Lista laureatów od 1990
1990 | |||||
1 | Danuta | BIEGAŃSKA-BŁAHUT | twórczość plastyczna i fotografika | ||
2 | Jadwiga | BOŃKOWSKA | społeczny rozdział leków | ||
3 | Adam | BOROWSKI | działalność wydawnicza | ||
4 | Tadeusz | BORUTA | twórczość plastyczna | ||
5 | Jerzy | CHODKIEWICZ | twórczość filmowa | ||
6 | Zbigniew | CHRUŚCIEL | działalność wydawnicza | ||
7 | Andrzej | CIESIELSKI | twórczość plastyczna | ||
8 | Krzysztof | CNOTALSKI | działalność związkowa | ||
9 | Krzysztof | DAWIDOWSKI | publicystyka | ||
10 | Maciej | FRANKIEWICZ | działalność wydawnicza | ||
11 | Andrzej | FRISZKE | publicystyka | ||
12 | Teresa | FRODYMA | publicystyka | ||
13 | Piotr | FRYDRYSZEK | dziennikarstwo | ||
14 | Adam | GIERA | działalność obywatelska | ||
15 | Stanisław | GŁAŻEWSKI | publicystyka | ||
16 | Rafał | GRUPIŃSKI | publicystyka | ||
17 | Aleksander | HERZOG | publicystyka i praca obywatelska | ||
18 | Tomasz | JARZĘBOWSKI | publicystyka | ||
19 | Barbara | JÓŹWIAK-KARCZEWSKA | działalność wydawnicza | ||
20 | Paweł | JUZWA | publicystyka | ||
21 | Sławomir | KOŁODZIEJ | działalność wydawnicza | ||
22 | Krzysztof | KRÓL | dziennikarstwo | ||
23 | Zdzisław | KRÓL | działalność wydawnicza | ||
24 | Antonina | KRZYSZTOŃ | śpiew i poezja | ||
25 | Stanisława | KSIĄŻEK | działalność bibliotekarska | ||
26 | Piotr | LEGUTKO | praca publicystyczna i oświatowa | ||
27 | Ewa | LIPSKA | twórczość poetycka | ||
28 | Anna | ŁOŚ | twórczość plastyczna | ||
29 | Andrzej | ŁUC | twórczość plastyczna | ||
30 | Eugeniusz | MADEJ | działalność związkowa | ||
31 | Jadwiga | MARMULAK | młodzieżowy zespół teatralny | ||
32 | Stanisław | MICHALKIEWICZ | dziennikarstwo i publicystyka | ||
33 | Wiesław | MIZERSKI | działalność obywatelska | ||
34 | Elżbieta | MORAWIEC | publicystyka | ||
35 | Egon | NAGANOWSKI | krytyka – tłumaczenia – pisarstwo | ||
36 | Marek | NOWICKI | obrona praw człowieka | ||
37 | Czesław | OKIŃCZYC | współpraca polsko-litewska | ||
38 | Andrzej | PALUCHOWSKI | praca w Klubach Inteligencji Katolickiej | ||
39 | Krystyna | SPRUSIŃSKA | działalność wydawnicza - 57 - | ||
40 | Krzysztof | STANOWSKI | praca z młodzieżą | ||
41 | Wojciech | STARZYŃSKI | działalność wydawnicza i oświatowa | ||
42 | Antoni | STAWIKOWSKI | działalność związkowa i obywatelska | ||
43 | Piotr | SZCZEPANIK | śpiew – muzyka – poezja | ||
44 | Ewa | SZUMAŃSKA | pisarstwo i publicystyka | ||
45 | Wojciech | WOJNAROWSKI | twórczość muzyczna i kompozytorska | ||
46 | Wiesław | ŻYŹNIEWSKI | działalność wydawnicza | ||
1991 | |||||
47 | Witold | BANACH | praca społeczna na terenie Ostrowa Wielkopolskiego | ||
48 | ks. Stanisław | BARTMIŃSKI | praca społeczna i wychowawczo-oświatowa w Przemyślu | ||
49 | Ewa | BERBERYUSZ | dziennikarstwo i publicystyka na rzecz budowy demokracji | ||
50 | Bożena | BRZEZIŃSKA | praca społeczna i oświatowa na terenie Konina | ||
51 | Tomasz | CHROMIŃSKI | rehabilitacja dzieci specjalnej troski we Wrześni | ||
52 | Tomasz | CYNGOT | publicystyka | ||
53 | Mirosław | CZECH | przyjaźń i współpraca polsko-ukraińska - 58 - | ||
54 | Medard | CZOBOT | współpraca polsko-litewska | ||
55 | Aleksander | DĄBROWSKI | praca w Archiwum Wschodnim | ||
56 | Wojciech | DOLATA | publicystyka i dziennikarstwo na terenie Poznania | ||
57 | Wanda | FALKOWSKA | dziennikarstwo | ||
58 | Jan | FRANCZYK | współpraca polsko-litewska | ||
59 | Małgorzata | GIŻEJEWSKA | praca w Archiwum Wschodnim | ||
60 | Urszula | GŁOWACKA | działalność społeczno-kulturalna na terenie Podlasia | ||
61 | ks. Franciszek | GŁÓD | praca społeczna na rzecz biednych i dzieci z rozbitych rodzin | ||
62 | Waldemar | GNIADEK | publicystyka | ||
63 | Andrzej | GRABOWSKI | praca z młodzieżą na terenie Tarnowa | ||
64 | Jerzy | JACHOWICZ | dziennikarstwo | ||
65 | Alicja | JANKIEWICZ | praca na rzecz chorych dzieci i ich rodzin | ||
66 | Leszek | JANKIEWICZ | praca społeczna z młodzieżą w Skierniewicach | ||
67 | Wojciech | KAMIŃSKI | dziennikarstwo | ||
68 | Artur | KASPRZYKOWSKI | działalność wydawnicza - 59 - | ||
69 | Elżbieta | KRUKOWSKA | rozwój współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie wymiany studentów | ||
70 | Wojciech | KSIĄŻEK | publicystyka i budowa społeczeństwa obywatelskiego | ||
71 | Bolesław | KUCZERAWY | resocjalizacja i praca z dziećmi specjalnej troski | ||
72 | Janina | LIMINOWICZ | współpraca polsko-litewska | ||
73 | Katarzyna | MADOŃ-MITZNER | praca w Archiwum Wschodnim | ||
74 | Romuald | MIECZKOWSKI | współpraca polsko-litewska | ||
75 | Krzysztof | MILLER | fotografikadziennikarska | ||
76 | Jan | MINCEWICZ | kultura ludowa na Litwie | ||
77 | Urszula | OETTINGEN | troska o miejsca poległych na terenie Kielecczyzny | ||
78 | Marcin | OLAJOSSY | samopomoc chorych psychicznie i reforma więziennictwa | ||
79 | Aleksiej | PAMIATNYCH | ujawnienie zbrodni katyńskiej w ZSRR | ||
80 | Wiesław | PLETENICKI | działalność wydawnicza na Litwie | ||
81 | Grzegorz | PRZEBINDA | współpraca polsko-rosyjska w walce o demokrację | ||
82 | Gertruda | PRZYBYLSKA | praca na rzecz bezrobotnych, samotnych i starych | ||
83 | Leon | RADZIEJEWSKI | rozwój samodzielności wiejskiej w Żarnowcu - 60 - | ||
84 | Anna | RUDZKA | ruch Solidarności Rodzin na terenie Lublina | ||
85 | Swietłana | SAWRASOWA | organizowanie wakacji i leczenia dzieci czarnobylskich w Polsce | ||
86 | Halina | SIKORA | ochrona środowiska w Zawierciu | ||
87 | Iwona | SMOLKA | pisarstwo i krytyka | ||
88 | Henryk | SOSNOWSKI | historia i kultura polska na Litwie | ||
89 | Stefan | SZCZYGŁOWSKI | publicystyka | ||
90 | Anna | ŚMIDECKA | działalność obywatelska | ||
91 | Janusz | TRZCIONKA | działalność obywatelska i oświatowa | ||
92 | Anna | UPIRÓW | teatr dziecięcy w Jeleniej Górze | ||
93 | Rimvydas | VALATKA | współpraca polsko-litewska | ||
94 | Paweł | WARCHOŁ | współpraca między Polakami, Niemcami, Białorusinami | ||
95 | Adolf | WISŁOWSKI | współpraca polsko-ukraińska | ||
96 | Andrzej | WOJCIECHOWSKI | rehabilitacja niepełnosprawnych dzieci w Toruniu | ||
97 | ks. Tadeusz | ZALESKI | praca w Fundacji im. Brata Alberta | ||
98 | Elżbieta | ZAWACKA | działalność obywatelska - 61 - | ||
99 | Barbara | ZBROŻYNA | twórczość plastyczna i praca pedagogiczna | ||
100 | Andrzej | ZEYLAND | pisarstwo | ||
101 | Jerzy | ZIELIŃSKI | praca społeczna i obywatelska na Górnym Śląsku | ||
1992 | |||||
102 | Jerzy | ARMATA | ratowanie dzieci chorych na raka krwi | ||
103 | Mieczysław | BAGIŃSKI | rozwój Technikum Rolnictwa Ekologicznego w Wojewodzinie | ||
104 | Adam | BEDNARCZYK | rozwój kultury w Iłży | ||
105 | Stanisław | BRAŃSKI | ochrona środowiska naturalnego | ||
106 | Barbara | CHOLEWA | samopomoc osób niepełnosprawnych | ||
107 | Krzysztof | CZYŻEWSKI | rozwój Fundacji „Pogranicze” | ||
108 | Jerzy | FEDOROWICZ | rozwój teatru ludowego w Nowej Hucie | ||
109 | Jerzy | FIJAŁKOWSKI | praca społeczna na Ziemi Staszowskiej | ||
110 | Barbara | FUSTOSZENKO | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
111 | Teresa | GĄSIOR-WYSOKIŃSKA | praca społeczna w dziedzinie psychoterapii | ||
112 | Romuald | GIECZEWSKI | współpraca polsko-litewska - 62 - | ||
113 | Grażyna | GRABOWSKA | rozwój plastyki wśród dzieci w województwie tarnowskim | ||
114 | Mirosława | HARCZUK | rozwój twórczości plastycznej wśród chorych dzieci | ||
115 | Jagoda | HERNIK | praca nad zbliżeniem polsko-litewskim | ||
116 | Sokrat | JANOWICZ | praca nad zbliżeniem polsko-białoruskim | ||
117 | Barbara | JÓŹWIAK | rozwój Technikum Rolnictwa Ekologicznego w Wojewodzinie | ||
118 | Tomasz | KASPRZYCKI | praca na rzecz wydawnictw i bibliotek | ||
119 | Irena | KEMPA | ochrona środowiska na Śląsku | ||
120 | Wiesław | KĘSIK | praca społeczno-kulturalna w Ciechanowie | ||
121 | Piotr | KOBIERECKI | praca na rzecz wydawnictw i bibliotek | ||
122 | Władysław | KORKUĆ | krzewienie kultury na Wileńszczyźnie | ||
123 | Sławomir | KOWALEWSKI | rozwój Towarzystwa im. Edyty Stein | ||
124 | Adam | KULIK | praca nad zbliżeniem polsko-litewskim | ||
125 | Dominik | KUZINIEWICZ | krzewienie kultury na Wileńszczyźnie | ||
126 | Zygmunt | KWIATKOWSKI | praca społeczno-kulturalna w Golubiu | ||
127 | Marzena | LISOWSKA | organizacja i rozwój ruchu „Przymierza Rodzin” - 63 - | ||
128 | Agata | MAMOŃ-PROKOP | ochrona kościołów niemieckich i ukraińskich w Polsce | ||
129 | Bogdan | MARTYNIUK | ochrona zabytków sztuki cerkiewnej w Polsce | ||
130 | ks. Arkadiusz | NOWAK | pomoc dla ofiarAIDS | ||
131 | Maria | PODLASIECKA | praca dydaktyczno-wychowawcza | ||
132 | Ryszard | PRASZKIER | praca społeczna w Fundacji „Synapsis” | ||
133 | Genowefa | ROMANOWSKA | rozwój Technikum Rolnictwa Ekologicznego w Wojewodzinie | ||
134 | Danuta | SENDERACKA | rozwój Technikum Rolnictwa Ekologicznego w Wojewodzinie | ||
135 | Andrzej | SOCHAŃSKI | ochrona środowiska naturalnego | ||
136 | Wanda | SROGA | organizacja i rozwój ruchu „Przymierza Rodzin” | ||
137 | Wojciech | SZROEDER | rozwój Fundacji „Pogranicze” | ||
138 | Barbara | THIEME | rozwój teatru dziecięcego „Magapar” w Lubaczowie | ||
139 | Marian | WITCZAK | rozwój niezależnej telewizji lokalnej w Lubaniu | ||
140 | Jan Paweł | WORONCZAK | inwentaryzacja i ochrona cmentarzy żydowskich w Polsce | ||
141 | Jerzy | WORONCZAK | inwentaryzacja i ochrona cmentarzy żydowskich w Polsce | ||
142 | Maria | WRONISZEWSKA | praca z dziećmi upośledzonymi w Fundacji „Synapsis”- 64 - | ||
143 | Leszek | ZAJĄCZKIEWICZ | samopomoc chorych dializowanych w okręgu Gdańska | ||
144 | Andrzej | ZARĘBSKI | działalność społeczno-kulturalna na Kielecczyźnie | ||
145 | Anna | ZECHENTER | współpraca polsko-niemiecka | ||
146 | Marek | ZIELIŃSKI | publicystyka na rzecz współpracy z sąsiadami i ochrony mniejszości | ||
1993 | |||||
147 | Jan | BERNAD | praca nad zachowaniem i popularyzacją muzyki wschodniego pogra-nicza Polski | ||
148 | Rozalia | BRAŃSKA | praca wśród dzieci i młodzieży specjalnej troski | ||
149 | Anna | CYBULSKA | rozwój kultury i praca społeczna na terenie Woli Okrzejskiej | ||
150 | Antoni | CYBULSKI | rozwój kultury i praca społeczna na terenie Woli Okrzejskiej | ||
151 | Helena | FILIPIONOK | praca społeczna na Łotwie | ||
152 | Kazimierz | FUGIEL | praca społeczna na terenie Nowej Huty | ||
153 | Henryk | GAPSKI | praca w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej | ||
154 | Janina | GŁOWECKA | praca społeczna na Łotwie | ||
155 | Jarosław | GOWIN | pisarstwo na rzecz rozwoju myśli demokratycznej w Polsce- 65 - | ||
156 | Zygmunt | IHNATOWICZ | praca społeczna na Łotwie | ||
157 | Jarosław | ISAJEWICZ | rozwój przyjaźni i stosunków polsko-ukraińskich | ||
158 | Alina | JANOWSKA-ZABŁOCKA | działalność społeczna i obywatelska na terenie Żoliborza w Warszawie | ||
159 | Zdzisław | JAROSZEWSKI | praca społeczna w dziedzinie opieki psychiatrycznej | ||
160 | Waldemar | JÓŹWIK | rozwój twórczości poetów wiejskich | ||
161 | Damian | KALBARCZYK | praca nad rozwojem debat publicznych i kultury politycznej | ||
162 | Michał | KIRSENKO | działalność na rzecz zbliżenia polsko-ukraińskiego | ||
163 | ks. Leonard | KOZŁOWSKI | praca społeczna na Łotwie | ||
164 | Jan | KRYPA | działalność obywatelska na terenie Ziemi Puckiej | ||
165 | Wiktor | KULERSKI | praca społeczna w Fundacji „Edukacja dla Demokracji” | ||
166 | Ewa | LESIK-MATUNIN | praca w Instytucie Armii Krajowej oraz na rzecz przyjaźni polsko-żydow-skiej | ||
167 | Jadwiga | LULEK-STEĆ | praca na rzecz współpracy narodów Europy Środkowo-Wschodniej | ||
168 | Alicja | MAJEWSKA-GAŁĘZIAK | kształcenie pracowników pomocy społecznej | ||
169 | Adam | MALDZIS | działalność na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej - 66 - | ||
170 | Monika | MAMIŃSKA | praca w dziedzinie kultury pogranicza wschodniego i południowo-wschod-niego Polski | ||
171 | Warcisław | MARTYNOWSKI | działalność społeczna na Ziemi Kłodzkiej oraz rozwój przyjaźni pol-sko--czesko-słowackiej | ||
172 | Alicja | MATCZAK | rozwój kultury i praca społeczna na terenie Głowna | ||
173 | Barbara | MÜNNICH | praca społeczna w Archiwum Wschodnim | ||
174 | Władysław | OBARZANEK | praca w Towarzystwie im. Marii Konopnickiej w Przedborzu | ||
175 | Janka | OCHOJSKA | niesienie pomocy ofiaromwojnynaterenachbyłejJugosławii | ||
176 | Władysław | OSZELDA | praca społeczna na Śląsku Cieszyńskim | ||
177 | Tomasz | PIETRASIEWICZ | praca nad rozwojem kultury wielu narodów na kresach Polski | ||
178 | Wojciech | PIOTROWICZ | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej i kultury na Litwie | ||
179 | Joanna | PŁOTNICKA | praca na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo w Domu „Przytulisko” | ||
180 | Aleksander | PŁOTNICKI | praca na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo w Domu „Przytulisko” | ||
181 | Genowefa | PRONIEWICZ | praca społeczna na terenie Kowna | ||
182 | Anna | RAJNER | praca z osobami specjalnej troski na Mokotowie w Warszawie | ||
183 | Jan | SKARBEK | organizowanie współpracy z Litwinami, Białorusinami i Ukraińcami - 67 - | ||
184 | Grzegorz | SOŁTYSIAK | praca społeczna w Archiwum Wschodnim | ||
185 | Krzysztof | STANOWSKI | praca społeczna w Fundacji „Edukacja dla Demokracji” | ||
186 | Wojciech | STAŃCZAK | praca z dziećmi specjalnej troski w okolicach Otwocka | ||
187 | Mirosław | SUPRUNIUK | za przygotowanie wystawy „Kultury” paryskiej w Toruniu | ||
188 | Anna | SZRETER | praca społeczna dla Fundacji „Edukacja dla Demokracji” | ||
189 | A. | TRIETIECKI | za pomoc w ujawnieniu zbrodni katyńskiej | ||
190 | Wojciech | TUREWICZ | organizowanie ognisk wychowawczych dla dzieci na terenie Warszawy | ||
191 | Petras | VALICKAS | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
1994 | |||||
192 | Kalina | ANTONOWICZ | działalność społeczna na terenie Pomorza | ||
193 | Piotr | ANTOSZCZYSZYN | praca społeczna na terenie Pęgowa na Dolnym Śląsku | ||
194 | Kazimierz | BEŁC | organizowanie grup terapeutycznych anonimowych alkoholików w zakła-dach karnych | ||
195 | Janusz | BOGUCKI | działalność na rzecz kultury polskiej | ||
196 | Krystyna | BOJAHR | praca społeczna i oświatowa na terenie Gdańska- 68 - | ||
197 | Alfred | BORKOWSKI | praca społeczna oraz rozwój służby zdrowia na terenie Ciechanowa | ||
198 | Józef | BORZYSZKOWSKI | praca społeczna i obywatelska na terenie kaszubsko-pomorskim | ||
199 | Maria | DRUŻKOWSKA-PAŁUBA | praca społeczna wśród pacjentów zakładów psychiatrycznych | ||
200 | Maciej | DYNKOWSKI | działalność obywatelska na terenie Sandomierza | ||
201 | Irina | FIEDUSZCZAK | praca w lwowskim oddziale Stowarzyszenia „Memoriał” | ||
202 | Tadeusz | GAWIN | działalność na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
203 | Anna Michajłowa | GRISZINA | praca w sekcji polskiej moskiewskiego oddziału Stowarzyszenia „Memoriał” | ||
