Zbigniew Jędrzejewski - laudacja

Pan Zbigniew Jędrzejewski z Sopotu jest od pięciu lat woluntariuszem lokalnego Caritasu. Zajmuje się bezpośrednia pomocą dla bezdomnych: pomaga przy rozładunku samochodów zaopatrzeniowych, segreguje ubrania, pomaga przy wydawaniu posiłków, oraz pomaga w przygotowaniu uroczystości, takich jak spotkania na Wielkanoc i Boże Narodzenie.  Jego zaangażowanie jest w dużej mierze wynikiem własnych doświadczeń – sam doznał bezdomności i padał ofiara chorób. Jest znany z ogromnego poświecenia, za które nagradzany jest powszechnym podziwem i wdzięcznością ludzi, którym pomaga. Zostaje nagrodzony za wkład w humanizacje życia, szczególnie za pomoc ludziom chorym i niesprawnym.

Justyna Filemonowicz-Jaworska - laudacja

Pani Justyna Filemonowicz-Jaworska z Kartuz jest woluntariuszkąpracującą na rzecz kobiet cierpiących na choroby nowotworowe. Jest znana w całej Polsce jako działaczka Fundacji “Rak n’ Roll” oraz inicjatorka i współuczestniczką akcji “Daj włos”. Pracuje społecznie zbierając włosy na peruki dla pacjentów cierpiących na raka, oraz strzyże darmowo bezdomnych i ubogich. Jest społecznikiem cenionym i podziwianym nie tylko w rodzinnych Kartuzach, lecz także w całym regionie. Jej praca pomaga ludziom chorym utrzymywać poczucie godności i solidarnej wspólnoty. Zostaje nagrodzona za wkład w humanizacje życia, oraz za pomoc ludziom chorym i wykluczonym.

Andrzej Cyman - laudacja

Pan Andrzej Cyman jest animatorem życia społeczna-kulturalnego w Bukowinie, powiat Lębork, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Bukowiny, a także wybitnym lokalnym społecznikiem, działającym szczególnie na rzecz młodzieży oraz osób starszych. Wraz z zona Justyna prowadzągospodarstwo, wychowują trojkę dzieci, a cały wolny czas – którego zawsze im brakuje – przeznaczają na działalność społeczną, głownie na organizacje rozlicznych imprez kulturalnych, takich jak słynne Bukowińskie Zapusty czy  Wieczory Chopinowskie. Imprezy te które integrują społeczność lokalną orazożywiają życie kulturalne w Bukowinie i całym powiecie. Zostaje nagrodzona za wyjątkowo skuteczna prace z młodzieżą, szczególnie na szczeblu lokalnym, oraz za budowanie więzi społecznych, a tym samym demokracji, poprzez inicjatywy obywatelskie w swoim regionie.

Przemysław Filar i Marek Karbon - laudacja

Panowie Przemysław Filar i Marek Karbon to wybitni młodzi aktywiści wrocławscy działający w założonym przez siebie Towarzystwie Upiększania Miasta Wrocławia. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu społecznemu, Wrocław wzbogacił się o szereg wystaw, nowatorskich imprez kulturowych, a także ważnych ekspozycji kultury wrocławskiego “mikrokosmosu”. Panowie Przemysław Filar i Marek Karbon bronią zabytków kultury, mobilizują poparcie dla imprez edukacyjnych i uczestniczą w pracach społecznej Obywatelskiej Rady Kultury – wszystko to z ogromnymi sukcesami i w duchu społecznego zaangażowania. Zostają nagrodzeni za wybitny wkład w demokratyzacje życia społecznego, za twórczość kulturalna skierowana na rozwój lokalnej demokracji oraz za wkład w przemiany zachodzące we współczesnej Polsce, szczególnie w ich rodzinnym Wrocławiu.

Leszek Bończuk - laudacja

Pan Leszek Bończuk jest wieloletnim i wyjątkowo oddanym społecznikiem w Gorzowie Wielkopolskim, od lat związanym z kulturą romską i z mieszkającymi w Gorzowie Cyganami. Jest inicjatorem i organizatorem “Wigilii Kultur i Narodów”, w których uczestniczą nie tylko Romowie, ale także kilkanaście innych grup etnicznych. Zainicjował doroczne obchody Światowego Dnia Romów w Polsce, a także propaguje w swoich licznych publikacjach kulturę romską, tolerancje oraz dialog miedzy-kulturowy. Zostaje nagrodzony za wybitne osiągniecia w propagowaniu pluralizmu i tolerancji, szczególnie w stosunku do mniejszości romskiej w Polsce.