Ewa Frugał i Natalia Sarata - laudacja

Pani  Ewa Furgał i pani Natalia Sarata założyły w Krakowie Fundację „Przestrzeń Kobiet”. W ramach projektu „Krakowski Szlak Kobiet” prowadzą działania edukacyjne i badawcze przypominające historię i dorobek krakowskich emancypantek w kwestii praw obywatelskich kobiet.

Projekt „Krakowski Szlak Kobiet” obejmuje warsztaty edukacyjne historii kobiet, i wydawanie cyklu książek pod tytułem „Przewodniczka po Krakowie Emancypantek”. Pierwszy tom ukazał się w 2009 roku, a obecnie przygotowywany jest 4-ty tom. Projekt stał się inspiracją dla kolejnych szlaków w kilku innych miastach.

Drugim ważnym nurtem, skierowanym na rozwój społeczności wiejskich, jest projekt realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Wiejskim „Zielona Przestrzeń”, adresowany do działaczek wiejskich, w celu m. in. ukazania jak wprowadzać zmiany społeczne, i jak korzystać z unijnych funduszy.

Fundacja Polcul przyznaje paniom Ewie Furgał i Natalii Sarata nagrodę za „założenie i prowadzenie  Fundacji ‘Przestrzeń Kobiet’ w Krakowie”. O nagrodę wnioskowała pani Joanna Dunikowska. 

Helena Dworecka i Teresa Czarniacka - laudacja

Panie Helena Dworecka i Teresa Czarniacka dwie dzielne Polki z Bogdanowa - maleńkiej wsi na Białorusi, od 13 lat prowadzą jedyny na Białorusi Rodzinny Dom Dziecka, w niesłychanie trudnym i niesprzyjającym otoczeniu.

Nie sposób opisać tego wszystkiego co robią obie Panie, nie przytaczając dramatycznych dziecięcych życiorysów. Te dzieci zanim trafiły pod opiekę Pań były bite, głodzone a nawet trzymane w piwnicy. Wspólnymi siłami uprawiają ogród i pole, a białoruska Caritas ofiarowała im traktor tak potrzebny w uprawie roli. Tu nie ma podziału na dzieci rosyjskie, polskie czy białoruskie. Obie Panie dają dzieciom schronienie, opiekę, zapewniają edukację, uczą życia, pracy i szacunku dla innych. Fundacja Polcul przyznaje paniom Helenie Dworeckiej i Teresie Czarniackiej nagrodę im. Jerzego Bonieckiego za „zorganizowanie i prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka w Bogdanowie na Białorusi”. O nagrodę wnioskowali: pani Anna Laddy Widajewicz i pan Konrad Pruszyński.

Ryszard Bitowt - laudacja

Pan  Ryszard Bitowt z Mrągowa na Mazurach, jest popularyzatorem i badaczem dziejów Mrągowa i Ziemi Mrągowskiej. Jest autorem licznych opracowań i artykułów dotyczących Ziemi Mrągowskiej. Popularyzuje wśród dzieci, młodzieży i dorosłych jej kulturę, historię i tradycje. Opracował materiały na temat legend Ziemi Mrągowskiej. Jest założycielem teatrzyku dla dzieci „Wieś bliżej teatru”. Prowadzi w Stowarzyszeniu „Zielone dzieci” cykliczne pogadanki na temat kultury i historii Ziemi Mrągowskiej i ziem kresowych, z których pochodzą liczni mieszkańcy Ziemi Mrągowskiej. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje panu Ryszardowi Bitowtowi nagrodę za „badanie i popularyzowanie dziejów Mrągowa i Ziemi  Mrągowskiej”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.

Maria Bogdanowicz-Owczarska - laudacja

Pani Maria Bogdanowicz-Owczarska z Warszawy założyła i od 18 lat prowadzi Towarzystwo Charytatywne im. Św. Marcina na terenie Warszawa-Praga Południe. Towarzystwo pomaga osobom samotnie wychowującym dzieci, rodzinom wielodzietnym, osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym, upośledzonym umysłowo i niezaradnym życiowo. Pani Maria zmobilizowała do współpracy kilkanaście osób. Przygotowują one i wydają potrzebującym odzież, prawniczka udziela porad prawnych, pisze wnioski, odwołania, wspomaga też w sprawach sądowych. Młodzi ludzie pomagają w przenoszeniu worów z odzieżą, często służą pomocą bezrobotni. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje pani Marii Bogdanowicz-Owczarskiejnagrodę  im. Staszki Kuratczyk i Zochy Nawojowskiej za „założenie i prowadzenie  Towarzystwa Charytatywnego im. Św. Marcina w Warszawie”.O nagrodę wnioskowały panie Anna Laddy Widajewicz i Lidia Lewandowska. 

Stanisław Schubert - laudacja

Pan Stanisław Schubert z Jeleniej Góry, założyciel i prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Od ponad 10 lat działa w założonym przez siebie Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Jest twórcą wielu inicjatyw służących osobom wykluczonym i poszkodowanym przez choroby. Sejmik stał się forum upominania się u władz miejskich o pomoc dla niemałej ale zepchniętej na margines społeczny grupy osób niepełnosprawnych. Lista załatwionych przez p. Schuberta spraw jest długa i bardzo różnorodna. Wymienić tu należy różne rodzaje pomocy prawnej, lekarskiej, mediacyjnej, psychologicznej, pomocy w poszukiwaniu pracy, pomocy diabetykom, pomoc osobom po usunięciu krtani i wiele innych. Jego zasługą jest też wyznaczenie specjalnych tras turystycznych dla osób poruszających się o kulach, na wózkach i w podeszłym wieku. Jako rzecznik Osób Niepełnosprawnych uczestniczy w naradach w Urzędzie Miasta, i przypomina o konieczności realizacji obietnic ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym.

Fundacja Polcul przyznaje Panu Stanisławowi Schubertowi nagrodę im. Staszki Kuratczyk i Zochy Nawojowskiej za „założenie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i inne inicjatywy służące ludziom wykluczonym i poszkodowanym przez choroby”. O nagrodę wnioskowała konsultantka Polculu pani Anna Laddy-Widajewicz