204 | Krystyna | GUTOWSKA | praca społeczna w Fundacji „Edukacja dla Demokracji” | ||
205 | Teresa | IZYDORKIEWICZ-IGNATOWICZ | praca społeczna w Towarzystwie „Trzeźwość” | ||
206 | Krystyna | JAROCKA | praca społeczna w Fundacji „Emeryt” | ||
207 | Zenon | JÓŹWICKI | opieka nad bezdomnymi na Dworcu Centralnym w Warszawie | ||
208 | Barbara | KARACZYŃSKA | praca rehabilitacyjna wśród narkomanów i chorych na AIDS | ||
209 | ks. Tomasz | KRÓL | praca społeczna z młodzieżą na terenie Ursynowa w Warszawie | ||
210 | ks. Wacław | KUBIAK | praca społeczna wśród głuchoniemych na terenie Zduńskiej Woli i okolic | ||
211 | Stanisław | KWIATKOWSKI | praca społeczna w Towarzystwie „Trzeźwość”- 69 - | ||
212 | Wanda | MADEJCZYK | praca społeczna w Klubie Miłośników Sandomierza | ||
213 | Tadeusz | MALEWICZ | działalność na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
214 | ks. Jan | MIKOS | organizowanie schronisk dla starych, samotnych ludzi ze wsi | ||
215 | Zofia | NICZKE | praca społeczna w Fundacji „Emeryt” | ||
216 | Sylwester | OSTROWICKI | praca społeczna i obywatelska na terenie Helu | ||
217 | Jerzy | OWSIAK | zorganizowanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy | ||
218 | Tadeusz | PARNOWSKI | praca społeczna na rzecz ofiarchorobyAlzheimera | ||
219 | Wanda | POMIANOWSKA | działalność obywatelska na terenie Kielecczyzny | ||
220 | Marian | PRZEDPEŁSKI | działalność na rzecz kultury na terenie Płocka i Ciechanowa | ||
221 | Andrzej | PRZEWOŹNIK | prace badawcze na temat Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziem-nego | ||
222 | Urszula | RADWAŃSKA | praca dla ratowania dzieci chorych na raka krwi | ||
223 | Anna | SADOWSKA | działalność na rzecz współpracy polsko-białoruskiej | ||
224 | Teresa | SIELIWOŃCZYK | praca społeczna na terenie Białorusi | ||
225 | Antonina | SMOLARZ-BOGUCKA | działalność na rzecz kultury polskiej | ||
226 | Jerzy | SZEWS | praca społeczna na terenie Pomorza- 70 - | ||
227 | Halina | SZWARC | praca społeczna na Uniwersytecie Trzeciego Wieku | ||
228 | Józef | TUMELIS | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
229 | Izabela | TYRKIN | działalność na rzecz współpracy polsko-białoruskiej | ||
230 | Wojciech | ZAŁĘCKI | praca obywatelska na terenie Supraśla | ||
1995 | |||||
231 | Marian | ADAMCZYK | działalność społeczna i obywatelska na terenie Władysławowa | ||
232 | Jan | BZDĘGA | działalność w dziedzinie kultury na Ziemi Gostyńskiej | ||
233 | Stanisław | CZERKAS | działalność na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
234 | Anna | DAMENTKO | działalność na rzecz kobiet i ich rodzin | ||
235 | Sergiej | DUBAWIEC | działalność na rzecz współpracy polsko-białoruskiej | ||
236 | Izabella | DZIEDUSZYCKA | działalność w ruchu „Przymierza Rodzin” | ||
237 | Beata | FISZER | zapoczątkowanie ruchu feministycznego w Polsce | ||
238 | Teresa | GAŁAN | praca społeczna w oddziale „Patronatu” w Białymstoku | ||
239 | Aleksandra | GŁOWACKA | dzałalność kulturalna i obywatelska w Sannikach | ||
240 | Jerzy | GOŁĘBIEWSKI | prowadzenie Domu Pomocy „Słoneczny” w Otwocku- 71 - | ||
241 | Elżbieta | GRABAREK | praca w dziedzinie oświaty na terenie Gdańska | ||
242 | Joanna | GRODZICKA | praca w Polskim Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego | ||
243 | Mieczysław | JACKIEWICZ | działalność na rzecz współpracy z Białorusinami i Litwinami | ||
244 | Maciej | KLEDZIK | praca badawczo-pisarska z dziejów Powstania Warszawskiego | ||
245 | Józef | KACZMAREK | działalność na rzecz współpracy młodzieży w Europie Środkowo-Wschodniej | ||
246 | Bogdan | KLICH | działalność na rzecz współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej | ||
247 | Maria | KOKORZECKA-PIBER | praca społeczna w oddziale „Patronatu” w Białymstoku | ||
248 | Włodzimierz | KOPERKIEWICZ | praca społeczna na terenie Opoczna | ||
249 | Narcyz | KOZŁOWSKI | praca społeczna na terenie Pomorza | ||
250 | Kazimierz | KUC | praca społeczna na terenie Krakowa | ||
251 | Anastazja | LESZCZYŃSKA (siostra Domicela) | praca społeczna wśród chorych i samotnych w Chrzanowie | ||
252 | Cezary | LEŻEŃSKI | praca społeczna w Kapitule „Orderu Uśmiechu” | ||
253 | ks. Zbigniew | MALINOWSKI | praca społeczna na rzecz dzieci i młodzieży | ||
254 | Wanda | MIECZKOWSKA | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
255 | Aleh | MINKIN | rozwój polsko-białoruskiej współpracy kulturalnej- 72 - | ||
256 | Zuzanna | PASŁAWSKA | praca w Towarzystwie Przyjaciół Chorych „Hospicium” w Białymstoku | ||
257 | Teresa | PAKOSZOWA | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
258 | Krzysztof | PAWŁOWSKI | założenie Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu | ||
259 | Adam | PIETRZAK | działalność w ruchu „Przymierza Rodzin” | ||
260 | Teresa | PIWOŃSKA | działalność kulturalna i obywatelska w Sannikach | ||
261 | Jolanta | PLAKWICZ | zapoczątkowanie ruchu feministycznego w Polsce | ||
262 | Wojciech | PŁÓCIENNIK | działalność w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym | ||
263 | Hanna | REMBERTOWICZ | praca społeczna w ruchu „Przymierza Rodzin” | ||
264 | Barbara | RESZKO | rozwój współpracy z Polakami na Białorusi i Litwie | ||
265 | Danuta | ROSNER | praca społeczna w Kapitule „Orderu Uśmiechu” | ||
266 | Helena | SIKORSKA | prowadzenie wzorowego Domu Starców w Oliwie | ||
267 | Teresa | SIWAK | prowadzenie wzorowego Domu Starców w Oliwie | ||
268 | Anna | SIWEK | zapoczątkowanie ruchu feministycznego w Polsce | ||
269 | Mirosław | STARZYŃSKI | inspirowanie cennych inicjatyw społecznych na terenie Warszawy | ||
270 | Ryszard | SURMACZ | praca na rzecz zachowania i rozwoju tożsamości społeczno-kulturalnej Śląska- 73 - | ||
271 | Jacek Krzysztof | ŚWIĘTOŃSKI | praca społeczna w Lubelskiej Fundacji Rozwoju w Lubartowie | ||
272 | Krystyna | TARGOŃSKA | praca społeczna w Lubelskiej Fundacji Rozwoju w Lubartowie | ||
273 | Elżbieta | TARKOWSKA | prowadzenie Domu Pomocy „Słoneczny” w Otwocku | ||
274 | Piotr | TODYS | działalność na rzecz transportu dla niepełnosprawnych | ||
275 | Daniela | TOMASIK | działalność kulturalna i obywatelska w Sannikach | ||
276 | Wojciech | TOMCZYK | praca społeczna w Fundacji Pomocy OfiaromPrzestępstw | ||
277 | Alicja | WALAS | praca kulturalno-oświatowa w woj. wrocławskim | ||
278 | Jakub | WYGNAŃSKI | całokształt działalności społecznej i obywatelskiej | ||
279 | Gabriela | WYSZYŃSKA | praca społeczna w Lubelskiej Fundacji Rozwoju w Lubartowie | ||
280 | Alicja | ZBYDEL-STAŃCZYK | praca społeczna w Polskim Towarzystwie Ekonomiki Gospodarstwa Do-mowego | ||
1996 | |||||
281 | Danuta | BRODOWSKA | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
282 | Leon | BRODOWSKI | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
283 | Eligiusz | BRULIŃSKI | praca nad historią Armii Krajowej - 74 - | ||
284 | Anna | BRZESKOT | działalność kulturalna w Szymanowie | ||
285 | Ryszard | CIEŚLA | praca w Filharmonii im. Romualda Traugutta | ||
286 | Bożena | CHECHLIŃSKA | praca w Stowarzyszeniu LIVER | ||
287 | Jan | CHECHLIŃSKI | praca w Stowarzyszeniu LIVER | ||
288 | Cecylia | CHRZĄŚCIK | działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych | ||
289 | Tadeusz | COZAC | praca społeczna na terenie Bielska-Białej | ||
290 | Witold | DĄBROWSKI | praca w kwartalniku „Scriptores Scholarum” w Lublinie | ||
291 | Michał | DOBRYNIN | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
292 | Anna | DRĄŻKOWSKA | działalność w Fundacji „Między Nami” w Lublinie | ||
293 | Zbyszek | DRĄŻKOWSKI | działalność w Fundacji „Między Nami” w Lublinie | ||
294 | Czesław | JURCZYSZYN | praca w Banku Żywności | ||
295 | Tadeusz | KACZYŃSKI | praca w Filharmonii im. Romualda Traugutta | ||
296 | Algis | KALEDA | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
297 | ks. Edward | KONKOL | działalność w Stowarzyszeniu „Droga” | ||
298 | Włodzimierz | KOPERKIEWICZ | praca społeczna na terenie Opoczna- 75 - | ||
299 | Ewa | KOWNACKA | praca społeczna na terenie Władysławowa | ||
300 | Joanna | KRASNODĘBSKA | praca w Banku Żywności | ||
301 | Aleś | KRAUCEWICZ | praca na rzecz zbliżenia Polski i Białorusi | ||
302 | Adam | KWAS | praca w miesięczniku „Ziemia Kłodzka” | ||
303 | Józef | KWIATKOWSKI | działalność na rzecz zbliżenia polsko-litewskiego | ||
304 | Liza | KYNAST | praca w miesięczniku „Ziemia Kłodzka” | ||
305 | Beata | MALISZKIEWICZ | rozwój programu tolerancji w szkołach Opola | ||
306 | Janina | MOSKALCZUK | działalność kulturalna na terenie Bełchatowa | ||
307 | Cezary | OBRACHT-PRONDZYŃSKI | działalność obywatelska na terenie Pomorza | ||
308 | Wojciech | ONYSZKIEWICZ | praca w Banku Żywności | ||
309 | Halina | OWCZAREK | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
310 | Stanisław | PESTKA | działalność obywatelska na terenie Pomorza | ||
311 | ks. Janusz | POPŁAWSKI | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
312 | ks. Jan | PIOTROWSKI | praca społeczna na terenie Lipowca Kościelnego koło Mławy | ||
313 | Edward | PIÓRKO | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej- 76 - | ||
314 | ks. Jacek | PONIKOWSKI | praca na rzecz ociemniałych w Niepołomicach | ||
315 | Petr | POSLEDNY | praca w miesięczniku „Ziemia Kłodzka” | ||
316 | Maria | PUŁCZYŃSKA | praca w Republice Korczakowskiej DYLINIARNIA w Krakowie | ||
317 | Tadeusz | PUŁCZYŃSKI | praca w Republice Korczakowskiej DYLINIARNIA w Krakowie | ||
318 | Barbara | SADOWSKA | działalność we Wspólnocie „Barka” | ||
319 | Tomasz | SADOWSKI | działalność we Wspólnocie „Barka” | ||
320 | Czesław | SENIUCH | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
321 | Urszula | SŁONINA-ŚWIĘCICKA | praca społeczno-kulturalna w Podkowie Leśnej | ||
322 | Stanisław | SROKOWSKI | działalność w „Gazecie Dzieci” | ||
323 | Jerzy | SURWIŁO | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
324 | Aleksandra | ŚLUSAREK | pomoc w osiedlaniu Polaków z Kazachstanu w Niepołomicach | ||
325 | Barbara | WEIGL | rozwój programu tolerancji w szkołach Opola | ||
326 | ks. Marek | WASZTYL | prowadzenie Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie | ||
327 | Robert | WYRÓD | praca społeczno-artystyczna na terenie Krakowa | ||
328 | Krystyna | WYSOCKA | praca obywatelska na terenie Jastarni- 77 - | ||
329 | Tadeusz | ZAWADOWSKI | działalność kulturalna w Zduńskiej Woli | ||
330 | Grzegorz | ŻUK | praca w kwartalniku „Scriptores Scholarum” w Lublinie | ||
331 | Sławomir | ŻUREK | praca w kwartalniku „Scriptores Scholarum” w Lublinie | ||
1997 | |||||
332 | Maryla | ALEKSIEJEW | praca z ludźmi chorymi psychicznie | ||
333 | ks. Andrzej | AUGUSTYŃSKI | praca z młodzieżą w Krakowie | ||
334 | Adam | BŁASZKIEWICZ | działalność na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
335 | Adam | BULIŃSKI | ochrona Opactwa Cystersów w Sulejowie | ||
336 | Mikołaj | BUSZKO | działalność społeczno-kulturalna w Hajnówce | ||
337 | Andrzej | CHLEWICKI | praca w Domu św. Jacka na Jamnej w Tarnowskiem | ||
338 | Zbigniew | CHŁAP | praca w stowarzyszeniu „Lekarze Nadziei” | ||
339 | Edyta | DEGUTIENE | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
340 | Zbigniew | GAJEWSKI | działalność na rzecz przyjaźni polsko-serbołużyckiej | ||
341 | Alicja | GAŁUSTOWA | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
342 | Jan | GÓRA | praca w Domu św. Jacka na Jamnej w Tarnowskiem- 78 - | ||
343 | Jadwiga | JAŁOWIEC-BRATCZAK | nowatorskie metody pracy nauczycielskiej | ||
344 | Zofia | JANKOWSKA | praca w Fundacji SANUS w Ostródzie | ||
345 | Irena | KOCH | praca na rzecz niewidomych i innych chorych | ||
346 | Krystyna | KORPIŃSKA | praca w przytulisku dla bezdomnych kobiet w Krakowie | ||
347 | Antoni | KRAUS | praca w „Domu Ciepła” w Rembertowie | ||
348 | Grzegorz | LINKOWSKI | twórczość filmowanarzecztolerancji | ||
349 | Zbigniew | MACIEJEWSKI | działalność na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
350 | Anna | MADEYSKA | praca w fundacji „Lutnia Staropolska” w Jordanowie | ||
351 | Andrej | MAJSIAJONAK | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
352 | Włodzimierz | MARCHEL | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
353 | Helena | MAŚLANA | praca artystyczna wśród niepełnosprawnych | ||
354 | Jakub | MIAZEK | ochrona Opactwa Cystersów w Sulejowie | ||
355 | Aleksander | MILINKIEWICZ | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
356 | Włodzimierz | MOKRY | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
357 | Mieczysław | MYCZAKOWSKI | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej- 79 - | ||
358 | Romuald | NARUNIEC | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
359 | Fiodor | NIUŃKO | działalność na rzecz współpracy polsko-białorusko-litewskiej | ||
360 | Regina | OSOWICKA | praca społeczna w Piaśnicy koło Wejherowa | ||
361 | Piotr | PAWŁOWSKI | praca w piśmie „Integracja” | ||
362 | Mieczysław | PIĄTEK | praca społeczna wśród mieszkańców Krakowa | ||
363 | Antoni | PILCH | praca w fundacji „Lutnia Staropolska” w Jordanowie | ||
364 | Janusz | PLAPIS | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
365 | Krystyna | REDLICKA | praca na rzecz dzieci niepełnosprawnych na Ziemi Puckiej | ||
366 | Aleksander | SOKOŁOWSKI | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
367 | Szakir | SALIMOW | propagowanie kultury polskiej wśród Tatarów Krymskich | ||
368 | Maria | TWORZYK | praca w przytulisku dla bezdomnych kobiet w Krakowie | ||
369 | Magdalena | TYSZKIEWICZ | praca na rzecz pacjentów psychiatrycznych | ||
370 | Stanisław | WAŁKIEWICZ | praca na rzecz upośledzonych umysłowo w Pakówce | ||
371 | Jerzy | WASZKIEWICZ | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
372 | Barbara | WĄSOWICZ | praca z młodzieżą upośledzoną w Krakowie- 80 - | ||
373 | Maciej | WĄSOWICZ | praca z młodzieżą upośledzoną w Krakowie | ||
374 | Stanisław | WIDTMANN | praca na rzecz przyjaźni polsko-litewskiej | ||
375 | Zbigniew | WIERZBICKI | zwalczanie patologii społecznych | ||
376 | Helena | WIĘCKOWSKA | działalność na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Krakowie | ||
377 | Andrzej | WOLSKI | praca terapeutyczna wśród dzieci autystycznych | ||
378 | Tadeusz | ZASKÓRSKI | ochrona Opactwa Cystersów w Sulejowie | ||
1998 | |||||
379 | Jacek | BALUCH | praca na rzecz przyjaźni polsko-czeskiej | ||
380 | Jan | BUJNOWICZ | praca na rzecz osób niepełnosprawnych | ||
381 | Kazimierz | CHUDZIŃSKI | praca społeczna na terenie Strzelna | ||
382 | ks. Michał | CZAJKOWSKI | praca na rzecz porozumienia z Żydami | ||
383 | Andrzej | DARGA | praca w Gdańskim Stowarzyszeniu Dializowanych | ||
384 | Julian | GOLAK | praca w wydawnictwie „Ziemia Kłodzka” | ||
385 | Maria | GDULA-ARGASIŃSKA | praca w Domu Pomocy Społecznej w Krakowie | ||
