Dr. Eva Kooyman-Piskorz

Wyróżniona jesienią 2011 za powołanie i wieloletnie prowadzenie w Holandii „Wandafonds” – fundacji Pomocy Polskim Dzieciom z Porażeniem Mózgowym.

Z wnioskiem o wyróżnienie wystąpiła dr Barbara Sińczuk /POLCUL 2006/, z którą od lat współpracuje z dr Eva Kooyman-Piskorz.
Dr Eva Kooyman-Piskorz od 10 lat swoim społecznym działaniem pomaga w dostępie polskim dzieciom z porażeniem mózgowym do nowoczesnych metod rehabilitacji. Organizuje szkolenia polskich lekarzy, rehabilitantów i techników ortopedycznych w Holandii i Polsce. Przesyła niezbędne lekarstwa, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.
Refundowane przez NFZ dawki botuliny, niezbędne chorym są zbyt małe, uzupełnia je pomoc p. Evy z Holandii.

Z dostarczonej mi bogatej dokumentacji wynika, że szkolenia w Polsce i Holandii prowadzone są przez wybitnych specjalistów zupełnie społecznie. Dr Kooyman zdobywa w różnych organizacjach fundusze na podróż i zakwaterowanie polskich lekarzy w Holandii, oraz na zakup sprzętu, lekarstw i dofinansowanie rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym.
Dr Barbara Sińczuk, która jest specjalistką w leczeniu osób z porażeniem mózgowym (i matką dorosłego syna z porażeniem) uważa, że bez społecznego zaangażowania dr. Evy, postęp w leczeniu poprzez stałą rehabilitację nowoczesnymi metodami, byłby spowolniony, a może i niemożliwy.
P. Eva Kooyman-Piskorz, jako „wzorzec profesjonalnego organizowania w Holandii charytatywnej pomocy, na rzecz budowania więzi między obywatelami Polski i Holandii”.

To słowa z laudacji wypowiedzianej przez prezes Stowarzyszenia Ekspertów Polskich z Holandii – STEP, które uhonorowało ją tytułem Przyjaciela Polonii Holenderskiej 2010 za wybitną działalność społeczną w Holandii i wieloletnie niesienie pomocy polskim dzieciom spastycznym.

Z poważaniem,

Anna Laddy Widajewicz