Stanisław Zalewski - laudacja

Pan Stanisław Zalewski jest od wielu lat aktywistą i prezesem reaktywowanego po 1989 roku Polskiego Związku Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Wiezieni i Obozów Koncentracyjnych. Pod jego kierownictwem, Związek prowadzi wydawnictwo historyczne, a także współpracuje ze szkołami w Polsce i w Niemczech organizując spotkania ze “Świadkami Historii”. Zajmuje się także interwencjami, rzecznictwem i ochrona praw dla ofiar prześladowań hitlerowskich – wszystko to pomimo wieku 90 lat! Zostaje nagrodzony za wybitne osiągniecia w pracy społecznej na rzecz ofiar prześladowań hitlerowskich, oraz za kształtowanie propagowanie uniwersalnych wartości ludzkich. Życzymy mu także stu lat w zdrowiu i pomyślności!

Jarek Wajk - laudacja

Pan Jarek Wajk jest muzykiem, wieloletnim członkiem warszawskiego zespołu “Oddział Zamknięty”, a przede wszystkim urodzonym społecznikiem walczącym z uzależnieniami. Zaczął od rozdawania kanapek bezdomnym na Dworcu Centralnym. Potem organizował wizyty w szkołach, rozmowy z młodzieżą oraz najbardziej chyba skuteczne koncerty gitarowe, które zaowocowały studiami w Szkole Psychoterapii Uzależnień w Czarnym Borze. Obecnie prowadzi  - wraz z córka Marta – warsztaty profilaktyczne oraz mediacje “uczeń - szkolą, dziecko -rodzice”, oraz pracuje z głuchoniemymi Jest ceniony, poważany i lubiany za swa pasje społecznikowska przez przyjaciół i wszystkich, którym pomaga. Zostaje nagrodzony za głębokie zaangażowanie społeczne i sukcesy w pracy społecznej, a szczególnie za humanizacje życia poprzez pomoc i opiekę nad ludźmi niepełnosprawnymi dotkniętymi przez los.

Andrzej Kolejewski - laudacja

Pan Andrzej Kolejewski z Gdyni jest wybitnym lekarzem-chirurgiem zakażonym bakcylem społecznikostwa, ekspertem chorób tropikalnych, podróżnikiem, a także cenionym dziennikarzem. Od ponad 25 lat organizuje i sprawuje opiekę lekarską nad osobami bezdomnymi i ubogimi w Gdyni. Jest także inicjatorem zimowych akcji pomocy bezdomnym, organizatorem szkoleń woluntariuszy w zakresie pomocy przedmedycznej, twórcą nowoczesnej stacji pogotowia, współorganizatorem działającej od 15 lat Fundacji “Eskulap”, autorem czterech książek i dziesiątków publikacji na tematy podróżnicze, historii opieki zdrowotnej w Gdyni, a także popularnym dziennikarzem-reporterem. Nagrodzony za wybitne osiągniecia w pracy społecznej, inicjatywy obywatelskie na szczeblu lokalnym, oraz za humanizacje życia, poprzez organizacje opieki nad bezdomnymi i chorymi.

Katarzyna Konewecka-Holoj - laudacja

Pani Katarzyna Konewecka – Hołój z podkrakowskiej Luborzycy założyła Stowarzyszenie Piękne Anioły. Wraz z koleżankami – wolontariuszkami remontuje pokoje dzieci z najuboższych rodzin. Wyszukują sponsorów i darczyńców. Wykonawcami kompleksowych remontów są osadzeni z kilku zakładów karnych posiadający odpowiednie kwalifikacje (i niskie wyroki). Wyremontowany, zgodnie z marzeniami jego młodych lokatorów, pokój oddawany jest często „w pakiecie” z nowa łazienką i przyczynia się nie tylko do istotnych zmian w życiu dzieci ale też inspiruje pozostałych domowników do działania na rzecz najbliższego otoczenia. Działalność Stowarzyszenia Piękne Anioły obejmuje również inne formy pomocy dzieciom żyjącym w najtrudniejszych warunkach i ma już zasięg ogólnopolski. Pani Katarzyna Konewecka – Hołój zostaje wyróżniona za wybitne osiągnięcia w budowaniu inicjatyw obywatelskich w dziedzinie humanizacji życia.  

Bente Kahan - laudacja

Pani Bente Kahan jest Wrocławianką o norwesko-żydowskich korzeniach, wybitną artystką o międzynarodowej renomie, popularyzatorką kultury żydowskiej, założycielką i ‘spiritus movens’ Fundacji Bente Kahan, której celem było odnowienie Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Pani Kahan to przede wszystkim wspaniała popularyzatorka historii Żydów wrocławskich, entuzjastka regionalnego dziedzictwa kulturalnego, oraz działaczka budowania pomostów ponad podziałami etnicznymi i religijnymi. Jej sukces w odbudowie zniszczonej przez Nazistów Synagogi Pod Białym Bocianem zyskało jej podziw I wdzięczność całej lokalnej społeczności, a organizowane przez nią wystawy i “Dni Wzajemnego Szacunku” budują cenne pomosty I więzi pomiędzy społecznościami etniczno-religijnymi. Zostaje odznaczona za propagowanie pluralizmu i tolerancji w stosunku do mniejszości narodowych i religijnych.