierzem, który został ranny w Afganistanie. Pan major jest sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju i w ramach tego stowarzyszenia współpracuje z jego prezesem panem Tomaszem Klocem. Swoją pracę w Stowarzyszeniu traktuje jak kolejną misję, w której pomaga kolegom wracającym z Afganistanu i Iraku. Dla każdego z nich organizuje specjalistyczną pomoc lekarską, rehabilitacyjną i psychologiczną. W późniejszym okresie pomaga im w zatrudnieniu, przekwalifikowaniu i znalezieniu pracy. Często zdarza się, że weterani nie poddani właściwemu leczeniu popadają w alkoholizm, co prowadzi do rozpadu ich rodzin, a oni sami staczają się na margines społeczny. Obecnie pan mjr. Stępień organizuje centralne obchody Dnia Weterana oraz kampanię społeczną pod nazwą „Szacunek i wsparcie”. Celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy weteranów, ich rodzin, a w szczególności na tych, którzy zostali ranni podczas misji. Szczególną wagę przykłada w kampanii do pomocy dla rodzin żołnierzy którzy zginęli podczas misji wojskowych za granicą.

Nasza Fundacja przyznaje Panu Leszkowi Stępniowi nagrodę im. Eudoksji Rakowskiej za „pracę w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach Wojskowych Poza Granicami Kraju.” O nagrodę wnioskowała konsultantka Polculu pani Teresa Siwak 

 

Jolanta Grabowska - Markowska - laudacja

Dzięki Pani Dr Jolancie Grabowskiej- Markowskiej z Mysłowic powstało w 1990 roku Hospicium Cordis. Przez 4 lata wolontariusze opiekowali się chorymi w ich domach. Następnie został wyremontowany Dom Hospicyjny w Mysłowicach, w którym wyodrębniono w roku 1998 hospicjum dziecięce. W roku 2009 został otwarty segment B Nowego Domu Hospicium Cordis zbudowany ze środków zdobytych przez Społeczne Towarzystwo Hospicium Cordis w Katowicach, a w 2011 – segment A z dotacji unijnych. Ten wspaniale wyposażony obiekt powstał dzięki sile i determinacji Pani Dr Jolanty Grabowskiej-Markowskiej i osób, które do tej idei przekonała. Zespół terapeutyczny i ogromna rzesza wolontariuszy spełniają, oprócz opieki nad pacjentami w stanie terminalnym, także marzenia pacjentów, wspólnie obchodzą uroczystości, organizują kolonie dla dzieci osieroconych itp.

Fundacja Polcul przyznaje Pani Dr Jolancie Grabowskiej-Markowskiej nagrodę im. Ireny i Karola Sylwestrowiczów za „stworzenie pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla  dorosłych i pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dziecięcego”. O nagrodę wnioskowała pani Joanna Dunikowska

Tomasz Kloc - laudacja

Młodszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku Pan Tomasz Kloc z miejscowości Dołuje koło Szczecina, był pierwszym ciężko rannym polskim żołnierzem w Iraku. Przeszedł długą drogę leczenia szpitalnego, wiele operacji i zabiegów rehabilitacyjnych. Ale najbardziej uciążliwą okazała się „walka” o prawo do odszkodowania, renty i powrotu do pracy poza wojskiem. By ulżyć kolegom w podobnej sytuacji pan Tomasz Kloc wraz z panem Leszkiem Stępniem założyli Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Pan Tomasz jest obecnie prezesem tego stowarzyszenia. Jego celem jest niesienie pomocy psychologicznej, materialnej i prawnej, żołnierzom uczestnikom misji i ich rodzinom. Stowarzyszenie ma już wiele osiągnięć. Między innymi z jego inicjatywy została wprowadzona w życie ustawa o statusie poszkodowanego żołnierza w służbie zawodowej, która gwarantuje zatrudnienie w armii, stałą opiekę medyczną i rehabilitację w wojskowej służbie zdrowia. Z pomocy korzysta obecnie około 250 weteranów. Pan Tomasz prowadzi również działania na rzecz zmian prawnych i pomocy dla żołnierzy rannych i poszkodowanych w trakcie misji, a także reprezentuje środowisko wobec organów państwowych i wojskowych. Prowadzi spotkania z młodzieżą, na których omawia udział żołnierzy w misjach zagranicznych, rolę weteranów w kształtowaniu postaw patriotycznych, organizuje turnusy terapeutyczne dla weteranów i ich rodzin, a także wakacje i zimowiska dla dzieci żołnierzy –ofiar wojny.

Fundacja Polcul przyznaje Panu Tomaszowi Klocowi nagrodę im. Krystyny i Bolesława Singlerów za „współudział w założeniu i pracę w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach  Wojskowych Poza Granicami Kraju”. O nagrodę wnioskowała konsultantka Polculu pani Teresa Siwak

Ilona i Eugeniusz Gosiewscy - laudacja

Państwo Ilona i Eugeniusz Gosiewscy z Wrocławia zajmują się w założonym przez nich Stowarzyszeniu Odra-Niemen pogłębianiem edukacji historycznej wśród młodzieży, dialogiem między Polakami w Kraju i zagranicą i pomocą kombatantom na Kresach. Stowarzyszenie Odra-Niemen organizuje liczne akcje mające na celu pomoc Polakom na Wschodzie, przekazuje paczki żywnościowe, uczestniczy w dialogu z mniejszościami narodowymi na Wschodzie i propaguje postawy obywatelskie. Działalność Państwa Gosiewskich opiera się na młodych wolontariuszach, rekrutujących się ze szkół w 13 województwach, w których organizowane są przez nich konkursy wiedzy historycznej i spotkania z kombatantami.

W dobie gdy lekcje historii w szkołach są mocno okrojone to działalność edukacyjna Państwa Gosiewskich ma ogromne znaczenie, a pomoc świadczona innym uczy empatii. Kontakt młodzieży z młodzieżą zza wschodniej granicy ma wymiar wychowawczy.

Fundacja Polcul przyznaje Państwu Ilonie i Eugeniuszowi Gosiewskim nagrodę za „powołanie i prowadzenie Stowarzyszenia Odra-Niemen we Wrocławiu.” O nagrodę wnioskowała konsultantka Polculu pani Agnieszka Szozda.