386 | ks. Roman | INDRZEJCZYK | praktyczne szerzenie ekumenizmu- 81 - | ||
387 | Artur | JABŁOŃSKI | praca dziennikarska na Kaszubach | ||
388 | Zofia | KŁAKÓWNA | nowatorska praca dydaktyczna | ||
389 | Zofia | KOŁAKOWSKA | praca w Domu Pomocy Społecznej w Krakowie | ||
390 | Maria | KOŚCIÓŁEK | praca na rzecz osób niepełnosprawnych | ||
391 | Przemysław | KRĘŻEL | praca na rzecz osób niesłyszących w Łodzi | ||
392 | Olga | ŁOBACZEWSKA | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
393 | Tadeusz | MOSKAL | praca wśród dzieci specjalnej troski | ||
394 | Stefan | MUNCH | praca w Stowarzyszeniu Pro Musica Antiqua w Lublinie | ||
395 | ks. Stanisław | MUSIAŁ | walka z antysemityzmem | ||
396 | Marek | NEY-KRWAWICZ | popularyzowanie najnowszej historii Polski | ||
397 | ks. Marek | NOWAK | działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego | ||
398 | Maria | ORKISZ | praca na rzecz osób niepełnosprawnych | ||
399 | Roman | PESTKA | praca społeczna w Pabianicach i okolicy | ||
400 | ks. Ludwik | PIECHNIK | praca na rzecz dzieci i młodzieży w Krakowskiem | ||
401 | Eugeniusz | PRYCZKOWSKI | praca dziennikarska na Kaszubach- 82 - | ||
402 | Marian | REMBELSKI | praca społeczna na terenie Bodzentyna i okolic | ||
403 | ks. Jacek | SALIJ | praca na rzecz tolerancji | ||
404 | Antoni | ŚWISTAK | praca na rzecz osób niepełnosprawnych | ||
405 | Jan | TURNAU | praca publicystyczna na rzecz ekumenizmu i tolerancji | ||
406 | Ryszard | ZAŁUSKA | praca na rzecz przyjaźni Polski z Litwą, Białorusią, Ukrainą i Bułgarią | ||
407 | ks. Andrzej | ZUBERBIER | praca na rzecz ekumenizmu | ||
1999 – wiosna | |||||
408 | Krzysztof | GIERAT | praca na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie | ||
409 | ks. Marek | GŁOWNIA | praca w Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modli-twy w Oświęcimiu | ||
410 | Kalina | GRACZ | praca społeczna w Fundacji Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu | ||
411 | Ewa | GRUCA-PAZERA | praca z młodzieżą niepełnosprawną w Gdańsku | ||
412 | Aleksandra | HNATIUK | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
413 | Stanisław | JABŁONKA | praca w Fundacji im. Brata Alberta we Wroclawiu | ||
414 | Filip | JAROSZYŃSKI | prac w Towarzystwie Przyjaciół Janowca nad Wisłą- 83 - | ||
415 | Kazimierz | JEDNORÓG | praca przy rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym w Opolu | ||
416 | Teresa | JEDNORÓG | praca przy rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym w Opolu | ||
417 | Mieczysław | KOZŁOWSKI | praca wśród niewidomych i niepełnosprawnych | ||
418 | Janina | KUŚ | praca w Fundacji „Płomyk” na ziemi witowskiej | ||
419 | Leszek | KWASEK | praca w Towarzystwie Przyjaciół Janowca nad Wisłą | ||
420 | Stanisław | LATAŃSKI | praca społeczna na terenie Gdyni | ||
421 | Janusz | MAKUCH | praca przy organizacji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie | ||
422 | Marian | MARCHOW | praca w Koszalińskim Towarzystwie Trzeźwości | ||
423 | ks. Mirosław | MIKULSKI | praca z młodzieżą | ||
424 | Ludwika | NIŻYŃSKA | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
425 | Bohdan | OSADCZUK | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
426 | Iwona | PARNOWSKA | praca w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Wrzeszczu | ||
427 | Melitta | SALLAI | praca w Akademii św. Jadwigi w Morawie | ||
428 | Piotr | SOBAŃSKI | praca w Fundacji im. Brata Alberta w Krakowie | ||
429 | Janina | SOSABOWSKA | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej- 84 - | ||
430 | Tadeusz | STEGNER | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
431 | Stanisław | STĘPIEŃ | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
432 | Janusz | STRZEŚNIEWSKI | praca społeczna w Fundacji Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu | ||
433 | Andrzej | SZYMANEK | praca w Towarzystwie Przyjaciół Janowca nad Wisłą | ||
434 | ks. Bogusław | WOŁYŃSKI | praca społeczna na terenie Lublina | ||
435 | Robert | ZABORSKI | praca z młodzieżą na terenie Gdańska | ||
1999 – jesień | |||||
436 | Felicja | BASKA-BORZYSZKOWSKA | praca społeczna w regionie kaszubsko-pomorskim | ||
437 | Ałła | BINERT | praca społeczna w Grodnie na Białorusi | ||
438 | Wacław | CZAKON | praca w fundacji „Szczęśliwe Dzieciństwo” w Lublinie | ||
439 | ks. Kazimierz | HOŁA | praca społeczna w „Rodzinie Kolpinga” | ||
440 | Wojciech | JAŹWIEC | praca społeczna na terenie Chorzowa | ||
441 | Jowita | KĘCIŃSKA | praca społeczna na ziemi złotowskiej | ||
442 | Irena | KRUCZEK | praca z młodzieżą „U Siemiachy” w Krakowie | ||
443 | Krystyna | MRUGALSKA | praca przy rewalidacji osób upośledzonych umysłowo- 85 - | ||
444 | Stefan | NAWROT | praca w „Stowarzyszeniu Współpracy Polska-Wschód” | ||
445 | Mieczysław | OBIEGAŁKA | praca społeczna na rzecz trzeźwości i rozwiązywania problemów alkoholowych | ||
446 | Bogusław | PIETRUS | działalność na rzecz osób jąkających się | ||
447 | Stanisław | PIJANOWSKI | działalność regionalna w Głuchej Puszczy | ||
448 | Janusz | PRZEWŁOCKI | działalność w „Ośrodku KARTA” | ||
449 | Ewa | SIATKOWSKA | praca w dziedzinie kultury serbołużyskiej | ||
450 | Henryk | STANKIEWICZ | praca społeczna na terenie Wejherowa i okolic | ||
451 | Jerzy | STARZYŃSKI | praca w społeczności łemkowskiej w Legnicy | ||
452 | Ewa | SZYMCZAK | praca w fundacji „Pomoc społeczna SOS” | ||
453 | Norbert | WOJCIECHOWSKI | praca wydawnicza na rzecz kultury polskiej krajowej i zagranicznej | ||
2000 – wiosna | |||||
454 | Adam | BARTOSZ | kreowanie postaw tolerancji wobec mniejszości narodowych oraz działal-ność kulturalna na terenie Tarnowa | ||
455 | Antoni | BARTOSZ | praca edukacyjno-kulturalna w Stowarzyszeniu Willa Decjusza w Krakowie | ||
456 | Jolanta | BIELECKA | praca z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną w Gdyni- 86 - | ||
457 | Teresa | BRUŻEWICZ | działalność opiekuńcza na rzecz dzieci i młodzieży na terenie Wilna | ||
458 | Maria | CZYŻYKOWSKA-KARCZEWSKA | praca z dziećmi i młodzieżą na terenie Skierniewic | ||
459 | ks. Jan | HAUSE | działalność ekumeniczna | ||
460 | Waldemar | JANDA | twórczość filmowaitelewizyjnapoświęconamniejszościomnarodowymi etnicznym | ||
461 | Stanisław | KOGUT | działalność na rzecz osób niepełnosprawnych | ||
462 | Krzysztof | KRZYŻANOWSKI | twórczość filmowaitelewizyjnapoświęconamniejszościomnarodowymi etnicznym | ||
463 | siostra Joanna | LOSSOW | działalność ekumeniczna | ||
464 | Jan | MADER | praca wychowawczo-opiekuńcza z dziećmi na terenie Krakowa | ||
465 | Krystyna | MADER | praca wychowawczo-opiekuńcza z dziećmi na terenie Krakowa | ||
466 | Janusz | MARSZAŁEK | prowadzenie wioski dziecięcej im. Janusza Korczaka w Rajsku koło Oświę-cimia | ||
467 | Irena | OBUCHOWSKA | działalność i publicystyka wychowawcza | ||
468 | Marek | MICHALAK | praca w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” w Świdnicy | ||
469 | Zbigniew | PAKUŁA | praca dziennikarska i opracowania historyczne na temat Żydów w Pozna-niu i Wielkopolsce - 87 - | ||
470 | ks. Henryk | PAPROCKI | działalność ekumeniczna | ||
471 | Maria | PAWLUKIEWICZ | działalność na rzecz opuszczonych i bezdomnych na terenie Gdańska | ||
472 | Andrzej | PAWLUKIEWICZ | działalność na rzecz opuszczonych i bezdomnych na terenie Gdańska | ||
473 | Sławomir | PAWŁOWSKI | działalność opiekuńcza na rzecz bezdomnych mężczyzn w Gdyni | ||
474 | Eugenia | PROKOP-JANIEC | praca w dziedzinie historii literatury polsko-żydowskiej | ||
475 | Ryszard | STRYJECKI | rozwijanie twórczości rzeźbiarskiej wśród niewidomych i głuchoniemych | ||
476 | Robert | SZUCHTA | praca wychowawcza i kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży | ||
477 | ks. Biskup Zdzisław | TRANDA | działalność ekumeniczna | ||
478 | Andrzej | TARCZYŃSKI | praca z dziećmi i młodzieżą na terenie Łodzi | ||
479 | Władysław | TOMCZYK | praca na rzecz dzieci niepełnosprawnych w Trzebini | ||
480 | Janina | WEHRSTEIN | praca w dziedzinie pomocy, opieki i resocjalizacji więźniów w okręgu gdańskim | ||
481 | Marzena | ZDUŃCZYK | działalność opiekuńcza na rzecz bezdomnych mężczyzn w Gdyni | ||
2000 – jesień | |||||
482 | Józef | BARAN | działalność kulturalna na terenie Strzelna | ||
483 | Bogumiła | BERDYCHOWSKA | praca na rzecz tolerancji i dobrych stosunków z sąsiadami Polski- 88 - | ||
484 | Jacek | BOŻEK | działalność kulturalna i ochrona środowiska | ||
485 | Marek | BRAND | praca w grupie teatralnej „Winda” w Gdańsku | ||
486 | Joanna | BRAŃSKA | działalność na rzecz zbliżenia polsko-żydowskiego | ||
487 | siostra Ksawera Genowefa | CYMAN | praca w Domu Pomocy Społecznej w gminie Pelplin | ||
488 | ojciec Roman | DEYNA | praca w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku | ||
489 | Ludmiła | GAJCZEWSKA | praca w Towarzystwie Polsko-Serbołużyckim | ||
490 | Lech | GOLCZYŃSKI | praca na rzecz niepełnosprawnych w Łodzi | ||
491 | Henryka | KRZYWONOS-STRYCHALSKA | prowadzenie rodzinnego domu dziecka w Gdańsku | ||
492 | Maria | KULCZYŃSKA-SUCHOCKA | praca społeczna na rzecz samotnych matek i bezdomnych | ||
493 | Leokadia | ŁUSZCZ | prowadzenie jadłodajni „Caritas” dla bezdomnych w Słupsku | ||
494 | Irena | MIELEWCZYK | praca społeczna na terenie Gdyni | ||
495 | Jan | OBERBEK | praca w Stowarzyszeniu Sacro-Art w Krakowie | ||
496 | ojciec Stanisław | OBIREK | praca w Centrum Kultury i Dialogu w Krakowie | ||
497 | Krzysztof | ORSZAGH | działalność w Stowarzyszeniu Przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej - 89 - | ||
498 | Zbigniew | PAKUŁA | praca dziennikarska i opracowania historyczne na temat Żydów w Pozna-niu i Wielkopolsce | ||
499 | Maria | ROGOWSKA | praca w Fundacji im. Matki Teresy z Kalkuty w Krakowie | ||
500 | Zygmunt | WALKOWSKI | praca na rzecz dokumentacji walk 1939-1945 | ||
501 | Teresa | ZALESKA | praca na rzecz osób niepełnosprawnych | ||
2001 – wiosna | |||||
502 | Mirosław | BOJSAN | praca społeczna dla bezdomnych w Gdańsku | ||
503 | Wojciech | BYSTRY | praca społeczna dla bezdomnych w Gdańsku | ||
504 | ojciec Hieronim | CYRAŃSKI | praca charytatywna w “SOS Franciszkańskim” w Gdyni | ||
505 | Ewa | DUDZIAK | praca z chorymi psychicznie w Lubelskiem | ||
506 | Stanisław | DUSZYŃSKI | praca w dziedzinie rehabilitacji niepełnosprawnych w Toruniu | ||
507 | Teodor | GOCZ | praca na rzecz kultury łemkowskiej w Zyndranowej | ||
508 | Aleksander | GURJANOW | praca nad udokumentowaniem zbrodni sowieckich na Polakach | ||
509 | Marek | KACZANOWSKI | praca z młodzieżą niepełnosprawną w Gdańsku | ||
510 | ks. Czesław | MARCHEWICZ | praca na rzecz niepełnosprawnych w Nowym Klinczu k/Kościerzyny | ||
511 | Janina | MIERZEJEWSKA-BĄK | praca w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Sopocie | ||
512 | siostra Zofia | ŁEBEDOWICZ | za budowę Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej pod Przemyślem | ||
513 | Zbigniew | NOWAK | prowadzenie miesięcznika “Tygiel Kultury” | ||
514 | Olga | OLSZEWSKA | praca na rzecz rodziny i humanizacji życia w Toruniu | ||
515 | ks. Stanisław | OPOCKI | praca społeczna wśród Romów | ||
516 | Maria | PAMUCKA | praca społeczna na rzecz prewencji chorób nowotworowych w Opolu | ||
517 | Ryszard | RAKOWSKI | praca w Krajowym Funduszu na Rzecz Dzieci | ||
518 | Joachim | RUSSEK | praca w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie | ||
519 | siostra Irena | SKIBA | budowa Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej pod Przemyślem | ||
520 | Michał | STANOWSKI | praca z młodzieżą niepełnosprawną w Lublinie | ||
521 | Piotr | TROCHANOWSKI | praca na rzecz kultury łemkowskiej | ||
522 | Jerzy | WCISŁOWSKI | praca na rzecz niepełnosprawnych w Sopocie | ||
2001 – jesień | |||||
523 | Cecylia | BIEGAŃSKA | zorganizowanie Międzyuczelnianej Fundacji „Pro Homine” we Wrocła-wiu | ||
524 | Anna | DRAGAN | praca społeczna na terenie Konina | ||
525 | Łarysa | FILIPOWA | praca z bezdomnymi, narkomanami i nieuleczalnie chorymi w Warszawie | ||
526 | Halina | KARLAK | za złożenie niezależnej szkoły w Kunkowej w Beskidzie Niskim | ||
527 | Joanna | KOLEFF-PRACKA | działalność na rzecz ekumenizmu i tolerancji | ||
528 | Janusz | LASKA | działalność społeczna i oświatowa w Kłodzku | ||
529 | Maria | KOZIELECKA | praca z dziećmi specjalnej troski w Gdyni | ||
530 | Iwona | LEMIESZ | działalność społeczna i oświatowa w Kłodzku | ||
531 | Aleksander | ŁYSEK | stworzenie Fundacji „Jestem” im. Michała Jakuba Łyska na rzecz mło-dych ofiarprzemocy | ||
532 | Mieczysław | MACIEJAK | działalność na rzecz przyjaźni polsko-estońskiej | ||
533 | Józef | MATUSZKIEWICZ | działalność społeczno-kulturalna na terenie Strzelna | ||
534 | Kazimierz | MAŁKOWSKI | praca społeczna na terenie Gdyni | ||
535 | Waldemar | NOCNY | praca społeczna na terenie Gdańska | ||
536 | Wojciech | OWCZARZ | praca w stowarzyszeniu ekologiczno-kulturalnym „Gaja” | ||
537 | Dariusz | PACZKOWSKI | praca na rzecz przezwyciężania ksenofobii i rasizmu | ||
538 | ks. Roman | PRACKI | działalność na rzecz ekumenizmu i tolerancji | ||
539 | Piotr | SANETRA | działalność na rzecz ekumenizmu i tolerancji | ||
540 | Anna | SOBOTA | praca na rzecz bezdomnych w Gdańsku | ||
541 | Anna | SZCZEPANIK | zorganizowanie Międzyuczelnianej Fundacji „Pro Homine” we Wrocła-wiu | ||
542 | Janusz | WITAK | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
543 | Jacek | WOJTYSIAK | działalność na rzecz ekumenizmu i tolerancji | ||
2002 – wiosna | |||||
544 | Piotr | CEJNÓG | promowanie i wspieranie międzynarodowej wymiany młodzieży oraz służba na rzecz pojednania między narodami | ||
545 | Eugenia | CHAJDAROWA | opieka nad byłymi więźniami obozów sowieckich oraz badanie losów Polaków represjonowanych w sowieckich łagrach | ||
546 | Grażyna | DĄBROWSKA | prowadzenie noclegowni w Gdańsku na Fortach | ||
547 | Georg | HOFFMANN | działalność na rzecz współpracy i pojednania polsko-niemieckiego oraz partnerstwa miast Nowa Ruda i Castropp-Rauxel | ||
548 | Zofia | KIRSZENSTEIN | praca na rzecz osób niepełnosprawnych, biednych i potrzebujących pomo-cy w gminie Smętowo Graniczne | ||
549 | Alina | KOZIŃSKA-BAŁDYGA | prowadzenie programu „Mała Szkoła” | ||
550 | Monika | KRAJEWSKA | zaangażownie w dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce i rozwijanie ducha tolerancji | ||
551 | Stanisław | KRAJEWSKI | zaangażownie w dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce i rozwijanie ducha tolerancji | ||
552 | Sławomir | KREJA | praca na rzecz osób niepełnosprawnych, biednych i potrzebujących pomo-cy na terenie gminy Smętowo Graniczne | ||
553 | Danuta | KURCZAB | działalność w Stowarzyszeniu „Dialog i Współpraca” na rzecz porozumie-nia ludzi różnych kultur, narodów i religii | ||
554 | Ewa | PREISNER | działalność w ramach Stowarzyszenia Wspierania Onkologii „Unicorn” | ||
