Eva Kooyman-Piskorz - laudacja

Pani dr Eva Kooyman- Piskorz z Holandii od 10 lat pomaga swoim społecznym działaniem polskim dzieciom z porażeniem mózgowym w dostępie do nowoczesnych metod rehabilitacji.  W tym celu powołała i od wielu lat prowadzi w Holandii Fundację Pomocy Polskim Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Wandafonds”.W jej ramach organizuje też w Holandii i Polsce szkolenia polskich lekarzy, rehabilitantów i techników ortopedycznych. Pani dr Kooyman zdobywa w rożnych organizacjach fundusze na podróże i zakwaterowanie polskich lekarzy w Holandii, oraz na zakup sprzętu, lekarstw i dofinansowanie rehabilitacji. Kapituła Fundacji Polcul wyróżnia panią dr Evę Kooyman-Piskorz nagrodą za „powołanie i wieloletnie prowadzenie Fundacji Pomocy Polskim Dzieciom z Porażeniem Mózgowym ‘Wandafonds’”. O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz.

ks. Sławomir Kokorzycki

Ks. Sławomir Kokorzycki, proboszcz parafii Korytowo powiat Choszczno jest założycielem Ośrodka Wspierania Rodziny. Korytowo było wsią PGR-owską, do której po zmianach ustrojowych zajrzała bieda, zapanował marazm i beznadzieja. Ksiądz postanowił zmienić ten stan rzeczy. W roku 1998 założył Ośrodek Caritasu, działający jako stowarzyszenie pod nazwą Ośrodek Wspierania Rodziny. Ośrodek udziela wszechstronnej pomocy: jest świetlica dla dzieci i młodzieży, jest kuchnia, która wydaje bezpłatne posiłki dla dzieci i młodzieży, jest magazyn odzieży używanej, jest też baza noclegowa z 25 miejscami, przeznaczona na kolonie i zimowiska. A dla bezdomnych jest schronisko z 12-stoma miejscami. Ośrodek funduje stypendia dla uczniów i studentów. Nie sposób w tej krótkiej laudacji wymienić wszystkie działania Księdza dla dobra lokalnej społeczności. Dość powiedzieć, że Księdzu Sławomirowi udało się odmienić życie mieszkańców tej wsi. Fundacja Polcul wyróżnia Księdza Sławomira Kokorzyckiego nagrodą im. Jerzego Bonieckiego za „stworzenie Ośrodka Wspierania Rodziny w Korytowie i działalność w jego ramach”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak. 

Anna Jochim-Labuda - laudacja

Pani Anna Jochim-Labuda jest z zawodu pielęgniarką, a społecznie współinicjatorką, współzałożycielką i kierownikiem hospicjum domowego założonego w Pucku w roku 2005, i hospicjum stacjonarnego założonego w Pucku  w roku 2009. Hospicja powstały dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnej społeczności.

Fundacja Polcul doceniła wieloletnią pracę pani Anny na rzecz ludzi chorych terminalnie i ich rodzin, wielkie oddanie, zrozumienie ich potrzeb, dawanie nadziei i ogromnego wsparcia w trudnych chwilach. Pani Anna Jochim-Labuda otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul za „współudział w stworzeniu ośrodka hospicyjnego w Pucku i działalność w jego ramach”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.

ks. Jan Kaczkowski - laudacja

Hospicjum w Pucku jest wspólnym dziełem pani Anny Jochim-Labudy i Księdza Jana Kaczkowskiego, kapelana szpitalnego i Prezesa Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej w Pucku. To Ksiądz Kaczkowski był inicjatorem i współzałożycielem Puckiego Hospicjum. Bez Księdza Kaczkowskiego i pani Anny Jochim-Labudy nie byłoby Hospicjum Domowego i Hospicjum Stacjonarnego w Pucku. To Ksiądz Kaczkowski nawiązał kontakt z miejscowymi lekarzami proponując zorganizowanie opieki domowej dla osób przewlekle chorych.

Zorganizował akcję młodzieży – wolontariuszy, którzy zajęli się zbiórką funduszy. Uzyskał wsparcie władz lokalnych i licznych darczyńców. Z jego inicjatywy i po wielu staraniach w roku 2009 otwarto w Pucku Hospicjum Stacjonarne. Ks. Jan Kaczkowski otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul im. Krystyny i Bolesława Singlerów za „stworzenie Puckiego Hospicjum i współudział w jego prowadzeniu”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.

Sylwia Chutnik

Pani Sylwia Chutnik jest absolwentką Kulturoznawstwa i Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest prezeską Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Pani Sylwia współpracuje z organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi. Jest pisarką, dziennikarką i przewodniczką po Warszawie. Kapituła Fundacji Polcul wyróżnia panią Sylwię Chutnik nagrodą imienia Staszki Kuratczyk i Zochy Nawojowskiej za „założenie i prowadzenie Fundacji ‘MaMa’ działającej na rzecz praw matek w Polsce”. O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz.