Jacek Sumisławski - laudacja

Pan Jacek Sumisławski z Pszczółek koło Pruszcza Gdańskiego działa na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi w Gdańsku. Jest inicjatorem, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Świętego Walentego. Stowarzyszenie to jest organizacją „pacjencką” działającą na rzecz osób z kryzysem psychicznym i ich rodzin. Stowarzyszenie to propaguje zachowania i styl życia korzystny dla zdrowia psychicznego, oraz aktywizacji zawodowej, społecznej, intelektualnej i bytowej osób po przebytym kryzysie psychicznym. Pan Sumisławski jest też koordynatorem akcji „Róża od św. Walentego”, programu edukacyjnego „To normalne być innym”, i „Dnia solidarności z osobami chorymi na schizofrenię pod nazwą ‘Otwórzcie drzwi’”. Akcja „Róża” wyraża solidarność z osobami na oddziale psychiatrycznym. Każdy pacjent otrzymuje wtedy różę. Pan Jacek Sumisławski zostaje wyróżniony nagrodą Fundacji Polcul za „założenie i prowadzenie Stowarzyszenia Świętego Walentego w Gdańsku pomagającego osobom z zaburzeniami psychicznymi”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.

Dorota Parzymies - laudacja

Pani Dorota Parzymies założyła i prowadzi Fundację „Ocalenie”, której działalność jest nastawiona na pomoc osobom polskiego pochodzenia na Zakaukaziu, jak również uchodźcom zakaukaskim w Polsce. Bezpośrednio po bombardowaniu Gori w Gruzji, jeszcze przed Polską Akcją Humanitarną, z pomocą pojechała p. Dorota z wolontariuszami. Kontakt z osobami wydobywanymi spod gruzów i ich serdeczne reakcje na widok polskiej ekipy wpłynęły na poszerzenie działań Fundacji. Obecnie Fundacja pomaga uchodźcom na terenie Polski, pomaga instytucjom państwowym i organizacjom pozarządowym w kontakcie z uchodźcami, prowadzi badania monitorujące sytuację uchodźców i imigrantów w Polsce, wspiera środowiska polonijne na Zakaukaziu i repatriację osób polskiego pochodzenia z Gruzji, wydaje publikacje które mają na celu pomóc służbie celnej, policji i urzędom w kontaktach z uchodźcami i imigrantami. Na wniosek pani Anny Laddy Widajewicz pani Dorota Parzymies otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul im. Eudoksji Rakowskiej za „założenie i prowadzenie Fundacji ‘Ocalenie’ pomagającej uchodźcom zakaukaskim w Polsce i Polakom mieszkającym na Wschodzie”.   

Dariusz Miliński - laudacja

Pan Dariusz Miliński  z zawodu artysta plastyk, założyciel grupy artystycznej „Pławna 9”, i niestrudzony animator wspierania kultury wiejskiej. Stworzył on bajkowy świat dla dzieci, w którym ukazuje piękno legend dolnośląskich i trud rzemiosła. Angażuje miejscową młodzież w coroczne występy teatralne i organizuje rodzinne plenery artystyczne dla wszystkich chętnych. W jego ogrodzie pomiędzy uratowanymi przed dewastacją kapliczkami stoją wybudowane na wzór chałupek dolnośląskich, domki dla gości i rzeźby wykonane przez uczestników plenerów. Na  artystów czeka pracownia malarska, rzeźbiarska i studio fotograficzne. Tu się odbywają coroczne plenery na które przyjeżdżają artyści profesjonalni i amatorzy, również z Francji i Niemiec. Grupa teatralna „Pławna 9”, składająca się z twórców amatorów posiada obecnie w swym dorobku dziesięć premier teatralnych. Pan Darek wspomaga potrzebujących, dokarmia dzieci, kupuje zimowe kurtki, czy buty. Fundacja Polcul przyznaje panu Dariuszowi Milińskiemu nagrodę za „założenie „Grupy Artystycznej Pławna 9” i ożywianie kultury wiejskiej.” O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz.  

Grażyna Orłowska-Sondej - laudacja

Pani redaktor Grażyna Orłowska-Sondej, dziennikarka telewizji Wrocław od 30 lat realizuje programy społeczne, ale od kilkunastu lat jest kojarzona na Dolnym Śląsku z Kresami. Prowadzi w telewizji Wrocław „Studio Wschód”, reportaże będące wspaniałą lekcją historii dla młodego pokolenia, zapisem kresowych wydarzeń i niepowtarzalnych życiorysów. Pani Grażyna mówi: „Kresy potrzebują naszej pomocy, ale przede wszystkim naszej pamięci”. Pamięci potrzebują zapomniane cmentarze, często ograbione i zdewastowane. Zaczęła od uratowania zabytkowej nekropolii w Kołomyi. Potem przyszła kolej na odbudowanie wielu innych cmentarzy na Wschodzie. Pani Redaktor zainicjowała akcję społeczną adresowaną do młodzieży Dolnego Śląska pod hasłem: „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Inicjatywa ta stała się bogatym programem edukacyjnym zyskującym aprobatę również Ukraińców i miejscowych władz. Kapituła Fundacji Polcul nagradza p. Grażynę Orłowską-Sondej „za ratowanie polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich i budowanie porozumienia między społecznościami na tych terenach”.O nagrodę wnioskowała p. Joanna Dunikowska.

Teresa Marczewska - laudacja

Pani Teresa Marczewska, jest wolontariuszką hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Jej działalność nie da się opisać w krótkich słowach. Nie tylko opiekuje się chorymi ale także założyła w hospicjum teatrzyk, którego jest reżyserem, założyła i redaguje gazetkę hospicyjną. Bierze udział w zbiórkach na rzecz hospicjum, organizuje cotygodniowe spotkania pt „Dni Jeża” i „Dzień Radości”. Pisze wiersze okolicznościowe. Jest działaczką społeczną Rodzin Katyńskich i Związku Żołnierzy AK. Pani Teresa sama była kiedyś pacjentką hospicjum. Mówi: „Własna bezradność, całkowite uzależnienie od innych i ogrom życzliwości, bezinteresownej pomocy – to pozwoliło mi znów stanąć na nogi. Jak więc mogłabym nie oddać innym tego czym obdarowano mnie w trudnych dniach choroby.” Teraz pomaga innym, i czyni to z potrzeby serca. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje pani  Teresie Marczewskiejnagrodę im. Staszki Kuratczyk i Zochy Nawojowskiej za „wielostronną działalność społeczną w hospicjum imienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.