555 | Mariola | SCHIECK | działalność społeczna w Centrum Pomocy Bliźniemu Stowarzyszenia „Monar” | ||
556 | Kuba | STĘPNIAK | prowadzenie wszechstronnej działalności charytatywnej | ||
557 | Grzegorz | STRĘK | niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym na terenie Strzelna | ||
558 | Elwira | TWARDOWSKA | prowadzenie Młodzieżowego Klubu „Plama” zajmującego się uposzech-nianiem kultury i sztuki w Gdańsku | ||
2002 – jesień | |||||
559 | siostra Nulla Barbara | BRODA | praca społeczna na terenie Lwowa | ||
560 | siostra Antonina | KAMILEWSKA | praca społeczna na terenie Lwowa | ||
561 | siostra Teresa | BRZEZIŃSKA | praca społeczna w Lublinie | ||
562 | Maria | CIEŚLIK | praca na rzecz osób niepełnosprawnych w Jerzmanowicach | ||
563 | Krzysztof | CZUMA | praca społeczna na rzecz chorych psychicznie na Śląsku | ||
564 | Anna | DYMNA | praca społeczna na terenie Krakowa | ||
565 | Mirosława | JEZIOR | praca społeczna w Gdyni | ||
566 | Grażyna | KORZENIOWSKA | praca na rzecz kobiet po mastektomii w Krakowie | ||
567 | Paweł | LECHOWSKI | praca wśród Romów | ||
568 | ks. Dariusz | LEMAN | praca społeczna na terenie Gdańska | ||
569 | Urszula | MRÓZ | prowadzenie hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej | ||
570 | Maciej | PAZERA | praca w Dziennym Ośrodku Adaptacyjnym | ||
571 | Andrzej | PIÓRKOWSKI | praca w Fundacji im. Brata Alberta | ||
572 | Anna | PREŚ | praca na rzecz chorych dzieci, sierot i niepełnosprawnych | ||
573 | Wiktor | SZAŁKIEWICZ | praca na rzecz przyjaźni polsko-białoruskiej | ||
574 | ks. Lucjan | SZCZEPANIAK | praca na rzecz chorych dzieci | ||
575 | Zbigniew | WOJCIECHOWSKI | praca na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej | ||
576 | Gabriela | ZATUSZEWSKA | praca społeczna na terenie Strzelna | ||
577 | Urszula | ŻARDECKA | praca wśród osób przewlekle chorych w Gdyni | ||
578 | Zdzisław | ŻELAZNY | praca charytatywna na terenie Krakowa | ||
579 | Zofia | ŻELAZNY | praca charytatywna na terenie Krakowa | ||
2003 – wiosna | |||||
580 | Teresa | BAZAŁA | działalność na rzecz przyjaźni polsko-czeskiej i polsko-niemieckiej | ||
581 | Ewa | BOROWCZYK | działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych w Damnicy | ||
582 | Cecylia | CZERNIKIEWICZ | działalność kulturalna i praca społeczna z młodzieżą w Bodzentynie | ||
583 | Adam | CHŁOPEK | działalność społeczno-oświatowa w Drohobyczu | ||
584 | Krystyna | GIL | praca społeczna na rzecz małopolskich Romów i założenie Stowarzysze-nia Kobiet Romskich | ||
585 | Marta | GUTOWSKA | praca w Stowarzyszeniu Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami | ||
586 | Dora | KACNELSON | obrona praw mniejszości narodowych i działalność na rzecz pojednania polsko-żydowskiego i polsko-ukraińskiego | ||
587 | Ines | KIERZKOWSKA-ŻUK | działalność społeczna na rzecz czasopisma „Obyczaje” | ||
588 | ojciec Przemysław | KONKEL | działalność charytatywna w Wejherowie | ||
589 | Inga | MACH | działalność na rzecz kultury kaszubskiej | ||
590 | Elżbieta | MAŁANICZ-ONOSZKO | kształcenie muzyczne dzieci autystycznych w ramach „Latającej Akademii” | ||
591 | Tadeusz | ODOWSKI | praca społeczna na rzecz młodzieży w Rumii | ||
592 | Arleta | RUTKOWSKA | praca na rzecz dzieci niepełnosprawnych w Gdańsku | ||
593 | Michał | SOBELMAN | działalność publicystyczna i twórczość filmowanarzeczpojednaniapolsko-żydowskiego | ||
594 | Aneta | STODULSKA | działalność teatralna z osobami niepełnosprawnymi w Lublinie | ||
595 | Maria | SULIMA | praca na rzecz przyjaźni między narodami polskim i białoruskim | ||
596 | Bożena | SZYMAŃSKA-UGOWSKA | działalność kulturalna i społeczna na terenie Kaszub | ||
2003 – jesień | |||||
597 | Mirosław | BANDEL | działalność na rzecz zbliżenia między Polakami i Rosjanami | ||
598 | Barbara | CWALINA | wieloletnia działalność wychowawcza i stworzenie rodzinnego domu dziecka w Biłgoraju | ||
599 | Inka | DOWLASZ | działalność artystyczno-terapeutyczna i wychowawcza w nowohuckim Teatrze Ludowym | ||
600 | Elżbieta | GURSKA | praca na rzecz niesłyszących w Gdyni | ||
601 | Maria | JANIK | stworzenie i prowadzenie domu dla samotnych i bezdomnych w Pobro-szynie koło Opatowa | ||
602 | Joanna | KUZAJ | krzewienie kultury muzycznej i popularyzacja muzyki chóralnej na tere-nie Lublina | ||
603 | Zofia | LANGOWSKA | praca społeczna na rzecz wychowania i kształcenia młodzieży na terenie Pomorza Zachodniego | ||
604 | ks. Kazimierz | LEWANDOWSKI | praca na rzecz młodzieży biednej i pozbawionej domów rodzinnych w Sa-lezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu koło Broczyna | ||
605 | Jan | MĄKOSA | praca na rzecz bezdomnych na Pomorzu | ||
606 | Waldemar | MIREK | stworzenie Fundacji „Galeria na Prowincji” i działalność kulturalna w Lublinie | ||
607 | Jan | KAWECKI | stworzenie Fundacji „Galeria na Prowincji” i działalność kulturalna w Lublinie | ||
608 | Anna | NIEWIAROWSKA-ZAWILSKA | wieloletnia praca w zakresie pedagogiki artystycznej na rzecz dzieci i mło-dzieży w Gdańsku | ||
609 | Marian | PRZYBYLSKI | działalność społeczna i publicystyczna na terenie Strzelna | ||
610 | Grażyna | SOCHACKA | praca na rzecz bezdomnych na Pomorzu | ||
611 | Ewa | STACHOWSKA | działalność kulturalna w Miasteczku Krajeńskim | ||
612 | ks. Edmund | WIERZBOWSKI | praca na rzecz głuchoniemych, chorych na raka i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej na terenie Gdyni | ||
613 | Krzysztof | ZAKRZEWSKI | praca na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie Siedlec | ||
614 | Maria | ZBOREK | działalność na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo na Orawie | ||
615 | ks. Leszek | ZIOŁA | praca na rzecz młodzieży biednej i pozbawionej domów rodzinnych w Sa-lezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu koło Broczyna | ||
2004 – wiosna | |||||
616 | Andrzej | CECHNICKI | działalność na rzecz przeciwdziałania stygmatyzacji i dyskryminacji chorych na schizofrenię | ||
617 | Piotr | CHYLARECKI | nowatorskie metody wychowawcze w szkole i pobudzanie aktywności społecznej na terenie gminy Malechowo | ||
618 | Józef | CZERWIŃSKI | kształtowanie postaw obywatelskich młodzieży szkolnej i wychowywanie jej w szacunku dla człowieka | ||
619 | Ewa | DEMBEK | działalność wychowawcza i kulturalna wśród młodzieży w Lipinkach | ||
620 | Alicja | DERKOWSKA | działalność w Małopolskim Towarzystwie Oświatowym | ||
621 | ks. Bolesław | JEWULSKI | stworzenie domu dla repatriantów z Kazachstanu i organizowanie wakacji dla dzieci z Białorusi | ||
622 | Jacek | KACZMARSKI | działalność w ramach kultury niezależnej | ||
623 | ks. Marian | KOSIŃSKI | organizowanie Spotkań dla Kultury Polskiej | ||
624 | Edward | KUPIEC | praca wychowawcza wśród młodzieży w Nowym Tomyślu | ||
625 | Krzysztof | LISZCZ | niesienie wszechstronnego wsparcia rodzinom dzieci z uszkodzeniami mózgu | ||
626 | Jacek | OLEJNIK | praca na rzecz tolerancji | ||
627 | Paweł | ORLOF | praca na rzecz przystosowania młodzieży z domów dziecka do samo-dzielnego życia | ||
628 | Krzysztof | PIOTROWSKI | działalność społeczno-wychowawcza w Morągu | ||
629 | Sławomir | PRUSAKOWSKI | praca wychowawcza wśród młodzieży i kształtowanie postaw tolerancji | ||
630 | Wacław | STRAKOWSKI | praca wychowawcza wśród młodzieży Wejherowa | ||
631 | Stefan | SZMIDT | działalność kulturalna i społeczna w Biłgoraju | ||
632 | Ludwik | SZREDER | działalność kulturalna i wychowawcza w Tuchomiu | ||
633 | Renata | ŚMIERTELNA | krzewienie kultury w Nowym Tomyślu | ||
634 | Anna | TARNAWSKA | wrażliwość w służbie społecznej i niesienie pomocy ludziom w potrzebie | ||
635 | Lucyna | TRYBA | działalność kulturalna i wychowawcza w Tuchomiu | ||
636 | Mirosław | TURCZYN | działalność wychowawcza i kulturalna wśród młodzieży w Malechowie | ||
637 | ks. Czesław | WALA | wybitne zasługi na rzecz humanizacji życia na ziemi świętokrzyskiej | ||
638 | ks. Jerzy | WYRZYKOWSKI | działalność na rzecz aktywizacji społecznej mieszkańców Duninowa | ||
639 | Luba | ZAREMBIŃSKA | założenie i prowadzenie amatorskiego teatru w Szamocinie | ||
640 | Siostra Marianna | ŻDANOWA | opieka nad mieszkańcami Domu Repatrianta z Kazachstanu „Ojczy-zna” w Syrkowicach | ||
2004 – jesień | |||||
641 | Joanna | GIL-ŚLEBODA | działalność kulturalna i działalność edukacyjna na rzecz ochrony środowi-ska w Dretyniu na Kaszubach | ||
642 | Maria | KALAS | prowadzenie teatru dziecięcego w Lubiczu koło Torunia | ||
643 | Stanisław | KOŁGAN | nieodpłatne naprawianie wózków inwalidzkich i przyrządów do rehabilitacji w Słupsku | ||
644 | Janina | KRZYŻEWSKA | praca na rzecz pielęgnowania tradycji, folkloru i historii kurpiowskich Lipnik | ||
645 | Urszula | ŁASZCZYCH | działalność kulturalna na rzecz zachowania tradycji i folkloru kurpiowskiego | ||
646 | Paweł | ŁASZCZYCH | działalność kulturalna na rzecz zachowania tradycji i folkloru kurpiowskiego | ||
647 | Katarzyna | MIMIEC | prowadzenie domu samopomocy dla osób z upośledzeniem umysłowym i zaburzeniami psychicznymi na terenie Słupska | ||
648 | Jadwiga | NADANA | działalność społeczna na terenie Bełchatowa | ||
649 | Maria | ORNOWSKA | działalność charytatywna w ramach Fundacji Pomocy Społecznej „Pan Władek” | ||
650 | Władysław | ORNOWSKI | działalność charytatywna w ramach Fundacji Pomocy Społecznej „Pan Władek” | ||
651 | Eleonora | RUDNIK | założenie Fundacji świętego Antoniego i świadczenie pomocy potrzebującym w Sopocie | ||
652 | Marta | SAWICKA | prowadzenie kuchni dla najbardziej potrzebujących na terenie Krakowa | ||
653 | Teresa | SAWICKA | prowadzenie kuchni dla najbardziej potrzebujących na terenie Krakowa | ||
654 | Urszula | SMOK | powołanie i prowadzenie Fundacji „Podaruj Życie” | ||
655 | Stefan | WILKANOWICZ | wkład w dialog chrześcijańsko-żydowski, ideę integracji europejskiej i zwalczanie bezrobocia | ||
656 | ks. Bogusław | ŻURAWSKI | praca społeczna na rzecz biednych i działalność kulturalna w Wejherowie | ||
2005 – wiosna | |||||
657 | siostra Grażyna | BOCHEŃSKA | niesienie pomocy ludziom potrzebującym na terenie Lwowa | ||
658 | siostra Samuela | CIESIELSKA | prowadzenie Domu Samotnej Matki w Matemblewie k. Gdańska | ||
659 | Jerzy | FORNALIK | działalność wychowawcza i kształcenie postaw tolerancji w ramach pro-gramu „Antyschematy” | ||
660 | Mieczysław | GACH | działalność na rzecz osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi w ramach zespołu wokalno-muzycznego „Turkus” w Słupsku | ||
661 | Barbara | KOSIACKA | pomoc uzależnionym w ramach Ruchu Anonimowych Alkoholików i re-dagowanie czasopisma „Zdrój” | ||
662 | Ks. Piotr | KRAKOWIAK | działalność w rozwijaniu programu hospicjów na terenie Trójmiasta | ||
663 | siostra Natalia | KUDRIAWCEWA | niesienie pomocy ludziom potrzebującym na terenie Lwowa | ||
664 | siostra Tatiana | MITIJCZUK | niesienie pomocy ludziom potrzebującym na terenie Lwowa | ||
665 | Ewa | MŁYNARCZYK | prowadzenie Domu Pomocy Społecznej dla mężczyzn niepełnosprawnych umysłowo w Machowinie k. Ustki | ||
666 | ks. abp Tomasz | PETA | działalność społeczna wśród wspólnoty polskiej w Kazachstanie | ||
667 | Leszek | PLOCH | działalność na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo w ramach zespołu „Mazowiacy” w Warszawie | ||
668 | Aleksandra | SAWICKA | tworzenie i prowadzenie szkół „Marii Montessori” na Żywiecczyźnie | ||
669 | Marcin | SAWICKI | tworzenie i prowadzenie szkół „Marii Montessori” na Żywiecczyźnie | ||
670 | Maria | SERAFIŃSKA-DOMAŃSKA | działalność społeczna i kulturalna na terenie Nowego Wiśnicza | ||
671 | Jolanta | SZADE | stworzenie i prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej dla młodzieży w Nowym Tomyślu | ||
672 | Hanna | SZCZEPAŃSKA-PLOCH | działalność na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo w ramach zespołu „Mazowiacy” w Warszawie | ||
673 | Jaromir | SZROEDER | stworzenie i prowadzenie młodzieżowego zespołu teatralnego „Dialogus“ w Parchowie | ||
674 | ks. Stanisław | URBAŃSKI | działalność na rzecz zbliżenia pomiędzy Polską a Białorusią | ||
675 | Edward | WIŚNIEWSKI | działalność wychowawcza i popularyzacja turystki w Legnicy | ||
676 | ks. Wiesław | WIŚNIEWSKI | działalność w ramach Fundacji „Przyjęcie Daru Życia” w Matemblewie | ||
2005 - jesień | |||||
677 | Jacek | ALABA | działalność na rzecz niepełnosprawnych i chorych |
|
|
678 | Ks. Jan | GIRIATOWICZ | działalność charytatywna w Słupsku | ||
679 | Joanna | JANKIEWICZ | działalność na rzecz dzieci chorych w szpitalach | ||
680 | Tomasz | JANKIEWICZ | stworzenie Pogotowia Teatralnego w Szczecinie | ||
681 | Justyna | KIERESIŃSKA | działalność na rzecz bezbarierowego środowiska dla osób niepełnosprawnych | ||
682 | Marcin | KORNAK | działalność na rzecz tolerancji, przezwyciężania dyskryminacji i ksenofobii | ||
683 | Barbara | KORYTKOWSKA | realizacja projektu edukacyjno-społecznego „Uniwersytet w Bielicach” | ||
684 | Aleksandra | MIESZKOWSKA | działalność na rzecz osób z chorobą Alzheimera | ||
685 | Dariusz | MIKUŁA | działalność na rzecz rozwoju życia teatralnego w Szczecinie | ||
686 | Jacek | MILEWSKI | prowadzenie Parafialnej Szkoły Romskiej w Suwałkach | ||
687 | Beata | MILLER | niesienie pomocy samotnym i bezrobotnym matkom w ramach Stowarzyszenia „Damy Radę” ! | ||
688 | Beata | MIRSKA | niesienie pomocy samotnym i bezrobotnym matkom w ramach Stowarzyszenia „Damy Radę” ! | ||
689 | Teresa | OGRODZIŃSKA | organizowanie edukacji przedszkolnej w środowiskach wiejskich | ||
690 | Marian | PÓŁTORANOS | animacja życia kulturalnego na Ziemi Kłodzkiej | ||
691 | Anna | RACHOCKA | działalność na rzecz osób z chorobą Alzheimera | ||
692 | Ks. Ludwik | RUTYNA | praca na rzecz pojednania ludzi różnych wyznań i organizowanie odbudowy zabytków architektury sakralnej na Podolu i Śląsku Opolskim | ||
693 | Anna | SOBAŃSKA-MAJ | realizacja projektu edukacyjno-społecznego „Uniwersytet w Bielicach” | ||
694 | Jadwiga | Sobczak | działalność w ramach Fundacji „Sztuka Leczy” | ||
695 | Mieczysław | SYPOSZ | prowadzenie zajęć rzeźbiarskich z osobami głuchoniewidomymi | ||
696 | Ks. Jerzy | ZAWADZKI | wszechstronna działalność edukacyjna w Suwałkach | ||
2006 - wiosna | |||||
697 | Maria | ANDRZEJEWSKA | działalność kulturalana dla dobra społeczności lokalnej w Szczecinie | ||
698 | Maria | DRZEWIECKA | praca społeczna na rzecz dzieci głuchoniewidomych w Szczecinie | ||
699 | Janina | GIECZEWSKA | praca na rzecz społeczności lokalnej na Wileńszczyźnie | ||
700 | Elzbieta | GUBERNATOR-SYPOSZ | praca na rzecz głuchoniewidomych | ||
701 | Łukasz | HOROWSKI | działalność na rzecz budowania przyjaźni i pojednania Polsków i Ukraińców | ||
702 | Mariola | HUBERT | praca na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi na Wybrzeżu | ||
703 | Jacek | JUSZKIEWICZ | działania na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej w Wieliczce | ||
704 | Wanda | KALIŃSKA | działalność kulturalna i aktywizacja społeczności lokalnej w Wielkopolsce | ||
705 | Lilja | KIEJZIK | działalność kulturalna na rzecz polskiego środowiska w Wilnie | ||
706 | Stefan | KIMSO | zorganizowanie i prowadzenie klubu sportowego „Polonia” w Wilnie | ||
707 | Krystyna | KLUGIEWICZ | praca społeczna na rzecz dzieci głuchoniewidomych w Bydgoszczy | ||
708 | Artur | KOZIOŁ | praca społeczna na rzecz ludzi ubogich w Małopolsce | ||
709 | Bogdan | KROK | działalność kulturalna i aktywizacja społeczności lokalnej w gminie Bobowa | ||
710 | Ks. Antoni | ŁASSA | działalność społeczna, edukacyjna, samorządowa i charytatywna na terenie Konina | ||
711 | Andrzej | LEWANDOWSKI | przybliżanie bliżnim dziedzictwa kultury, z potrzeby serca | ||
712 | Stefan | PASTUSZEWSKI | działalność kulturalno-społeczna w Bydgoszczy, na Białorusi i na Litwie | ||
713 | Genowefa | PRYLIŃSKA | działalność kulturalno-artystyczna wśród Słowaków na Orawie | ||
714 | Edward | PRYLIŃSKI | działalność kulturalno-artystyczna wśród Słowaków na Orawie | ||
715 | Ireneusz | SOLAREK | działalność społeczno-kulturalna w Wielkopolsce | ||
716 | Katarzyna | KUTZMANN-SOLAREK | działalność społeczno-kulturalna w Wielkopolsce | ||
717 | Wiesława | STANISŁAWSKA | działalność charytatywna na rzecz ludzi ubogich | ||
718 | Ks. Jacek | STRYCZEK | organizowanie pomocy dla ludzi ubogich w Stowarzyszeniu „Wiosna” | ||
719 | Walenty | TYSZKIEWICZ | organizowanie pomocy dla Polaków w Turkmenistanie | ||
720 | Hanna | WRÓBLEWSKA | działalność kulturalno-oświatowa wśród młodzieży w Strzelnie | ||
2006 - jesień | |||||
721 | Jan | ARCZEWSKI | założenie pierwszego w Polsce telefonu zaufania dla osób niepełnosprawnych | ||
722 | Marta | BIAŁEK | szerzenie kultury polskiej wśród młodzieży w małych miejscowościach | ||
723 | Ewa | BŁASZCZYK | działalność na rzecz dzieci w pourazowej śpiączce | ||
724 | Krzysztof | BONIKOWSKI | pomoc ludziom biednym i bezdomnym w Tczewie | ||
725 | Wanda | DROŻDŻ | organizowanie pmocy dla matek w potrzebie | ||
726 | Aldona | GAWECKA | inicjowanie licznych akcji społeczno-kulturalnych na Żoloborzu w tym programu „Wysłuchiwacze Zwierzen” | ||
727 | Hanna | KAWALEC | działalność na rzecz osób chorych na zespół Marfana i inne zespoły genetycznie uwarunkowane | ||
728 | Jan | KAWALEC | działalność na rzecz osób chorych na zespół Marfana i inne zespoły genetycznie uwarunkowane | ||
729 | Alina | PERZANOWSKA | działalność na rzecz osób dotkniętych autyzmem | ||
730 | Bogdana | PILICHOWSKA | stworzenie Krakowskiej Apteki Darów | ||
731 | Edward | RYCHLICKI | nieodpłatne zaopatrywanie osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny | ||
732 | Barbara | SINCZUK | działalność na rzecz rehabilitacji dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Stowarzyszenia „Ożarowska” | ||
733 | Ewa | SMUK STRATENWERTH | krzewienie kultury, oświaty i ochrony przyrody w Słubicach | ||
734 | Piotr | STASIK | szerzenie kultury polskiej wśród młodzieży w małych miejscowościach | ||
735 | Jan | ŚWITKA | działalność na rzecz pojednania polsko-ukrainskiego | ||
736 | Urszula | WEBER-KRÓL | działalność na rzecz rehabilitacji i edukacji młodych niepełnosprawnych w Żychlinie i Kutnie | ||
737 | Bogusław | WRÓBLEWSKI | działalność publicystyczna na rzecz dobrych stosunków Polski z sąsiadami | ||
738 | Roman | ZAŃKO | działalność na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym w Szczecinie | ||
739 | Aleksandra | ZIELIŃSKA | pomoc ludziom biednym i bezdomnym w Tczewie | ||
2007 - wiosna | |||||
740 | Andżelika | BORYS | działalność na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi | ||
741 | Jan | CHMIEL | działalność na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego – Teatr Grodzki | ||
740 | Andrzej | FUS | działalność na rzecz zachowania architektury sakralnej we wsi Bukowina | ||
742 | Joanna | GĄSIEWSKA | prowadzenie rodzinnego domu dziecka w Augustowie | ||
743 | Zbigniew | GĄSIEWSKI | prowadzenie rodzinnego domu dziecka w Augustowie | ||
744 | Marta | GODZISZ | działalność na rzecz ubogiej młodzieży w ramach Fundacji „Przygoda z Edukacją” | ||
745 | Beata | JUSTA | działalność na rzecz integracji w ramach Domu Trzech Kultur | ||
746 | Małgorzata | KEMICER | pomoc ludziom biednym i bezdomnym w ramach domu „Monar-Markot” w Ełku | ||
747 | Nikodem | KEMICER | pomoc ludziom biednym i bezdomnym w ramach domu „Monar-Markot” w Ełku | ||
748 | Stanisław | KIEŁBOWICZ | działalność w ramach Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu | ||
749 | Bogusław | KŁOSIEWICZ | działalność na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Fundacji Pro Academia Narolense w Narolu | ||
750 | Władysław | KŁOSIEWICZ | działalność na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Fundacji Pro Academia Narolense w Narolu | ||
751 | Jolanta | KŁOCZEWSKA | działalność społeczna i kulturalna w Gietrzwałdzie | ||
752 | Marek | KOPROWSKI | działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie | ||
753 | Danuta | KURASIŃSKA | działalność kulturalna w Bełchatowie | ||
754 | Linajda | KURPIEWSKA | działalność w ramach Gminy żydowskiej w Gdańsku | ||
755 | Ks. Stanislaw | ŁADA | niesienie pomocy potrzebującym w Pruszczu Gdańskim | ||
756 | Michał | ŁAWRYSZEK | prowadzenie działalności uświadamiającej na temat problemów ludzi niepełnosprawnych | ||
757 | Alicja | NOWAK | działalność na rzecz integracji środowisk ludzi niepełnosprawnych w ramach Fundacji „Sprawni” | ||
758 | Wiesława | OLCZYKOWSKA | działalność bibliotekarska na terenie Piotrkowa Trybunalskiego | ||
759 | Grzegorz | POTOCZAK |
|
||
760 | Jarosław | PAGACZ | działalność w ramach Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu | ||
761 | Sławomir | RYBKA | stworzenie Polskiego Portalu Marzeń | ||
762 | Bogumiła | RYDLEWSKA | działalność charytatywna w ramach Fundacji „Pomóż Sobie i Innym” na terenie Gdańska | ||
763 | Teresa | SOBALA | działalność kulturalna w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego | ||
764 | Janusz | WIELOCHA | działalność w ramach Jeleniogórskiego Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa | ||
765 | Eugeniusz | ZIELENKIEWICZ | stworzenie „Wymarzonych i Wymalowanych Wakacji” dla dzieci z Domów Dziecka | ||
2007 - jesień | |||||
766 | Maria | BORKOWSKA - FLISEK | za organizowanie współpracy kulturalnej między Pomorzem a Druskiennikami na Litwie | ||
767 | Stefan | CHŁOPICKI | za założenie i działalność w Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. Bł. Anieli Salawy w Małopolsce | ||
768 | Krzysztof | CWYNAR | za założenie Stowarzyszenia „Studio Integracji” dla osób niepełnosprawnych i bezdomnych w Łodzi i Toruniu | ||
769 | Robert | CZYŻEWSKI | za działalność na rzecz polsko-ukraińskiej współpracy szkolnej w Warszawie | ||
770 | Jacek | GORZKOWSKI | za działalność na rzecz polsko-ukraińskiej współpracy szkolnej w Warszawie | ||
771 | Irena | KIEDROWSKA | za propagowanie turystyki wśród dzieci i młodzieży w Miastku | ||
772 | Maria | KIELANOWSKA | za pomaganie najbiedniejszym – ludziom, organizacjom, instytucjom | ||
773 | Renata | PITER | za inicjowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Ceradzu Kościelnym | ||
774 | Aleksander B. | SKOTNICKI | Za ocalanie pamięci wspólnych losów i budowanie mostów pomiędzy Polakami i Żydami w Krakowie | ||
775 | Ks. Zygmunt | SŁOMSKI | za kreowanie życia kulturalno-społecznego we wsi Pręgowo | ||
776 | Erdmute | SOBASZEK | za stworzenie i prowadzenie wiejskiego teatru „Węgajty“ i organizowanie zajęć kulturalnych dla dzieci w gminie Jonkowo | ||
777 | Wacław | SOBASZEK | za stworzenie i prowadzenie wiejskiego teatru „Węgajty“ i organizowanie zajęć kulturalnych dla dzieci w gminie Jonkowo | ||
778 | Katarzyna | SZUMSKA | za prowadzenie działalności kulturalno-artystycznej w Michałowicach w ramach alternatywnego teatru „Teatr Cinema” | ||
779 | Zbigniew | SZUMSKI | za prowadzenie działalności kulturalno-artystycznej w Michałowicach w ramach alternatywnego teatru „Teatr Cinema” | ||
780 | Anna | URBANOWICZ | za stworzenie nowatorsko prowadzonego Zastępczego Domu Rodzinnego w Lutolu Mokrym | ||
781 | Paweł | URBANOWICZ | za stworzenie nowatorsko prowadzonego Zastępczego Domu Rodzinnego w Lutolu Mokrym | ||
782 | Adam | WAJRAK | za twórczość dziennikarska kształtującą świadomość ekologiczną społeczeństwa | ||
2008 - wiosna | |||||
783 | Krzysztof | BOCZNIEWICZ | za założenie dwóch zespołów folklorystycznych i kultywowanie tradycji Łemków | ||
784 | Józefa | FRENDO | za działalność kulturalną i wychowawczą na terenie Jarosławia, oraz zasługi w popularyzacji tego regionu | ||
785 | Ruta | JAKUBONIENIE | za niesienie pomocy osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków | ||
786 | Mira | STANISŁAWSKA-MEYSZTOWICZ | za organizowanie w Polsce corocznej społecznej kampanii „Sprzątanie Polski“ | ||
787 | Bożena | PRUS-WIŚNIEWSKA | za zorganizowanie i prowadzenie Prywatnego Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii | ||
788 | Wojciech | PRUS-WIŚNIEWSKI | za zorganizowanie i prowadzenie Prywatnego Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii | ||
789 | Ks. Valerjus | RUDZINSKAS | za pomoc męźczyznom uzależnionym od alkoholu i narkotyków | ||
790 | Eugenijus | RUTKAUSKAS | za promowanie polskiej kultury na Litwie | ||
791 | Hans-Joachim | STRZEBNIOK | za organizowanie różnorodnej i regularnej pomocy mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej | ||
792 | Heinrich | LANFER | za organizowanie różnorodnej i regularnej pomocy mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej | ||
793 | Józef | WODZIŃSKI | za działalność społeczną i pracę z młodzieżą w Związku „STRZELEC“ w Bełchatowie | ||
794 | Paweł | WÓJTOWICZ | za stworzenie Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę „MATIO“ | ||
795 | Robertas | ŻUKAUSKAS | za współorganizowanie polsko-litewskich wystaw prac plastycznych dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych | ||
796 | Tomasz | ZIELIŃSKI | za działalność w Teatrze Grodzkim w Bielsku Białej | ||
2008 - jesień | |||||
797 | Anna | BAŁCHAN | za pomoc kobietom – ofiarom przemocy domowej, wymuszonej prostytucji oraz kobietom w kryzysowej sytuacji w ramach Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej Na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom | ||
798 | Aleksandra | BIBROWICZ-SIKORSKA | za inicjowanie oraz organizacja Nadbałtyckich Wystaw Miniatury Tkackiej w Gdyni | ||
799 | Małgorzata | CHMIELEWSKA | za wieloletnia działalność w ramach Wspólnoty Chleb Życia | ||
800 | Jacek W | GIBAŁA | inicjatywa w organizowaniu i działalność w ramach Obywatelskiego Biura Interwencji w Sopocie oraz stworzenie informatora prasowego „Cel” | ||
801 | Irena | HAJNCEL | za działalność oświatowa i integrowanie środowiska inwalidów wzroku w Toruniu | ||
802 | Henryk | HAJNCEL | za działalność oświatowa i integrowanie środowiska inwalidów wzroku w Toruniu | ||
803 | Maciej | KAZIŃSKI | za organizowanie corocznych Festiwali „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu | ||
804 | Klaere | KLEBERHOFF | za niesienie wieloletniej pomocy polskim rodzinom i organizacjom opiekuńczym | ||
805 | Alina | KREHLIK | za stworzenie i działalność w ramach Fundacji Pro Bono w Krakowie | ||
806 | Stanisław | NAGÓRNIAK | za wieloletnia działalność społeczna w środowisku polskim i ukraińskim w Kamieńcu Podolskim działalność w ramach Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego na Ukrainie | ||
807 | Fredo | OJDA | za wieloletnia działalność na rzecz kultury i prowadzenie ursynowskiej „Galerii Działań” | ||
808 | Jan | POLAK | za wieloletnia działalność w zakresie edukacji teatralnej młodzieży oraz popularyzacji sztuki teatralnej na terenie Włocławka | ||
2009 - wiosna | |||||
809 | O. Henryk | CISOWSKI | za stworzenie i prowadzenie organizacji pożytku publicznego „Dzieło Pomocy Świętego Ojca Pio” w Krakowie | ||
810 | Halina | DUCZMAL-PACOWSKA | za stworzenie i prowadzenie działalności kulturalnej w ramach “Najmniejszego Muzeum Świata” w Warszawie | ||
811 | Barbara | KASZKUR-NIECHWIEJ | za stworzenie “Akademii Pełni Życia” i prowadzenie edukacji komputerowej dla osób starszych w Krakowie | ||
812 | Lubow | KOTENKO | za organizowanie wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej oraz prowadzenie działalności edukacyjno-integracyjnej wśród młodzieży w Żytomierzu | ||
813 | Zofia | LEMAŃSKA | za zorganizowanie i prowadzenie w Bełchatowie stowarzyszenia „Trzeźwy Kierowca” i pomoc ofiarom wypadków drogowych | ||
814 | Ewa | WIŚNIEWSKA | za zorganizowanie i wieloletnie prowadzenie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych “Maja” w Warszawie | ||
815 | Kazimiera | WŁODARSKA | za stworzenie i działalność w ramach Fundacji Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych “Wróć” w Gdańsku | ||
816 | Joanna | WŁODARSKA | za stworzenie i działalność w ramach Fundacji Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych “Wróć” w Gdańsku | ||
817 | Krystyna | WOLSKA-LIPIEC | za wieloletnią pracę społeczną w ramach Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i utworzenie Archiwum Historii Pielęgniarstwa Polskiego w Warszawie | ||
2009 - jesień | |||||
818 | Elżbieta | BUDNY | założenie Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi “Krwinka” i prowadzenie programu “Dawca Szpiku” w Krakowie | ||
819 | Józef | GOLEC | promocja sztuki dziecięcej na świecie oraz za wkład w życie kulturalne Wybrzeża i Ziemi Cieszyńskiej | ||
820 | Justyna | JÓZEFOWICZ | zorganizowanie Fundacji “Akademia Młodych” i działalność społeczna na rzecz dzieci i młodzieży w kraju i w Irlandii | ||
821 | Sylwia | KARŁOWSKA | pomoc dzieciom polskim zza wschodniej granicy w ramach Fundacji “Serce Dzieciom” w Gdyni | ||
822 | Jan | KARŁOWSKI | pomoc dzieciom polskim zza wschodniej granicy w ramach Fundacji “Serce Dzieciom” w Gdyni | ||
823 | Zbigniew | REPNICKI | długoletnia pomoc humanitarna, socjalna i kulturalna dla mieszkańców Rubieżewicz na Białorusi | ||
824 | Jadwiga | SOBOL | zorganizowanie i prowadzenie Ośrodka Bezpośredniej Pomocy Głodującym w Warszawie | ||
825 | Ks. Roman | ZRÓJ | wieloletnia praca na rzecz byłych więźniów, pomoc w ich powrocie do społeczeństwa i stworzenie domu “Emaus” w Gdańsku | ||
2010 - wiosna | |||||
826 | Monika | AGOPSOWICZ | za działalność na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i przybliżanie kultury i tradycji polskich Ormian | ||
827 | Władysław | DEŃCA | za działalność na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i przybliżanie kultury i tradycji polskich Ormian | ||
828 | Piotr | BARCZAK | za rozwijanie życia kulturalnego w Strzelnie, na Białorusi i w Kazachstanie | ||
829 | Daniel | CZAPIEWSKI | za działalność w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz w organizacji turystycznej „Szczyt Wieżyca” | ||
830 | Jadwiga | KIRKOWSKA | za działalność w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim w Wierzchucinie i promowanie kultury kaszubskiej | ||
831 | Roman | KRZYWOTULSKI | za organizację amatorskiego teatru „Drewniana Kurtyna” i wieloletnią pracę z młodzieżą | ||
832 | Donat | KUCZEWSKI | za organizację ośrodka readaptacji Stowarzyszenia Solidarni „Plus” EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie | ||
833 | Jerzy | ŁUKASIEWICZ | za powołanie i prowadzenie fundacji „Żyć z Chorobą Parkinsona” | ||
834 | Ryszard | RODZIK | za popularyzowanie i inspirowanie twórczości poetyckiej na antenie radia „Alfa” i organizowanie działalności artystycznej | ||
835 | Ks. Tadeusz | SOCHAN | za działalność kulturalną na Roztoczu | ||
836 | Ewa | STANKIEWICZ | za stworzenie i działalność w fundacji „Dobrze że Jesteś” oraz rozwijanie wolontariatu na oddziałach hematologicznych i onkologicznych | ||
837 | Monika | WAĆKOWSKA-KABACZYŃSKA | za stworzenie i prowadzenie portalu Zakątek21 poświęconego problematyce dzieci z zespołem Downa | ||
838 | Paweł | WOŹNIAKOWSKI | za działalność w Stowarzyszeniu Solidarni „PLUS” EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie | ||
2010 - jesień | |||||
839 | Helena | ALIŠKEVIČIENĖ | za działalność na rzecz społeczności polskiej w Druskiennikach i zbliżenia polsko-litewskiego | ||
840 | Ks. Cezary | ANNUSEWICZ | za założenie i prowadzenie Stowarzyszenia ‘Rodzina Kolpinga’ przy parafii św. Piotra i Pawła w Gdańsku | ||
841 | Elżbieta | DOŁĘGA-WRZOSEK | za wieloletnią działalność edukacyjną wśród młodzieży w Baranowiczach | ||
842 | Anna | KWIATKOWSKA | za zorganizowanie i wieloletnie społeczne prowadzenie Świetlicy Środowiskowej we wsi Wólka Kosowska | ||
843 | Jerzy | KWIATKOWSKI | za zorganizowanie i wieloletnie społeczne prowadzenie Świetlicy Środowiskowej we wsi Wólka Kosowska | ||
844 | Przemysław | PASEK | za założenie i prowadzenie kulturalno-edukacyjnej fundacji „Ja Wisła” | ||
845 | Rimantas | ŠALNA | za działalność na rzecz krzewienia kultury polskiej na Litwie i zbliżenia między narodami | ||
846 | Rimantas | STANKEVIČIUS | za działalność na rzecz zbliżenia narodów i pamięci o losach ofiar holokaustu na Litwie | ||
847 | Aleksandra | WŁODARCZYK | za założenie fundacji Hipoterapia i popularyzację hipoterapii w rehabilitacji niesprawnych dzieci | ||
2011 - wiosna | |||||
848 | Marta | AXENTOWICZ-BOHOSIEWICZ | za stworzenie Fundacji Ormiańskiej KZKO i rozbudzanie w młodzieży zainteresowań historią oraz za ratowanie grobów Polskich Ormian na Ukrainie | ||
849 | Maciej | BOHOSIEWICZ | za stworzenie Fundacji Ormiańskiej KZKO i rozbudzanie w młodzieży zainteresowań historią oraz za ratowanie grobów Polskich Ormian na Ukrainie | ||
850 | Bogdan | BIAŁEK | za przywracanie pamięci i podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Kielcach | ||
851 | Tomasz | BUJAK | za wieloletnią pracę na rzecz bezdomnych mężczyzn w Miechowie oraz niesienie pomocy ludziom poszkodowanym przez los | ||
852 | Doroteusz | FIONIK | za założenie i prowadzenie Stowarzyszenia „Muzeum Mała Ojczyzna w Studziwodach” | ||
853 | Grażyna | JABŁOŃSKA | za działalność w Stowarzyszeniu „Jeden Świat” na rzecz integracji dzieci z Zespołem Downa w Białymstoku | ||
854 | Tymoteusz | KRÓL | za ratowanie ginącego języka i kultury wilamowskiej | ||
855 | Zofia | KUSTERSKA | za niesienie pomocy osobom potrzebującym i dzieciom ze środowisk patologicznych w Wejherowie | ||
856 | Barbara | KUZUB-SAMOSIUK | za założenie i prowadzenie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze na Podlasiu | ||
857 | Mirosław | SAMOSIUK | za założenie i prowadzenie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze na Podlasiu | ||
858 | Lidia | LEWANDOWSKA | za działalność na rzecz organizacji pozarządowych i pomoc osobom zagrożonym marginalizacją z powodu niesprawności i ubóstwa w Dzierżoniowie | ||
859 | Roma | ŁOJEWSKA | za zorganizowanie i prowadzenie Stowarzyszenia Społeczników „Ariadna” na Ursynowie | ||
860 | Marek | OPITZ | za działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Żuław i Żuławian | ||
861 | Mariusz | SZCZYGIEŁ | za działalność na rzecz lepszego wzajemnego poznania i zbliżenia polsko-czeskiego | ||
862 | Małgorzata | ŹRÓDLAK | za założenie i prowadzenie Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej | ||
2011 - jesień | |||||
863 | Andrzej | BRANDSTATTER | za działalność na rzecz szeroko pojętej integracji społecznej w ramach Fundacji „Pro Artis” | ||
864 | Małgorzata | BRANDSTATTER | za działalność na rzecz szeroko pojętej integracji społecznej w ramach Fundacji „Pro Artis” | ||
865 | Sylwia | CHUTNIK | za założenie i prowadzenie Fundacjii „MaMa” działającej na rzecz praw matek w Polsce | ||
866 | Anna | JOCHIM-LABUDA | za współudział w stworzeniu ośrodka hospicyjnego w Pucku i działalność w jego ramach | ||
867 | Ks. Jan | KACZKOWSKI | za stworzenie Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio i współudział w jego prowadzeniu | ||
868 | Ks. Sławomir | KORZYCKI | za stworzenie Ośrodka Wspierania Rodziny w Korytowie i działalność w jego ramach | ||
869 | Eva | KOOYMAN-PISKORZ | za powołanie i wieloletnie prowadzenie Fundacji Pomocy Polskim Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Wandafonds” | ||
870 | Ryszard | LEOSZEWSKI | za długoletnią działalność w rozwijaniu kultury teatralno-muzycznej dzieci i młodzieży na terenie Szczecina | ||
871 | Jan | MELA | za stworzenie Fundacji „Poza Horyzonty” i działalność na rzecz osób niepełnosprawnych | ||
2012 - wiosna | |||||
872 | Władysław | KOROWAJCZYK | za założenie i wieloletnie prowadzenie „Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej” w Łodzi | ||
873 | Teresa | MARCZEWSKA | za wielostronną działalność społeczną w hospicjum imienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku | ||
874 | Dariusz | MILIŃSKI | za założenie „Grupy Artystycznej Pławna 9”, ożywianie kultury wiejskiej i działalność charytatywną | ||
875 | Grażyna | ORŁOWSKA-SONDEJ | za ratowanie polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich i budowanie na tych terenach porozumienia między społecznościami | ||
876 | Dorota | PARZYMIES | za założenie i prowadzenie Fundacji „Ocalenie” pomagającej i uchodźcom zakaukaskim w Polsce i Polakom mieszkającym na Wschodzie | ||
877 | Jacek | SUMISŁAWSKI | za założenie i prowadzenie Stowarzyszenia Świętego Walentego w Gdańsku pomagającego osobom z zaburzeniami psychicznymi | ||
878 | Zofia | TELIGA-MERTENS | za pomoc repatriantom z Kazachstanu i zapewnienie im mieszkań na osiedlu „Kresówka” koło Legnicy | ||
879 | Eugenia | WIECZOREK | za popularyzowanie tradycyjnej sztuki koronkarskiej „Frywolitka” | ||
880 | Zofia | WOJCIECHOWSKA | za ożywianie życia społeczno – kulturalnego, działalność charytatywną na terenie Mrągowa i pomoc polskim dzieciom z Syberii | ||
881 | Krystyna | ŻYTECKA | za założenie i prowadzenie Fundacji „Pomoc Kobietom i Dzieciom ofiarom gwałtów i przemocy w rodzinie | ||
2012 - jesień | |||||
882 | Ryszard | BITOWT | za badanie i popularyzowanie dziejów Mrągowa i ziemi mrągowskiej | ||
883 | Maria | BOGDANOWICZ-OWCZARSKA | za założenie i prowadzenie Towarzystwa Charytatywnego im. Św. Marcina w Warszawie | ||
884 | Helena | DWORECKA | za zorganizowanie i prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka w Bogdanowie na Białorusi | ||
885 | Teresa | CZARNIACKA | za zorganizowanie i prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka w Bogdanowie na Białorusi | ||
886 | Ewa | FURGAŁ | za założenie i prowadzenie Fundacji Przestrzeń Kobiet w Krakowie | ||
887 | Natalia | SARATA | za założenie i prowadzenie Fundacji Przestrzeń Kobiet w Krakowie | ||
888 | Agata | HOFMAN | za działalność na rzecz rozwoju intelektualnego dzieci i współudział w założeniu Polskiej Akademii Dzieci w Gdańsku | ||
889 | Maciej | HOFMAN | za działalność na rzecz rozwoju intelektualnego dzieci i współudział w założeniu Polskiej Akademii Dzieci w Gdańsku | ||
890 | Ida | KAMIŃSKA | za zorganizowanie i prowadzenie Fundacji Kwiat Kobiecości popularyzującej badania cytologiczne | ||
891 | Anna | LUTOSŁAWSKA-JAWORSKA | za wieloletnią i rozległą charytatywną działalność na rzecz dzieci niewidzących oraz dotkniętych chorobami nowotworowymi | ||
892 | Alfred | MICHLER | za współudział w założeniu i działanie w Towarzystwie Miłośników Ziemi Złotoryjskiej | ||
893 | Tisa | ŻAWROCKA-KWIATKOWSKA | za stworzenie i prowadzenie Fundacji Gajusz w Łodzi działającej na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi | ||
2013 - wiosna | |||||
894 | Matina | BOCHEŃSKA | Za założenie i prowadzenie zespołu folklorystycznego ‘Grupa Teatralna Warszawiaki | ||
895 | Waldemar | DOMAŃSKI | Za stworzenie ‘Biblioteki Polskiej Piosenki’, zorganizowanie ‘Lekcji Śpiewania’ i innych akcji społecznych na rzecz Krakowa | ||
896 | Ilona | GOSIEWSKA | Za powołanie i prowadzenie Stowarzyszenia Odra-Niemen we Wrocławiu | ||
897 | Eugeniusz | GOSIEWSKI | Za powołanie i prowadzenie Stowarzyszenia Odra-Niemen we Wrocławiu | ||
898 | Jolanta | GRABOWSKA-MARKOWSKA | Za stworzenie pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych i pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dziecięcego | ||
899 | Tomasz | KLOC | Za współudział w założeniu i pracę w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach Wojskowych Poza Granicami Kraju | ||
900 | Leszek | PODOLECKI | Za wieloraką działalność readaptacyjną na terenie zakładów karnych i poza nimi | ||
901 | Stanisław | SCHUBERT | Za założenie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i inne inicjatywy służące ludziom wykluczonym i poszkodowanym przez choroby | ||
902 | Leszek | STĘPIEŃ | Za aktywną pracę w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach Wojskowych Poza Granicami Kraju | ||
2013 - jesień | |||||
903 | Alex | DANCYG | za wieloletnią działalność na rzecz edukacji historycznej młodzieży izraelskiej i polskiej | ||
904 | Ilona | KONIECZNA | za służbę ludziom bezdomnym w Krakowie | ||
905 | Jerzy | KONIECZNY | za służbę ludziom bezdomnym w Krakowie | ||
906 | Maria | ZOLL-CZARNECKA | za zorganizowanie i długoletnie prowadzenie poradni lekarskiej dla bezdomnych w Warszawie | ||
907 | Monika | MADALIŃSKA | za wieloletnią pracę w poradni lekarskiej dla bezdomnych w Warszawie | ||
908 | Weronika | SEBASTIANOWICZ | za działalność społeczną, kombatancką i prowadzenie i Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi | ||
909 | Sylwia Magdalena | SKUZA | za założenie i prowadzenie Pomorskiej Fundacji Sportu i Turystyki Osób Niepełnosprawnych „Keja” w Gdańsku | ||
910 | Dorota | ŚLEDZIOWSKA | za popularyzację wiedzy historycznej wśród młodzieży, krzewienie kultury i budowanie więzi społecznych w Reptowie | ||
2014 - wiosna | |||||
911 | Władysława | BIMKIEWICZ | Za aktywizację i integrację społeczeństwa lokalnego we wsi Wola Jabłońska | ||
912 | Jolanta | CZERNICKA-SIWECKA | Za aktywizację i integrację społeczeństwa lokalnego we wsi Wola Jabłońska | ||
913 | Karine | HOVSEPIAN | Za działalność społeczną w ramach Stowarzyszenia „Expatria” | ||
914 | Konrad | PRUSZYŃSKI | Za działalność społeczną w ramach Stowarzyszenia „Expatria” | ||
915 | Jadwiga | KUTA | Za działalność kulturalną w Michałowicach na Dolnym Śląsku | ||
916 | Tadeusz | KUTA | Za działalność kulturalną w Michałowicach na Dolnym Śląsku | ||
917 | Zbigniew | NIZIŃSKI | Za wyszukiwanie, dokumentowanie i oznaczanie śladów hitlerowskich mordów na ludności żydowskiej i osobach pomagających Żydom | ||
918 | Dorota | OJDOWSKA-STARZYK | Za współudział w założeniu Fundacji „Szkoła Otwartych Serc” działającej na rzecz dzieci niepełnosprawnych i ubogich oraz integrację środowiska lokalnego | ||
919 | Małgorzata | RYBICKA | Za współudział w założeniu i prowadzenie Stowarzyszenia Pomocy osobom autystycznym poprzez stworzenie systemu obejmującego osoby z autyzmem od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały | ||
920 | Ewa | TRĘBAS | Za współudział w założeniu Fundacji „Szkoła Otwartych Serc” działającej na rzecz dzieci niepełnosprawnych i ubogich oraz integrację środowiska lokalnego | ||
2014 - jesień | |||||
921 | Maciej | DĄBROWSKI | Za założenie Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO o nowatorskim programie i integrowanie społeczności lokalnej we wspólnych działaniach. | ||
922 | Beata | KWIECIŃSKA | Za założenie Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO o nowatorskim programie i integrowanie społeczności lokalnej we wspólnych działaniach. | ||
923 | Marcin | KULA | Za działalność społeczną i kulturalną w ramach Fundacji Karolat. | ||
924 | Stanisław | KOWALSKI | Za założenie i wieloletni prowadzenie Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". | ||
925 | Danuta | ŁAGODZIŃSKA | Za założenie i wieloletnie prowadzenie Fundacji "Sławek", zajmującej się więźniami. | ||
926 | Marek | ŁAGODZIŃSKI | Za założenie i wieloletnie prowadzenie Fundacji "Sławek", zajmującej się więźniami. | ||
927 | Wiesław | NOWAK | Za działalność charytatywną na rzecz dzieci oraz wspieranie młodych utalentowanych twórców. | ||
928 | Jan | PIEKŁO | Za współtoworzenie i prowadzenie Fundacji Polsko - Ukraińskiej w Warszawie i Kijowie. | ||
2015 - wiosna | |||||
929 | Joanna | BOCHNIARZ | Za prowadzenie fundacji im. prof. Romana Czernieckiego zajmującej się edukacją i stypendiami dla zdolnej młodzieży z małych miejscowości. | ||
930 | Dr Paweł | GRABOWSKI | Za zorganizowanie i prowadzenie domowego Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego we wsi Nowa Wola. | ||
931 | Elizabeth | VON KÜSTER | Za zainicjowanie odrodzenia Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej, propagowanie przyjaznego dla środowiska rolnictwa i odpowiedzialnej turystyki. | ||
932 | Tomasz | LIPSKI | Za wieloletnią działalność na rzecz animacji kultury w środowisku lokalnym Trójmiasta i propagowanie polskiej kultury za granicą. | ||
933 | Barbara | MIELCZAREK | Za kształtowanie uniwersalnych wartości wśród młodzieży, ratowanie zabytków łemkowskiej sztuki sakralnej i cmentarzy z czasów Pierwszej Wojny Światowej. | ||
934 | Dariusz | MIELCZAREK | |||
935 | Maksymilian | MLECZEK | Za wieloletnią działalność na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i ich integrację z otoczeniem. | ||
936 | Szymon | MODRZEJEWSKI | Za ratowanie małej architektury przydrożnej i nagrobków na terenie Beskidu Niskiego, Bieszczad, Roztocza i Zachodniej Ukrainy. | ||
937 | Ewelina | ROZPĘDOWSKA | Za zainicjowanie i systematyczne działanie prorozwojowe wsi i regionów w ramach Stowarzyszenia Kaczawskiego i Stowarzyszenia Dobków. | ||
