Sylwia Chutnik

Wyróżnienie Polcul jesień 2011r.

Założenie i prowadzenie Fundacji „MaMa” działającej na rzecz praw matek w Polsce.
Sylwia Chutnik absolwentka Kulturoznawstwa i Gender Studies na UW. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi. Pisarka, dziennikarka i przewodniczka po Warszawie.

 

Sylwia Chutnik to osoba walcząca o sprawiedliwość w równym traktowaniu kobiet, a szczególnie tych z dziećmi. We wczesnej młodości nieformalnie działała w feministycznych organizacjach i do tej pory związana jest ze Stowarzyszeniem „Kongres Kobiet”. Po urodzeniu dziecka, działaczki feministyczne patrzyły na nią z lekkim politowaniem, a Sylwię dziecko uskrzydliło, ale i uzmysłowiło piętrzące się trudności związane z byciem mamą w społeczeństwie.

Zetknęła się z niechęcią pracodawców, barierami architektonicznymi, poznała młode kobiety, które z racji braku zawodu spychane są na margines społeczny, bo tak naprawdę nie otrzymują właściwej pomocy. Zobaczyła, że nie ma miejsc do przewijania niemowląt, w niewielu kawiarniach są foteliki dla dzieci, nie ma podjazdów w przychodniach lekarskich i w przejściach podziemnych. Można by długo wyliczać na co zwracała uwagę Sylwia spacerując z wózeczkiem ulicami Warszawy.
I tak w 2006 roku założyła Fundację „MaMa”, poprzez którą walczy o poprawę warunków młodych matek.
Przez cały rok fundacja organizuje:
- kampanie społeczne,
- akcje na rzecz praw pracowniczych,
- warsztaty i szkolenia,
- porady prawne, psychologiczne i obywatelskie,
- projekty artystyczno-edukacyjne dla rodziców i dzieci,
- wydawnictwa,
- konkursy.

Działania te nastawione są na realne potrzeby matek, wynikają bezpośrednio z ich doświadczeń i kierowane są zarówno do nich samych, jak i społeczeństwa, władz lokalnych i sejmu. Wspólnie z mamami walczy z barierami architektonicznymi, które uniemożliwiają poruszanie się z wózkami dziecięcymi lub inwalidzkimi. Co roku organizuje kampanię „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę”, która jest mocno nagłaśniana przez media. Współpracuje z urzędami dzielnicowymi miasta Warszawy w celu poprawy przestrzeni publicznej, uczestniczy w debatach medialnych i społecznych mających na celu poprawę sytuacji matek, zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Rocznie realizowanych jest około 7 projektów i 4 kampanie społeczne. Dodatkowo wyszkoleni wolontariusze codziennie pomagają matkom poprzez porady i wsparcie indywidualne. Każda z osób działających w fundacji jest mamą, ma swoje pasje i realizuje się społecznie i artystycznie. Młode kobiety starają się pokazać na własnym przykładzie, że z macierzyństwa można czerpać siłę i satysfakcję.

P. Sylwia potrafi umiejętnie współpracować z mediami, gdzie nagłaśnia problemy matek w Polsce, jest to sposób na rozpoczynanie debat społecznych. Wciągu roku współpracuje z ponad 20 projektami i inicjatywami, bo „MaMy” są w koalicji z „Porozumieniem Kobiet 8 Marca”, „Porozumieniem 11 Listopada” i „Koalicją na Rzecz Równych Szans”. Akcje te bywają skuteczne i często obszernie opisywane są w prasie. W kinie Muranów odbywają się specjalne seanse dla mam z dziećmi. Przy lekko wyciszonym nagłośnieniu maluszki śpią, a starszymi dziećmi zajmują się wolontariuszki. Istotną sprawą jest bezpłatna pomoc w egzekwowaniu przez samotne matki alimentów, porady prawne i psychologiczne (on-line, bezpośrednie, mailowe i telefoniczne interwencje). Pomoc uchodźczyniom w postaci warsztatów i szkoleń, pomoc matkom po doświadczeniach przemocy. W tym roku w siedzibie fundacji rozpoczęły się warsztaty zawodowe (Koło Gospodyń Miejskich) – są to zajęcia rękodzielnicze i pomoc w zakładaniu mini spółdzielni lub jednoosobowych firm. Wyroby rękodzielnicze będą miały zbyt w sklepikach w sieci dużych hoteli, z którymi p. Sylwia nawiązała już współpracę.

Działalność fundacji „MaMa” ma też na celu wyzwalanie inicjatyw mam w innych miastach, gdzie powstają „klubiki”, lub inne formy zrzeszające matki. Zapałem i energią zaraziła grono młodych matek, które wspólnie z nią działają i współpracują, realizują nowe pomysły, które mają na celu poprawę życia mam w Warszawie i innych miejscowościach.
Sylwia Chutnik pisze około 20 projektów rocznie, z czego ponad połowa zostaje przyjęta i jest finansowana przez różne instytucje jak: Urząd Miejski, Ikea, Samorząd Lokalny, Polfę i innych sponsorów.
Niezależnie od działań społecznych w Fundacji MaMa, p. Sylwia jest uznaną pisarką, nie bojącą się w swojej twórczości poruszania kontrowersyjnych problemów.

Za działalność publicystyczną otrzymała wiele wyróżnień. Jest stałą felietonistką "Polityki", "Pani" i "GAGA". Jej „Kieszonkowy Atlas Kobiet" został wystawiony w warszawskim Teatrze Powszechnym i przetłumaczony na niemiecki, rosyjski, litewski, słowacki i czeski. "Dzidzia" została wystawiona w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy (jako "III Furie")

Sylwia jest laureatką konkursu „Dama Warszawy 2006” i „Wawoaktywnych 2007 Życia Warszawy”. Nominowana została do tytułu Polki Roku 2007 Gazety Wyborczej i do tytułu "Kobieta Glamour”2008" oraz „Róż Gali". Jej „Kieszonkowy Atlas Kobiet” został Książką Roku radiowej Trójki i został nominowany do nagrody Srebrnego Kałamarza 2008.
Została laureatką „Paszportów Polityki 2008” (literatura). Nominowana do Nagrody Nike 2009. Była stypendystką Homines Urbani (2008), Ministerstwa Kultury (2010), Biura kultury Warszawy (2010), Instytutu Goethego (2010). W 2009 została laureatką Społecznego Nobla Ashoki.

Wnioskowała

Anna Laddy Widajewicz