Władysław Korowajczyk - laudacja

Pan  Władysław Korowajczyk, z zawodu lekarz, założył Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi, i od wielu lat jest jego prezesem. Celem towarzystwa jest przede wszystkim integracja Wilnian, wzajemna pomoc, upowszechnianie wiedzy o Wileńszczyźnie i pomoc Polakom, którzy na Wileńszczyźnie pozostali. Towarzystwo obejmuje pomocą polskie szkoły na Wileńszczyźnie, i Klub Żołnierzy „Wrzesień 39” w Miednikach Królewskich. Dr Korowajczyk, mimo utraty wzroku, założył Biuro Turystyczne, które organizuje wycieczki na Wileńszczyznę połączone z przewozem darów. Doktor organizuje coroczne kiermasze Kaziukowe, z których dochód jest przeznaczony na pomoc grupie byłych żołnierzy polskich na Wileńszczyźnie, sprowadza też z Wileńszczyzny do Łodzi młodzieżowe zespoły muzyczne. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje panu Władysławowi Korowajczykowi nagrodę im. Jerzego Bonieckiego za „założenie i wieloletnie prowadzenie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi”. O nagrodę wnioskowali pan dr Bohdan Czarnecki i pani Anna Laddy Widajewicz.

Alfred Michler - laudacja

Pan Alfred Michler ze Złotoryi, współzałożyciel i pierwszy prezes istniejącego od 20 lat Towarzystwa Ziemi Złotoryjskiej. Jak pisze wnioskodawczyni pani Agnieszka Szozda, dzięki panu Alfredowi Michlerowi, panu Romanowi Gorzkowskiemu i innym członkom Towarzystwa, ziemia złotoryjska jest promowana w sposób całkowicie apolityczny. Dzięki działalności Towarzystwa powstaje pod czujnym okiem pana Michlera szereg inicjatyw kulturalnych. M. in. powstaje Klub Nauczyciela, chór nauczycielski, szkoła sportowa, Ośrodek Dokumentacji i Opracowania Dziejów Ziemi Złotoryjskiej, powstaje szlak turystyczny ścieżka św. Jadwigi, i gazeta Echa Złotoryi.  Organizowane są koncerty zaduszkowe i śpiewy wigilijne, które mają czterechsetletnią tradycję. Dzięki operatywności pana Michlera został znaleziony i wyremontowany lokal dla Towarzystwa. Na wniosek pani Agnieszki Szozdy pan Alfred Michler otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul za„udział w założeniu i działalność w Towarzystwie Miłośników Ziemi Złotoryjskiej”.  

Ida Kamińska - laudacja

Pani Ida Kamińska z Jabłonnej, po przebytej chorobie nowotworowej raka szyjki macicy, poprzez założoną przez siebie fundację „Kwiat Kobiecości” prowadzi porady medyczne, akcje edukacyjne i propagandowe przekonując do badań cytologicznych i profilaktyki. Między innymi pani Ida zaproponowała dziennikarkom nakręcenie filmu, z trzema młodymi kobietami, które walkę z rakiem wygrały i chciały o tym mówić. Film ten został wyświetlony w pierwszym programie telewizji i wywołał lawinę telefonów do pani Idy. W ramach fundacji „Kwiat Kobiecości” dostępni są pod adresem komputerowym onkolodzy, psycholodzy i prawnicy, którzy radzą i pomagają. Przez kilka lat działania fundacji utworzyła się sieć pomocy, w ramach której wyleczone Panie zakładają w swoich miejscowościach punkty konsultacyjne. Już powstało 10 takich „pączków”. Za zwalczanie raka szyjki macicy pani Ida została Kobietą Roku 2011. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje pani Idzie Kamińskiej nagrodę im. Krystyny i Boleslawa Singlerów za „zorganizowanie i prowadzenie Fundacji ‘Kwiat Kobiecości’ popularyzującej badania cytologiczne”. O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz. 

Anna Lutosławska-Jaworska - laudacja

Pani Anna Lutosławska-Jaworska z Krakowa, aktorka, mimo skończonych 85 lat, działa na rzecz bliźnich w potrzebie, a swoją aktywnością na wielu polach inspiruje innych. Pomoc niewidomym to główny wątek jej działalności. Organizuje pomoc dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidzących i Słabo Widzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie, oraz dla Domu dla Niewidomych Mężczyzn w Niepołomicach. Maluje akwarele z przeznaczeniem na aukcję na rzecz Ośrodka. Wspiera uczniów z ubogich rodzin.Pani Anna angażuje się w pomoc dla dziecięcego Hospicjum Cordis w Mysłowicach. Uświetnia poetyckimi recitalami hospicyjne uroczystości, spotyka się z młodzieżą przybliżając jej problematykę hospicyjną. Pani Anna wykłada na kilku Uniwersytetach Trzeciego Wieku, recytuje wiersze, prowadzi warsztaty.  Pani Anna, jako znana artystka – pełni rolę ambasadora Ośrodka w mediach. Pani Anna Lutosławska-Jaworska otrzymujenagrodę im. Ireny i Karola Dowoyna-Sylwestrowiczówza„wieloletnią i rozległą działalność charytatywną na rzecz dzieci niewidzących oraz dotkniętych chorobami nowotworowymi.”. O nagrodę wnioskowała p. Joanna Dunikowska.

Agata i Maciej Hofmanowie - laudacja

Państwo Agata i Maciej Hofmanowie z Gdańska, są twórcami Polskiej Akademii Dzieci. Są jej pomysłodawcami, założycielami i osobami współfinansującymi.

Celem Akademii jest ułatwienie dzieciom rozwijania swoich zainteresowań i pasji, niezależnie od pochodzenia społecznego i wyników w nauce. Członkami Akademii mogą być dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Akademia umożliwia spotkania dzieci z profesorami i naukowcami – specjalistami różnych dziedzin, poczynając od astronomii, przez fizykę, chemię przyrodę, informatykę i inne, na terenie uczelni, ale też i w szkołach podstawowych czy świetlicach gminnych. Referat wygłasza naukowiec albo dziecko. Potem odbywa się dyskusja, w której udział biorą najmłodsi i naukowcy. 

Kapituła Fundacji Polcul przyznaje państwu Agacie i Maciejowi Hofmanom nagrodę za „Działalność na rzeczrozwoju intelektualnego dzieci i współudział w założeniu Polskiej Akademii Dzieci w Gdańsku”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.