938 | Krzysztof | ROZPĘDOWSKI | Za zainicjowanie i systematyczne działanie prorozwojowe wsi i regionów w ramach Stowarzyszenia Kaczawskiego i Stowarzyszenia Dobków. | ||
939 | Dariusz | SZADA-BORZYSZKOWSKI | Za działalność kulturalną i społeczną na rzecz pluralizmu i tolerancji poprzez propagowanie wielokulturowości w Białymstoku. | ||
940 | Ks. Jarosław | SZCZERBACZ | Za zorganizowanie i prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych umysłowo, przy Fundacji Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego we wsi Nowa Wola. | ||
941 | Ks. Łukasz | SZMIT | Za wieloletnią pracę z osobami nieuleczalnie chorymi w placówkach hospicyjnych, szpitalach i opiece domowej. | ||
942 | Janusz | ZBIERAJEWSKI | Za nowatorską działalność w mobilizacji osób niepełnosprawnych, a w tym prowadzenia rejsów morskich z udziałem osób niewidomych. | ||
2015 - jesień | |||||
943 | Beata | ANDRYSKOWSKA | |||
944 | Leszek | BOŃCZUK |
Za wieloletnią pracę społeczną, kulturalną i współpracę z mniejszościami narodowymi. |
||
945 | Andrzej | CYMAN | |||
946 | Przemysław | FILAR | Za pracę służącą rozwojowi życia kulturalnego i wzmocnieniu lokalnych więzi społecznych we wsi Bukowina. | ||
947 | Marek | KARABON | |||
948 | Justyna | FILEMONOWICZ-JAWORSKA |
Za działalność charytatywną w Fundacji Rak n' Roll i propagowanie akcji "Daj włos". |
||
949 | Zbigniew | JĘDRZEJEWSKI | |||
950 | Bente | KAHAN | |||
951 | Andrzej | KOLEJEWSKI |
Za wieloletnie sprawowanie opieki lekarskiej nad bezdomnymi i ubogimi ludźmi w Gdyni. |
||
952 | Katarzyna | KONEWECKA-HOŁÓJ | |||
953 | Jarosław | WAJK |
Za wieloletnie prowadzenie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. |
||
954 | Stanisław | ZALEWSKI | |||
2016 - wiosna | |||||
955 | Anna | FEDEROWICZ | Za wybitne działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego, humanizację życia oraz propagowanie pluralizmu i tolerancji. | ||
956 | Andrzej | FOLWARCZNY | Za działania na rzecz zbliżenia Polaków i Żydów, oraz przeciwdziałanie ksenofobii i nietolerancji poprzez edukację w ramach Forum Dialogu. | ||
957 | Gabriela | GIBAS-PUSTURI | Za założenie i prowadzenie Żywieckiej Fundacji Rozwoju na rzecz budowy lokalnego społeczeństwa obywatelskiego. | ||
958 | Dżulietta | KIWORKOWA | Za bezinteresowną stomatologiczną opiekę i leczenie dzieci w Polsce i Armenii. | ||
959 | Emma | KIWORKOWA - RĄCZKOWSKA | Za bezinteresowną stomatologiczną opiekę i leczenie dzieci w Polsce i Armenii. | ||
960 | Krystyna | KOBEL-BUYS | Za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych i stworzenie modelowego systemu rehabilitacji na Dolnym Śląsku. | ||
961 | Dorota | KOMORNICKA | Za stworzenie Funduszu, którego celem jest pozyskiwanie środków na wspieranie finansowe i organizacyjne inicjatyw oddolnych. | ||
962 | Iwona | NAWARA | Za działalność na rzecz chorych na nowotwory oraz pomysł i współtworzenie pierwszego w Polsce Stacjonarnego Centrum Psychoonkologii. | ||
963 | Andrzej | RUKOWICZ | Za wieloletnią działalność na rzecz ratowania zabytków architektury drewnianej i propagowanie historii regionu. | ||
964 | Henryk | SIKORA | Za wieloletnią, rozległą działalność charytatywną, społeczną i edukacyjną w Polsce i Australii. | ||
2016 - jesień |
|||||
965 | Agnieszka |
CAHN | Za upamiętnianie historii myślenickich Żydów i działalność na rzecz tolerancji. | ||
966 | Maria |
DĄBROWSKA-MAJEWSKA | Za stworzenie bibliotek sąsiedzkich propagujących czytelnictwo na terenie prawobrzeżnej Warszawy i w wielu zakładach karnych. | ||
967 | Tomasz |
FOPKE | Za działalność na rzecz kultury, tradycji, języka, obyczajów i muzyki kaszubskiej oraz budowanie więzi społecznych. | ||
968 | Ks. Krzysztof |
GABAŃSKI | Za rozległą działalność społeczno-kulturalną na rzecz lokalnego środowiska, w szczególności młodzieży. | ||
969 | Bogdan |
GAŁĄZKA | Za długoletnią charytatywną pomoc osobom niepełnosprawnym i ubogim na terenie powiatu malborskiego. | ||
970 | Magdalena |
HEJDA | Za wieloletnią działalność na rzecz zwierząt bezdomnych na terenie Małopolski. | ||
971 | Marek | KWATERSKI | Za wieloletnią, szeroką działalność na rzecz osób bezdomnych i uzależnionych. | ||
972 | Urszula | NOWAKOWSKA | Za założenie fundacji “Centrum Praw Kobiet” niosącej wsparcie prawne i psychologiczne kobietom dotkniętym przemocą domową. | ||
973 |
Dorota i Jarosław
|
PILECCY | Za długoletnia pracę organiczną ze środowiskiem wykluczonych, za stworzenie Misji Nowa Nadzieja i Spółdzielni Socjalnej ARTE. | ||
2017 - wiosna | |||||
974 | Armen |
ARTWICH | Za pracę społeczną służącą budowaniu patriotyzmu, otwartości na wielokulturowość oraz odkrywanie historii Ormian Polskich. | ||
975 | Roman |
FRODYMA | Za zbadanie historii galicyjskich cmentarzy wojennych z czasów I Wojny Światowej i ich ratowanie. | ||
976 | Karina |
FUGLIŃSKA | Za wieloletnią pracę społeczną na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego w Kotlinie Kłodzkiej. | ||
977 | Renata | CZAPLIŃSKA | Za wieloletnią pracę społeczną na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego w Kotlinie Kłodzkiej. | ||
978 | Daniel | KALINOWSKI | Za wieloletnią rozległą działalność na rzecz kultury, sztuki i propagowanie wielonarodowościowej historii Pomorza. | ||
979 | Mirosław | KAŹMIERCZAK | Za pracę społeczną na rzecz dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu i ekologii. | ||
980 | Tadeusz | KIEŁBASIŃSKI | Za udział w zachowaniu i podtrzymywaniu tradycji i kultury ludowej Łemków. | ||
981 | Adam | KALINOWSKI | Za wieloletnią działalność społeczno kulturalną na rzecz wiejskiego środowiska wsi Woryty. | ||
982 | Teresa | KOCHANOWSKA | Za wieloletnią działalność społeczno kulturalną na rzecz wiejskiego środowiska wsi Woryty. | ||
983 | Irena | KOŹMIŃSKA | Za założenie Fundacji ABCXXI wspierającej rozwój dzieci i młodzieży oraz zorganizowanie akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. | ||
984 | Ks. Grzegorz |
MILOCH | Za wieloletnią ofiarną pracę na rzecz chorych i stworzenie stacjonarnego hospicjum dla dorosłych oraz ośrodka hospicyjnego dla dzieci. | ||
985 | s. Daniela | (Alicja MYSZKA) | Za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży, w tym powołanie Fundacji edukacyjnej i świetlicy „Kuźnia talentów”. | ||
986 | Henryka | SZCZEPANOWSKA | Za pracę społeczną na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz ochrony dziedzictwa i rozwoju kultury w Kotlinie Kłodzkiej. | ||
987 | Monika | SZNAJDERMAN | Za działalność społeczną, wydawniczą - oraz popularyzację czytelnictwa. | ||
2017 - jesień | |||||
988 | Jolanta | DYGOŚ | Za pomysł i organizowanie od dwudziestu lat Przeglądu Filmowego Kino na Granicy propagującego zasady tolerancji i szacunku między społeczeństwami. | ||
989 | Radosław | GAWLIK | Za wieloletnie konsekwentne działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. | ||
990 | Anna | GRUDZIŃSKA | Za stworzenie Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej zajmującej się działalnością edukacyjną dotyczącą integracji społecznej i równego traktowania. | ||
991 | Katarzyna | KUBIN | Za stworzenie Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej zajmującej się działalnością edukacyjną dotyczącą integracji społecznej i równego traktowania. | ||
992 | Sylwia | KOWALSKA | Za organizowanie wakacyjnych obozów dla dzieci z ubogich rodzin, założenie ruchu społecznego Czas Mieszkańców i udział w zorganizowaniu trzech Jadłodzielni w Toruniu. | ||
993 | Wanda | LEWANDOWSKA | |||
994 | Piotr Szymon | ŁOŚ | Za działalność na rzecz Romów polskich oraz publicystykę historyczną służącą integracji środowisk lokalnych. | ||
995 | Rafał | PANKOWSKI | Za działalność pedagogiczną, publicystyczną, kulturalną na rzecz tolerancji rasowej, etnicznej i religijnej oraz prace służące budowie społeczeństwa obywatelskiego i demokracji w Polsce. | ||
996 | Michał | PISZCZEK | Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz lokalnego środowiska dzieci i młodzieży oraz udział w stworzeniu i nadzorowaniu Jadłodzielni w Toruniu. | ||
997 | Jacek | ŻAKOWSKI | Za rozległą działalność publicystyczną i dydaktyczną na rzecz tolerancji i demokratyzacji życia społecznego i politycznego. | ||
2018 - wiosna | |||||
998 | Artur | DZIURMAN | Za zorganizowanie i prowadzenie Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego – ITAN. | ||
999 | Stefan | GELDON | Za zorganizowanie dziecięcego teatru lalek i cieni - Baśniowy Świat. | ||
1000 | Witold | HEBANOWSKI | Za założenie Fundacji „Inna Przestrzeń”, inicjującej różnorodne przedsięwzięcia wielokulturowe. | ||
1001 | Mieczysław | KOWALCZE | Za wybitne osiągnięcia wychowawcze młodzieży i animację życia kulturalnego w regionie Kotliny Kłodzkiej. | ||
1002 | Marcin | LADA | Za kształtowanie postaw obywatelskich, odkrywanie historii i propagowanie samorządności w środowiskach lokalnych. | ||
1003 | Marta | LEMPART | Za działalność w dziedzinie ruchów prodemokratycznych, a w szczególności za pomysł i organizację Ogólnopolskiego Strajku Kobiet OSR. | ||
1004 | Katarzyna | MANIKOWSKA - PLACKOWSKA | Za współudział w zorganizowaniu Fundacji MAKOWO pomagającej rodzinom ubogim i dzieciom niepełnosprawnym. | ||
1005 | Tadeusz | NOWAKOWSKI | Za wielokierunkową społeczną działalność, w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży. | ||
1006 | Olga | TOKARCZUK | Za działalność społeczną w dziedzinie kultury na Dolnym Śląsku. | ||
1007 | Magdalena | WITEK | Za współudział w zorganizowaniu Fundacji MAKOWO pomagającej rodzinom ubogim i dzieciom niepełnosprawnym. | ||
1008 | Stanisław | WYSOCKI | Za założenie Stowarzyszenia „Wolontariat Św. Eliasza”, którego członkowie pomagają pacjentom w szpitalach krakowskich i chorym w ich domach. | ||
1009 | Anita | SZYNDEL-ZARĘMBA | Za współudział w zorganizowaniu Fundacji MAKOWO pomagającej rodzinom ubogim i dzieciom niepełnosprawnym. | ||
2018 - jesień | |||||
1010 | Adam | BULANDRA | Za działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa otwartego i wielokulturowego w ramach Stowarzyszenia Interkulturalni PL | ||
1011 | Jakub | KOŚCIÓŁEK | Za działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa otwartego i wielokulturowego w ramach Stowarzyszenia Interkulturalni PL | ||
1012 | Feras | DABOUL | Za pracę na rzecz pomocy uchodźcom, angażując się we wszelkie inicjatywy społeczne służące lepszej integracji cudzoziemców w Polsce | ||
1013 | Marek | KALBARCZYK | Za założenie i kierowanie Fundacją Szansa dla Niewidomych, oraz za udział w stworzeniu pierwszego dostępnego na rynku syntezatora mowy polskiej | ||
1014 | Paweł | KASPRZAK | Za działalność w ramach ruchu społecznego „Obywatele RP” w obronie swobód obywatelskich, państwa prawa i konstytucji RP | ||
1015 | Bogna | KĘDZIERSKA | Za wieloletnią pracę na rzecz dzieci opuszczonych i adoptowanych, z rodzin zastępczych i biologicznych w kryzysie | ||
1016 | Krzysztof | KOŁODZIEJCZYK | Za ratowanie i popularyzację zabytków komunikacji miejskiej we Wrocławiu, wykorzystywanych następnie w inicjatywach kulturalnych integrujących mieszkańców miasta | ||
1017 | Adela | KUIK-KALINOWSKA | Za wieloletnią dzziałalność na rzecz rozwoju życia kulturalnego i naukowego w Słupsku, w tym propagowanie historii i tradycji języka kaszubskiego | ||
1018 | Ewa | SIEDLECKA | Za wieloletnią działalność budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce poprzez pełną zaangażowania twórczość dziennikarską; w szczególności obrony państwa prawa | ||
1019 | Jan | SKÓRZYŃSKI | Za wieloletni wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, poprzez twórczość kulturalną skierowaną na rozwój pluralizmu i demokracji nastawioną na przemiany we współczesnej Polsce | ||
1020 | Krzysztof | SMOLNICKI | Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce, utworzenie centrum edukacji ekologicznej EKOCENTRUM we Wrocławiu i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego | ||
1021 | Stanisław | TOWARNICKI | Za reaktywowanie i prowadzenie Nowej Fundacji Stypendialnej im. Jana Towarnickiego, jako kontynuacji powołanej przez Jego przodka w 1865 roku, której celem jest pomoc zdolnej młodzieży uczącej i studiującej z niezamożnych rodzin. | ||
2019 -wiosna | |||||
1022 | Urszula |
ANTOSZ-REKUCKA |
Za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, ocalenie pamięci o żydowskich mieszkańcach Mszany Dolnej oraz organizowanie pomocy dla potrzebujących w Afryce i na Ukrainie. | ||
1023 | Mamadou | DIOUF | Za wieloletnie działania na rzecz walki z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją. | ||
1024 | Renata |
KUŁAKOWSKA-BRABEC |
Za działania na rzecz osób biednych i niesprawnych oraz kobiet chronionych przed przemocą, również poprzez Stowarzyszenie Rad Polek i Sue Ryder w Warszawie. | ||
1025 | Marek | LISIŃSKI | Za współudział w stworzeniu Fundacji „Nie lękajcie się”, poprzez którą prowadzi działalność profilaktyczną i terapeutyczną w zakresie uzależnień wykorzystywania seksualnego przez pedofili. | ||
1026 | Diana | MACIĄGA | Za wybitne osiągnięcia w działaniach na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi w Polsce. | ||
1027 | Radosław | ŚLUSARCZYK | Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony przyrodyi środowiska naturalnego w Polsce. | ||
1028 | Joanna | NARANOWICZ | Za wieloletnie i niezwykle skuteczne propagowanie pluralizmu i tolerancji, walkę z uprzedzeniami etnicznymi i religijnymi, oraz działalność w Stowarzyszeniu „Nigdy Więcej”. | ||
1029 | Magdalena | ŚRODA | Za długoletnią działalność na rzecz równouprawnienia kobiet w tym działalność w ramach Kongresu Kobiet i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. | ||
1030 | Anna | TATAR | Za propagowanie tolerancji i pluralizmu w stosunku do mniejszości etnicznych i religijnych, za wieloletnią pracę publicystyczną i naukową na temat źródeł ksenofobii i przemocy rasistowskiej. | ||
1031 | Renata | WARDECKA | Za wieloletnią i wszechstronną działalność na Osiedlu Siekierki w Warszawie oraz za założenie i prowadzenie fundacji „Bo Warto”, w tym akcji „Katyń…. ocalić od zapomnienia”, Dęby pamięci. | ||
2019 - jesień | |||||
1032 | Bogusław | FALICKI | Za wieloletnią działalność społeczną, kulturalną i oświatową na terenie Pragi i Żoliborza. | ||
1033 | Marcelina | HERNIK |
Za prowadzenie Fundacji I SEE YOU, która wspiera osoby niewidzące i słabo widzące oraz pomaga im w stworzeniu bezpiecznego domu i otoczenia. |
||
1034 | Kinga | KAMIŃSKA | Za wieloletnią i konsekwentną działalność na rzecz obrony demokracji i poszanowania Konstytucji. | ||
1035 | Agnieszka | KOSOWICZ | Za założenie i prowadzenie Fundacji Polskie Forum Migracyjne od lat wspierające cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą. | ||
