Matina Bocheńska

Wyróżnienie wiosna 2013

Założenie i prowadzenie zespołu folklorystycznego „Grupa Teatralna Warszawiaki”

    Maria Bocheńska, zwana przez wszystkich Matiną, zainteresowana historią, ludźmi i zafascynowana odchodzącym w przeszłość  folklorem warszawskiej ulicy, kilka lat temu /2006 r/ skrzyknąwszy równie młodych znajomych o różnych zawodach i zorganizowała zespół. Zespół nazwali „Grupa Teatralna Warszawiaki”. Zadaniem „Warszawiaków” jest przypominanie, albo pokazywanie poprzez monologi i piosenki, sposobu zachowania mieszkańców Pragi  i Czerniakowa. Występują na ulicy i w podwórkach starych kamienic.

Matina mówi, że wzruszają ich gesty słuchających mieszkańców, którzy jak przed laty rzucają im zawinięte w papierek monety. Zdarza się, że starsze osoby przystają na ulic   i słuchają tych starych podwórkowych szlagierów ze łzami w oczach.
Szybko ich działalność zaczęła się rozrastać, np. dla chętnych urządzają spacery po Starej Pradze, grają i śpiewają w klubach.
Pierwszy poważny happening 1 września przy pomniku Stefana Starzyńskiego zgromadził  wiele osób i tak wspólnie oddano hołd największemu prezydentowi Warszawy.
Zajęli się też występami kabaretowymi. Własnym sumptem /głównie za pieniądze Matiny/ nakręcili teledysk o powstańcach warszawskich. Film ten został wyróżniony i jest wyświetlany w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warszawskie tematy czerpią z podwórkowych ballad, piosenek Stanislawa Grzesiuka, Jaremy Stępowskiego i przedwojennych kabaretów. Wspomagają się tekstami znanych warszawskich poetów i piosenkami powstańczymi.
Wśród członków są młodzi aktorzy, muzycy i kabareciarze, ale mówią, że łączy ich miłość do miasta a nie wykonywany na co dzień zawód.
    Historia Warszawy, w niebanalny sposób przez nich przekazywana, łączy pokolenia, przypomina starszym lata dzieciństwa, a poprzez urok starych tekstów w młodym wykonaniu,  
nowym mieszkańcom pokazuje i przybliża czasy, które minęły.
Anna Laddy Widajewicz