Magdalena Tyszkiewicz

Pani Magdalena jest lekarką psychiatrą osób dorosłych i dzieci. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku. Od wielu lat pracu-je w Gdyńskiej Poradni Zdrowia Psychicznego, której była kierownikiem do chwili przejścia na emeryturę. Nadal jednak pracuje z pacjentami i prowadzi Klub Miłośników Sztuki.

Czytaj więcej: Magdalena Tyszkiewicz

Maria i Władysław Ornowscy

Państwo Ornowscy od ponad 20 lat pomagają społecznie osobom biednym, bezdomnym, a w szczególności dzieciom, które nie z własnej winy znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Początkowo pracowali w organizacjach kościelnych i komitetach obywatelskich, które zajmowały się niesieniem pomocy potrzebującym. Po strajkach sierpniowych i w stanie wojennym pomoc ta była szczególnie potrzebna w rodzinach, gdzie zabrakło ojca (internowany lub pozostawał bez pracy). Ostatnio pp. Ornowscy powołali fundację pomocy społecznej „Pan Władek”.

Czytaj więcej: Maria i Władysław Ornowscy

Zofia Langowska

O pracy pani Zofii gazety województwa zachodniopomorskiego piszą: „remontuje pałace i oddaje młodzieży”. Pani Zofia od prawie 20 lat jako wolontariuszka pomaga dzieciom i młodzieży trudnej, bezdomnej, niechcianej, często uzdolnionej artystycznie.

Ewa Stachowska

Ewa Stachowska jest animatorem kultury regionalnej w Miasteczku Krajeńskim, propagatorem kultury miejsca historycznego Krajna, twórcą Zespołu Teatralnego dla Młodzieży „Jestem” i Zespołu Dziecięcego „Bez Nazwy”. Jest działaczką oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego istniejącego przy Uniwersytecie Ludowym w Krajnie, inicjatorką i organi-zatorką od 7 lat corocznej imprezy pt. „Biesiady Krajeńskie”. 11 lat temu zapoczątkowała i do tej pory prowadzi spotkania poetyckie „Intencje Serca”, na prawach konkursu do eliminacji wojewódzkich i do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze”. Sama pisze wiersze, jest współtwórczynią „Gazetki Krajeńskiej”.

Czytaj więcej: Ewa Stachowska

Joanna Gil-Śleboda

Pani Joanna – animatorka życia kulturalnego w środowisku wsi kaszub-skich, założycielka teatrzyków dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. „Iskierka”, „Kukułka i Spółka” i „Byleco”, organizatorka wieczorów poetyckich, konkursów przyrodniczych i plastycznych, „Leśnej szkoły pod jodłami” – odkryła XIX-wieczny cmentarz leśników niemieckich na Bukowej Górze w Pysznie, który z jej inicjatywy i przy jej udziale, uporządkowano. Współuczestniczka komitetu odbudowy XVIII-wiecznego szachulcowego kościoła ewangelickiego w Trzcinnej i wielu innych inicjatyw. Zorganizowała i uczestniczyła w uporządkowaniu zabytkowego parku przypałacowego w Dretyniu.

Czytaj więcej: Joanna Gil-Śleboda