1036 | Tadeusz | LEN | Za współudział w założeniu i prowadzenie Fundacji DROGA, której celem jest wszechstronna różnorodna pomoc osobom ubogim, niepełnosprawnym, sierotom, rodzinom dysfunkcyjnym i dzieciom. | ||
1037 | Narcyz | LISTKOWSKI | Za wyszukiwanie, zabezpieczanie i przywracanie śladów żydowskiej obecności w Rabce oraz wojennych losów ich przedstawicieli. | ||
1038 | Katarzyna | MICHALSKA | Za promowanie dziedzictwa kulturowego rejonu Kaszub poprzez działalność kulturalno - edukacyjną na wsi. | ||
1039 | Janina | WIŚNIEWSKA | Za wieloletnią działalność na rzecz osób najuboższych, bezdomnych, niepełnosprawnych, seniorów i dzieci. | ||
1040 | Waldemar | ŻUREK | Za konsekwentną pełną poświęcenia działalność społeczną i budzącą podziw społeczeństwa pracę na rzecz poprawy sądownictwa, a w ostatnich latach na rzecz obrony niepodległosci. | ||
1041 | Piotr | ŻYŁKA | Za współudział w stworzeniu oraz prowadzenie Fundacji Zupa w Krakowie a także innych działań na rzecz ludzi będących w „kryzysie bezdomności”. | ||
1042 1043 |
Anna i Tadeusz |
KULDANEK | Za rozległą wieloletnią działalność społeczną, w szczególności dotyczącą dziedzictwa kulturowego na terenie Milanówka i okolic. | ||
2020-wiosna | |||||
1044 |
Zbigniew |
BIEGAJŁO | Za wieloletnie i skuteczne działania na rzecz humanizacji życia, w szczególności za organizowanie rehabilitacji i terapii osób niepełnosprawnych w Gdyni i za niestrudzoną pracę w celu integracji tych osób poprzez działalność artystyczną w stworzonym w tym celu teatrze. | ||
1045 1046 |
Patrycja i Marek |
DEMBSKA | Za wytrwałą i powszechnie cenioną działalność na rzecz humanizacji życia, w szczególności za organizowanie pomocy osobom chorym, pokrzywdzonym i znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych. Do działalności tej Państwo Dembscy wciągnęli nie tylko całą rodzinę, ale także ochotników ze społeczności lokalnej w Bydgoszczy. | ||
1047 | Barbara | ENGELKING | Zarówno za propagowanie pluralizmu i tolerancji w stosunku do mniejszości narodowych i religijnych – w szczególności za przywracanie w pamięci Polaków prawdy o zagładzie Żydów na ziemiach Polskich – jak również za pracę naukową skierowaną na uzupełnianie wiedzy historycznej i rozwój tolerancji. | ||
1048 | Urszula | MAJCHER-LEGAWIEC | Za wieloletnią i pełną poświęcenia pracę z młodzieżą, za propagowanie wielokulturowości i za kształtowanie uniwersalnych wartości, takich jak tolerancja i szacunek dla pluralizmu kulturowego, a w szczególności za pracę z młodzieżą krakowską i mieszkającymi w Krakowie cudzoziemcami. | ||
1049 | Wojciech | MSZYCA | Za liczne i skuteczne inicjatywy służące demokracji i budowaniu więzi w społecznościach lokalnych oraz za pracę dziennikarską, w szczególności za ochronę śląskiego wielokulturowego dziedzictwa kulturowego. Jest znany i podziwiany za inicjatywy muzealnicze i konserwatorskie oraz za popularyzację wielokulturowej historii Górnego Śląska zarówno w rodzinnych Zarkach i na terenie całej Polski. | ||
1050 | Jakub | NIEWIŃSKI | Przede wszystkim za propagowanie pluralizmu i tolerancji w stosunku do mniejszości narodowych i religijnych a w szczególności za wielokierunkowe działania społeczne na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, a także za pracę edukacyjną z młodzieżą i inicjatywy podnoszące poziom kształcenia. Pan Niewiński jest bardzo ceniony i szanowany za prowadzenie trudnego dialogu wielopokoleniowego na temat tolerancji. | ||
1051 | Krzysztof | PARCHIMOWICZ | Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, jest nagrodzony za pełną poświęcenia działalność w obronie uniwersalnych wartości, takich jak demokracja i praworządność, a w szczególności za obronę niezależnego sadownictwa i prokuratury oraz za walkę o honor i niezależność polskiej prokuratury. | ||
1052 | Beata | SEJNOWSKA-RUNO | Wieloletnia i zasłużona nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, jest nagrodzona za osiągnięcia pedagogiczne oraz za działania społeczne na rzecz krzewienia wartości patriotycznych i ochronę pamięci historycznej wśród dzieci i młodzieży w swej społeczności lokalnej. | ||
1053 | Jarosław | SZYDLAK | Za wieloletnią bardzo aktywną pracę społeczną na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych w swej społeczności lokalnej. Pan Szydlak jest między innymi współzałożycielem Amatorskiej Grupy Teatralnej „Nazaret”, teatru amatorskiego „Przystań” a także współorganizatorem Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna”. | ||
1054 | Kazimierz | WIECH | Za wieloletnią działalność społeczną i pedagogiczną, w tym propagowanie wiedzy historycznej i przyrodniczej, a także aktywizowanie społeczności lokalnej do wspólnych działań. Prof. Wiech jest cenionym popularyzatorem wiedzy przyrodniczej, autorem wystaw i spektakli poetycko-muzycznych, założycielem chórów, a także animatorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetu dla Młodzieży. | ||
1055 | Janina | ZACHWIEJA | Za humanizację życia, a w szczególności za organizowanie opieki dla osób z wieloraką niepełnosprawnością. Pani Janina Zachwieja jest pionierka w Regionie Pienińskim w pracy z osobami cierpiącymi na niepełnosprawność, w organizowaniu pomocy dla ich rodzin oraz w edukowaniu społeczeństwa na temat praw i potrzeb osób niepełnosprawnych. | ||
1056 | Ewa | ZGRABCZYŃSKA | Za szerzenie wartości humanitarnych i humanizację życia, a w szczególności za niestrudzoną pracę na rzecz obrony praw zwierząt i za nowatorską edukację przyrodniczą. Działania dr Zgrabczyńskiej przyczyniają się nie tylko do polepszenia dobrostanu zwierząt, lecz także służą wzmacnianiu wrażliwości i poczucia odpowiedzialności społecznej za los tych istot. | ||
1057 | Urszula | ZIOBER | Za rozwijanie przyjaźni i współpracy ze społeczeństwami państw sąsiednich, za propagowanie wiedzy o migracjach, oraz za pobudzanie do aktywności społecznej mieszkańców społeczności lokalnej w Dębcu. Działania te prowadzi Pani Ziober głownie w ramach Stowarzyszenia Zielona Grupa. | ||
2020-jesień | |||||
1058 | Kalina | CZWARNÓG | za wieloletnie działania społeczne na rzecz uchodźców w tym warsztaty edukacyjne dla młodzieży w szkołach i domach kultury. | ||
1059 | Jakub | GAWRON | za skuteczną walkę z dyskryminacyjnymi działaniami władzy publicznej wobec osób nieheteronormatywnych. | ||
1060 | Małgorzata | MAKARCZUK-KŁOS | za wieloletnią działalność na rzecz ofiar przemocy i sprawienie, że temat przemocy wobec kobiet i dzieci znalazł się w obrębie debaty publicznej. | ||
1061 | Mariusz | MALINOWSKI | za wybitny wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego przez stworzenie wolnych i niezależnych mediów społecznościowych, Video-KOD. | ||
1062 | Leszek | MIKOS | za działalność społeczną w dziedzinie popularyzacji opery i muzyki klasycznej, organizowania życia kulturalnego oraz za wspieranie utalentowanej muzycznie młodzieży. | ||
1063 | Janusz | MIROWSKI | za wieloletnią efektywną działalność na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. | ||
1064 | Małgorzata | OSIPCZUK | za wieloletnią działalność na rzecz ofiar przemocy oraz wprowadzenie nowatorskich form upowszechniania wiedzy psychologicznej. | ||
1065 | Bart | STASZEWSKI | za organizację licznych oryginalnych kampanii obywatelskich na rzecz praw osób LGBT w Polsce. | ||
1066 | Bożena | SZROEDER | za stworzenie rewelacyjnego projektu artystyczno-edukacyjnego „Kroniki sejneńskie” realizowanego przez młodzież szkolną już od ponad 20 lat. | ||
2021-wiosna | |||||
1067 | Katarzyna | BATKO-TOŁUĆ | za wieloletnie, konsekwentne, profesjonalne i twórcze przedsięwzięcia na rzecz rozwoju obywatelskiej działalności strażniczej w Polsce. | ||
1068 | Jarosław | CHOŁODECKI | za odwagę, konsekwencję i upór w przekształcaniu Warszawy w Miasto Muzyki. | ||
1069 | Natalia | GEBERT | za świadczenie bezpośredniego i różnorodnego wsparcia uchodźczyniom i ich rodzinom poprzez „Dom Otwarty”. | ||
1070 | Józef | GOLICKI | za wieloletnią wielokierunkową działalność społeczną oraz promowanie historii kultury i obyczajów miasta Tczewa i regionu kociewskiego. | ||
1071 | Paweł | GRZESIOWSKI | za budowę społeczeństwa obywatelskiego poprzez informację i niezwykle skuteczną promocję strategii walki z koronawirusem w Polsce. | ||
1072 1073 |
Jolanta i Robert | JARECCY | za szerzenie kultury i obyczajów bieszczadzkich rubieży, propagowanie ludzi kultury poprzez spotkania, warsztaty i wyświetlane filmy w stworzonym kinie Końkret. | ||
1074 | Krzysztof | JARYMOWICZ | za wieloletnią działalność wspierającą uchodźców oraz integrację środowisk wykluczonych, w tym utworzenia projektu ”Etnoligi”. | ||
1075 | Stanisława | KUZIO-PODRUCKA | za niestrudzoną działalność w obronie praw człowieka a w szczególności za mobilizację kobiet spoza dużych miast w obronie ich praw obywatelskich. | ||
1076 | Małgorzata | MIRGA-TAS | za przeciwdziałanie poprzez twórczość artystyczną dyskryminacji i wykluczeniu mniejszości narodowych. | ||
1077 | Elżbieta | PODLEŚNA | za poświęcenie i przykład niezłomnej postawy w obronie praw obywatelskich i wolności wypowiedzi. | ||
1078 | Klementyna | SUCHANOW | za wybitne osiągnięcia w walce o prawa kobiet. | ||
1079 | Joanna | WILK-YARIDIZ | za podtrzymywanie polskości w rodzinach potomków Polaków przez upowszechnianie znajomości języka polskiego, kultury i polskich tradycji narodowych. | ||
2021-jesień | |||||
1080 | Robert | HOJDA | za znaczący i wymierny wkład w obronę̨ państwa demokratycznego i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. | ||
1081 | Elżbieta | LECH-GOTTHARDT | za wieloletnie działania na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Euroregionu Nysa Zgorzelec, województwo Dolnośląskie. | ||
1082 | Grzegorz | MOSKAL | za wyszukiwanie, zabezpieczanie i przywracanie śladów żydowskiej obecności w Rabce oraz wojennych losów ich przedstawicieli. | ||
1083 | Michał | RAPTA | za wyszukiwanie, zabezpieczanie i przywracanie śladów żydowskiej obecności w Rabce oraz wojennych losów ich przedstawicieli. | ||
1084 | Dariusz | POPIELA | za działalność́ na rzecz ochrony dziedzictwa i pamięci żydowskiej w Polsce w ramach Fundacji Rodziny Popielów "Centrum". | ||
1085 | Magdalena | STOPA | za prowadzenie Fundacji „Okolica”, której celem działań́ jest ochrona miejscowych tradycji i związanych z nimi wartości. | ||
1086 | Wanda | TRACZYK-STAWSKA | za pielęgnowanie pamięci o ofiarach wojny i wzorcotwórczą postawę̨ obywatelską. | ||
1087 | Bartłomiej | WŁODKOWSKI | za działalność́ w przestrzeni edukacji, kultury, historii, turystyki, spraw społecznych i integracji międzypokoleniowej na warszawskiej Białołęce i wśród jej lokalnej społeczności. | ||
2022-wiosna | |||||
1088 | Aneta |
|
Za wieloletnią działalność na rzecz „małych ojczyzn” i środowisk wykluczonych na Warmii. |
||
1089 | Sanna | FIGLAROWICZ | Za wieloletnią działalność na rzecz wspierania osób potrzebujących pomocy. | ||
1090 | Joanna | KASPRZAK-DŻYBERTI |
Za działania integrujące lokalną społeczność oraz wzorową organizację pomocy dla uchodźców z Afganistanu jako Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, woj. Opolskie. |
||
1091 | Karolina | PANZ | Za działalność społeczną związaną z przedmiotem badań naukowych (historia Zagłady nowotarskich Żydów) oraz odwagę w poruszaniu trudnych tematów historycznych. | ||
1092 | Joanna | RADZIWIŁŁ | Za działania na rzecz osób potrzebujących pomocy. | ||
1093 | Agnieszka | SIKORA |
|
||
1094 | Włodzimierz | WRÓBEL | Za szlachetność ducha, dzielność obywatelską, niezłomność w obronie praworządności kosztem własnego bezpieczeństwa, działanie na rzecz ochrony prawnej uchodźców i osób pomagających im na granicy z Białorusią, a także za działalność na rzecz podnoszenia kultury prawnej i kontroli łamiącej zasady humanitaryzmu i zdrowego rozsądku działalności legislacyjnej władzy. | ||
2022-jesień | |||||
1095 | Marta | CZERWIENIEC-IVASYK | Za udzielanie pomocy humanitarnej dla mieszkańców Ukrainy od roku 2009. Od początku wojny 2022 p. Marta zbiera również pomoc medyczną i paramilitarną dla wojska i szpitali na Ukrainie. | ||
1096 | Jerzy | JURECKI | Za obronę wolności słowa i wolnych mediów lokalnych a w szczególności jako założyciel, wydawca i dziennikarz „Tygodnika Podhalańskiego”. | ||
1097 | Agata | KLUCZEWSKA | Za udzielanie wszechstronnej pomocy Uchodźcom z Ukrainy i innych państw w ramach działalności Fundacji „Wolno nam”. | ||
1098 | Paweł | KOZŁOWSKI | Nominowany do nagrody specjalnej Polculu jako reprezentant 11-osobowego zespołu liderów dowodzącego działaniami Grupy Pomocowej na Dworcu Wrocław Główny. Zespół zarządza jednym z największych w Polsce centrów recepcyjnych dla uchodźców wojennych i kieruje grupą setek wolontariuszy. | ||
1099 | Marcin | PIOTROWSKI | Za stworzenie wraz z gronem współpracowników ze Stowarzyszenia Folkowisko imponującej rozmachem akcji pomocowej po ukraińskiej stronie granicy. | ||
1100 | Wojciech i Teresa | SAMULOWSKI | Za wieloletni aktywny udział w przemianach demokratycznych i w ich obronie w gminie Gietrzwałd. | ||
1101 | Agata | ŻUROWSKA | Za edukację obywatelską dzieci poprzez innowacyjne dwujęzyczne nauczanie w założonym przez p. Agatę przedszkolu i szkole podstawowej im. Władysława Bartoszewskiego. | ||
1102 | Anna | DĄBROWSKA | Za ratowanie uchodźców na obu wschodnich granicach. Za dzielenie się energią i mądrością. Za cierpliwą, pozytywistyczna pracę u podstaw na rzecz „innych”, na rzecz lokalnych społeczności, tolerancji, otwartości, współpracy, wielokulturowości. | ||
2023-wiosna | |||||
1103 | Bożenna | BISKUPSKA |
Za stworzenie ośrodka szeroko zakrojonych działań kulturalnych i artystycznych w Sokołowsku oraz rewitalizację unikalnego dziedzictwa tego dawnego uzdrowiska. |
||
1104 | Magda | BOBRYK | Jako aktywistkę na rzecz ochrony rzeki Odry oraz promotorkę edukacji ekologicznej i zrównoważonej turystyki. Jej zasługi w ratowaniu Odry oraz budowaniu koalicji obywatelskiej w obliczu katastrofy ekologicznej są szczególnie warte docenienia. | ||
1105 | Wojciech Stanisław | GROCHOWALSKI | Za prowadzenie Muzeum Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej "Wiano" w Łodzi. Zarazem wieloletnia działalność polonijna oraz działalność jako pomysłodawca i współorganizator powołania Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Łodzi. | ||
1106 | Jolanta | JUSZKIEWICZ | Za wieloletnią działalność na rzecz łączenia ludzi na świecie poprzez działania teatralne. | ||
1107 | Mirosława | KERYK | za wieloletnią działalność na rzecz integracji Ukraińców w Polsce i budowania dobrych relacji polsko-ukraińskich. | ||
1108 | Anna | KOPERSKA | Za podejmowanie działań na rzecz dostępności kultury, sztuki, literatury dla osób z niepełnosprawnościami oraz w zakresie promowania czytelnictwa w brajlu wśród osób niewidomych. | ||
1109 | Sławomir | PASTUSZKA | Za opiekę nad cmentarzem żydowskim w Pszczynie i ochranianie pamięci górnośląskich Żydów. | ||