Małgorzata i Andrzej Brandstatter - laudacja

Państwo Małgorzata i Andrzej Brandstatterowie, zakochani w folklorze tatrzańskim, powołali do życia fundację „Pro Artis”, która skupia dzieci i młodzież tak z Podhala jak i z innych stron Polski, i szczególną opieką otacza osoby niepełnosprawne. Łączy ich miłość do muzyki – szczególnie góralskiej, i pasja społecznikowska. Sztandarowym wydarzeniem organizowanym przez Fundację są odbywające się co roku zakopiańskie Wierchowe Spotkania. Wśród artystów większość stanowią osoby niepełnosprawne. Stałym punktem Wierchowych Spotkań jest coroczna Wystawa Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublinie, w którym pracuje Pani Małgorzata. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje pani Małgorzacie i panu Andrzejowi Brandstatterom nagrodę im. Eudoksji Rakowskiej za „działalność na rzecz szeroko pojętej integracji społecznej w ramach Fundacji ‘Pro Artis’”. O nagrodę wnioskowała pani Joanna Dunikowska.

Krystyna Żytecka - laudacja

Pani Krystyna Żytecka – założyła i prowadzi Fundację „Pomoc Kobietom i Dzieciom”. Jest stypendystką Fundacji Ashoka USA światowej organizacji wspierającej osoby, które wprowadzają przełomowe rozwiązania w palących problemach społecznych. Pełni szereg odpowiedzialnych funkcji w zespołach powołanych do przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Z własnych środków zakupiła kilka małych mieszkań, które udostępnia kobietom, które zdecydowały się na ucieczkę z domu – często z małymi dziećmi. Fundacja objęła opieką ubogie dzieci w małych miejscowościach. Fundacja jako szczególny teren działania wybrała obszary wiejskie powiatu wołomińskiego. Tam najtrudniej dociera pomoc. To pani Żytecka jeździ do ofiar, rozmawia z policją, załatwia pomoc prawną, lekarską i socjalną. O rozmiarach pomocy, którą organizuje Fundacja świadczy fakt, że jednego roku został zorganizowany wypoczynek dla 1500 dzieci.

Kapituła Fundacji Polcul wyróżnia panią Krystynę Żytecką nagrodą za „założenie i prowadzenie Fundacji „Pomoc Kobietom i Dzieciom” ofiarom gwałtów i przemocy w rodzinie”. O nagrodę wnioskowała pani Anna LaddyWidajewicz.

Eugenia Wieczorek - laudacja

Pani Eugenia Wieczorek z Jarocina jest jedną z najbardziej znanych i docenianych twórczyń ludowych w Wielkopolsce. Jest  mistrzynią „frywolitki” – koronki artystycznej wykonywanej z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek. Pani Eugenia kontynuuje od 30 lat rodzinną tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tworzy koronkowe serwety, serwetki, naszyjniki, kołnierzyki, czapeczki i ozdoby choinkowe. Jej prace można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Jarocinie i w Ciechanowcu, Zielonej Górze, w Warszawie, w Lublinie i Szreniawie. Bierze też udział w wystawach rękodzieła za granicą. Swoją pasją dzieli się pani Eugenia z młodszym pokoleniem, prowadzi bowiem różnego rodzaju kursy i warsztaty. Jest ona oddaną popularyzatorką tradycji ludowych południowej Wielkopolski. Kapituła Fundacji Polcul wyróżnia Panią Eugenię Wieczorek nagrodą za „popularyzowanie tradycyjnej sztuki koronkarskiej „Frywolitka”. O nagrodę wnioskowała pani Janina Moskalczuk.

Zofia Wojciechowska - laudacje

Pani Zofia Wojciechowska jest animatorką życia społecznego i kulturalnego w Mrągowie. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność, której celem jest edukacja ekologiczna i kulturalna dzieci i młodzieży. Służy temu założone przez Nią Stowarzyszenie „Zielone Dzieci Mrągowa”, które m. in. bierze czynny udział w corocznym Festiwalu Kultury Kresowej. Pani Zofia organizuje kolonie letnie dla dzieci Polonii syberyjskiej. Prowadzi też akcję „Pomost” dla dzieci niepełnosprawnych, i przebywających w hospicjach. Organizuje pomoc charytatywną dla dzieci z ubogich rodzin, i dla ludzi poszkodowanych w klęskach żywiołowych w Polsce, i na świecie. Prowadzi audycje regionalnego radia dla młodzieży i dorosłych o tematyce ekologicznej, historycznej i kulturalnej i program radiowy dla dzieci Polonii syberyjskiej pt.: Milusińscy. Pani Zofia wraz grupą Zielonych Dzieci bierze udział w programie Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka pod nazwą „Podaruj dzieciom uśmiech”. Fundacja Polcul wyróżnia Panią Zofię Wojciechowską nagrodą im. Krystyny i Bolesława Singlerów za „ożywianie życia społeczno – kulturalnego, działalność charytatywną na terenie Mrągowa i pomoc polskim dzieciom z Syberii”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.

Zofia Teliga-Mertens - laudacja

Pani Zofia Teliga-Mertens od 1992 roku pomaga repatriantom z Kazachstanu. Sama spędziła na zsyłce 6 lat. Rekompensatę za utracone na Kresach mienie w całości przeznaczyła dla rodzin polskich zesłańców pragnących wrócić do Ojczyzny. Stukilkudziesięciu osobom oddała 42 mieszkania na Kresówce - dawnym osiedlu lotników radzieckich koło Legnicy. Sama pokonywała biurokratyczne bariery, znajdowała sponsorów na wyremontowanie całkowicie zdewastowanych 3 bloków. Dołożyła swoje oszczędności, popadła w finansowe kłopoty, i nadal pomaga sprowadzanym polskim rodzinom. Mimo 85 lat i postępującej niesprawności, tworzy dla swoich podopiecznych bibliotekę, do której wciąż kupuje książki ze swojej skromnej emerytury. Pani Zofia Teliga-Mertens otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul im. Ireny i Karola Dowoyna-Sylwestrowiczów za „zorganizowanie pomocy repatriantom z Kazachstanu i zapewnienie im mieszkań na osiedlu ‘Kresówka’ koło Legnicy”. O nagrodę wnioskowała pani Joanna Dunikowska.