Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy - laudacja

Nagrodzeni sa za wieloletnie i niezwykle skuteczne budowanie demokracji na szczeblu lokalnym, a szczegolnie wklad w rozwoj wsi Dobkow i calego  Pogorza Kaczawskiego. Stworzyli oni niezwykle popularny model rozwojowy remontujac gospodarstwo i adaptujac je do funkcji hotelowego pensjonatu. Ten pensjonat, z kolei, stal sie dla Panstwa Rozpedowskich baza do niezwykle skutecznych dzialan spolecznych angazujacych lokalna ludnosc, budujacych szacunek dla srodowiska naturalnego i kultury lokalnej, a przede wszystkim propagujacych caly region jako miejsce aktywnego wypoczynku. Stworzyli Stowarzyszenia Dobkow, ktore staqla sie kolem napedowym dla lokalnych inicjatyw rozwojowych, rozwijaja Kaczawskie3 Warsztaty Artystyczne, prowadza Letnia szkole Wiejskiego Krajobrazu stworzyli Ekomuzeum Rzemiosla w Dobkowie, Schronisko Mlodziezowe, ora uczestnicza w wielu europejskich projektach partnerskich. Sa przykladami nie tylko spolecznego zaangazowania, ale takze regionalnej przedsiebiorczosci, na ktorej opiera sie sukces polskiej transformacji.

Wnioskowała Dorota Jones-Olszanka

Ks. Jarosław Szczerbacz - laudacja

Nagrodzony jest za wieloletnia i niezwykle skuteczna prace na rzecz humanizacji zycia i integracje spolecznej osob niepelnosprawnych poprzez prowadzenie Warsztatow Terapii Zajeciowej dla osob niepelnosprawnychprzy Fundacji Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego we wsi Nowa Wola. Ks. Szczerbacz, absolwent Seminarium Duchownego i Chrzescijanskiej Akademii Teologicznej, jest takze proboszczem w Nowej Woli oraz wiceprezesem Fundacji i w obu tych rolach wykazuje sie od lat niezwyklym zapalem, poswiaceniem i innowacyjnoscia. Jest przykladem romantyka-realisty, ktorego powolanie religijne laczy sie z niezwykle szeroka sluzba spoleczna dla calego regionu. Ks. Szczerbacz (a wlasciwie 'ks Jarek', jak nazywaja go przyjaciele i znajomi) gromadzi wokol siebie rownie oddanych spolecznikow stajac sie zaczynem nowych inicjatyw integrujacych i inspirujacych spolecznosc lokalna. Jest doskonalym przykladem “malego bohatera” wielkiego formatu.

Wniskowała Anna Laddy Widajewicz

Dr Paweł Grabowski - laudacja

Nagrodzony jest za ogromny wklad w humanizacje zycia i rozwijanie demokracji na szczeblu lokalnym poprzez zorganizowanie regionalnej opieki paliatywnej  i prowadzenie Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego we wsi Nowa Wola – pierwszego domowego hospicjum w Polsce. Dr Grabowski jest lekarzem specjalista medycyny paliatywnej, absolwentem Uniwersytetu Jagiellonskiego i Szkoly Glownej Handlowej. Byl zarowno pomyslodawca hospicjum domowego, jak i jego glownym tworca, a obecnie jest jego niezmordowanym promotorem. Jest jednoczesnie uczestnikiem Programu “Razem dla Regionu” skierowanego na rozwoj Podlasia, a zorganizowanego przez Collegium Civitas w Warszawie. W tej roli prowadzi, z ogromnym oddaniem i skutecznoscia, szkolenia dla woluntariuszy i lekarzy pracujacych w regionie. Za swoja niezwykle skuteczna i inspirujaca dzialalnosc Dr Grabowski zostal wyrozniony tytulem”Spolecznika Roku” przez tygodnik Newsweek.

Wnioskowała Anna Laddy Widajewicz

Dariusz Szada-Borzyczkowski

Nagrodzony jest za niezwykle innowacyjna i inspirujaca dzialalnosc na rzecz integracji spolecznej, rozwoju regionalnego, pluralizmu i tolerancji poprzez propagowanie wielokulturowosci w Bialymstoku. Pan Dariusz, rezyser telewizyjny i teatralny, jest artysta i spolecznikiem. Od wielu lat prowadzi dzialalnosc na rzecz przyblizenia mieszkancom Bialegostoku niezwykle barwnej i wielokulturowej historii regionu, a tym samym, na rzecz poszerzenia wiedzy i wzmocnienia wiezi spolecznych. Pokazuje ogromna roznorodnosc kultury regionalnej, z elementami kultury zydowskiej. Jego przedstawienia, filmy spektakle przyciagaja szczegolnie mlodzie, co jest niezwykle wazne ze wzgledu na wysoki stopien bezrobocia i spolecznej alienacji w calym regionie. Jest takze zalozycielem i dzialaczem grupy “Normalny Bialystok”, ktora zwalcza ksenofobie i rasizm. Pan Szada-Borzyszkowski prowadzi takze niezwykle skuteczna dzialalnosc resocjalizacyjna pracujac z wiezniami, a takze organizuje opieke nad uchodzcami politycznymi w Bialymstoku. Jest nie tylko niezmordowanymspolecznikiem, ale takze inspiratorem i inicjatorem spolecznych dzialan w calym regionie.

Wnioskowała Anna Laddy Widajewicz

 

Joanna Bochniarz - laudacja

Nagrodzona jest za niezwykle skuteczne zaangazowanie spoleczne w prace z mlodzieza, a szczegolonie rozwijanie edukacji mlodziezy poprzez prowadzenie Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego. Fundacja, zalozona w 2009 roku z inicjatywy prof. Czerneckiego, wynalazcy i biznesmana, i Pani Joanny Bochniarz, oferuje stypendia  dla mlodziezy, glownie z malych miast i wsi, ktorej nie stac na pokrycie kosztow sredniego wyksztalcenia, w tym podrozy do miast, internatow, ubran i podrecznikow. Stypendiami Fundacji objetych jest obecnie 260 uczniow, a skorzystalo z nich w poprzednich latach tylez samo absolwentow – a obecnie studentow szkol wyzszych. Pani Joanna, obecny Prezes Fundacji, nie tylko kieruje dzialalnoscia Fundacji po smierci prof. Czerneckiego, ale takze te dzialalnosc rozwija poprzez organizacje system pozyczek studenckich z mozliwoscia umorzenia. Jej madrasc, energia i inicjatywa promieniuja na cale otoczenie i reprezentuja najwyzszy standard spolecznego zaangazowania.

Wnioskowała Anna Laddy Widajewicz