Wyróżnienia jesień 2019

W dniu 26 września 2019r. Dyrekcja Fundacji POLCUL przyznała dalszych 12 wyróżnień osobom zaangażowanym w ruchu kultury i budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz współpracy z jej sąsiadami. Wręczenie nagród odbędzie się 12 października w Warszawie.

Wyróżnieni zostali: 

   1.

Falicki Bogusław

Za wieloletnią działalność społeczną, kulturalną i oświatową na terenie Pragi i Żoliborza. 

   2.

Hernik Marcelina

Za prowadzenie Fundacji I SEE YOU, która  wspiera osoby niewidzące i słabo widzące oraz pomaga im w stworzeniu bezpiecznego domu i otoczenia.

   3.

Kamińska Kinga

Za wieloletnią i konsekwentną działalność na rzecz obrony demokracji i poszanowania Konstytucji.

   4.

Kosowicz Agnieszka 

Za założenie i prowadzenie Fundacji Polskie Forum Migracyjne od lat wspierające cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą.

   5.

Len Tadeusz

Za współudział w założeniu i prowadzenie Fundacji DROGA, której celem jest wszechstronna różnorodna pomoc osobom ubogim, niepełnosprawnym, sierotom, rodzinom dysfunkcyjnym i dzieciom.

   6.

Listkowski Narcyz

Za wyszukiwanie, zabezpieczanie i przywracanie śladów żydowskiej obecności w Rabce oraz wojennych losów ich przedstawicieli.

   7.

Michalska Katarzyna

Za promowanie dziedzictwa kulturowego rejonu Kaszub poprzez  działalność kulturalno - edukacyjną na wsi.

   8.

Wiśniewska Janina

Za wieloletnią działalność na rzecz osób najuboższych, bezdomnych, niepełnosprawnych, seniorów i dzieci.

   9.

Żurek Waldemar

Za konsekwentną pełną poświęcenia działalność społeczną i budzącą podziw społeczeństwa pracę na rzecz poprawy sądownictwa, a w ostatnich latach na rzecz obrony niepodległosci.

  10.

Żyłka Piotr

Za współudział w stworzeniu oraz prowadzenie Fundacji Zupa               w Krakowie a także innych działań na rzecz ludzi będących w „kryzysie bezdomności”. 

11
12

Kuldanek Anna

 i Tadeusz

Za rozległą wieloletnią działalność społeczną, w szczególności dotyczącą dziedzictwa kulturowego na terenie Milanówka i okolic.

Żurek Waldemar otrzymuje wyróżnienie im. Jerzego Bonieckiego.
Kosowicz Agnieszka otrzymuje wyróżnienie im. Ireny i Karola Dowoyna-Sylwestrowicz.
Listkowski Narcyz otrzymuje wyróżnienie im. Staszki Kuratczyk i Zochy Nawojowskiej.
Len Tadeusz otrzymuje wyróżnienie im. Eudoksji Rakowskiej.
Żyłka Piotr otrzymuje wyróżnienie im. Krystyny i Bolesława Singler.
Kamińska Kinga otrzymuje wyróżnienie im. Jerzego i Aleksandry Zubrzyckich.

Informacje w sprawie kryteriów wyróżnień znaleźć można na stronie www.polcul.pl. Fundacja wyróżnia wyłącznie osoby indywidualne. Wysuwanie własnej kandydatury nie jest możliwe.

Nasi laureaci

Helena Dworecka i Teresa Czarniacka

Wyróżnienie jesień 2012

Za zorganizowanie i prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka w Bogdanowie.

W maleńkiej wiosce, jedyny na Bialorusi Rodzinny Dom Dziecka od 13 lat prowadzą, dwie dzielne Polki – Helena Dworecka i Teresa Czarniacka.

W długiej rozmowie telefonicznej p. Helena przekonywała mnie, że ich działalność jest oczywista i uzasadniona, bo opuszczonymi dziećmi trzeba się zająć. Oglądając zdjęcia, aż trudno uwierzyć, co przeszły te małe i wesołe istoty, bo zanim trafiły pod opiekę Pań w Bogdanowie, były bite, głodzone, a nawet trzymane w piwnicy. Nierzadko domowe sprzęty ich Rodzice sprzedawali na wódkę, a dzieci nakłaniali do żebrania.

Więcej…

Aleksandra i Marcin Sawiccy

Państwo Sawiccy zrobili coś sprzecznego z nurtem obecnych czasów. Ze stolicy przenieśli się na prowincję. Na „głuchą” wieś ziemi żywieckiej. Pani Ola i pan Marcin są nauczycielami, ukończyli wydział pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowali  w niepublicznej szkole. Była to szkoła systemu Marii Montessori. Dyplomy pedagogiki Montessori uzyskali w Niemczech, w Kolonii. Pan Marcin ukończył wydział ekonomiczny SGH w Warszawie.

Więcej…